EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

ODUN VE KÖMÜRCÜ ESNAFINDAN UYARI

KALİTESİZ KÖMÜR KULLANMAYIN !

SÜNE İLE MÜCADELE İÇİN 200 BİN FİDAN DAĞITILDI

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin; "İl Müdürlüğümüzce her yıl yapılan süne sürveylerinde binlerce dekar alanda süne yoğunluğu mücadele eşiğinde tespit edilerek ilaçlama ilanı verilmektedir"

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANLARA CEZA UYGULANACAK

Kent genelinde yolcu ve eşya taşımasında kullanılan araçlarına kış lastiği takmayanlara cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ ANTEPLİOĞLU YARDIM BEKLEYEN AİLEYİ ZİYARET ETTİ

“SİZLER İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ HER ŞEYDEN ÖNCE GELMELİDİR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer, "Çocuklarımızın eğitim her şeyden önce gelmelidir" dedi.

OĞLUNUN 'ŞEHİTLİK' UNVANINI 5 YIL SONRA ALABİLDİ

Baba İhsan Arslan: 5 yılı dolduran bir süre de olsa çocuğumun intihar etmediğini mahkeme kararıyla kesinleştirmiş bulunuyoruz

ÖZÇELİK-İŞ SENDİKASI BU SEFER İŞÇİ EŞLERİNİ SEVİNDİRDİ

Özçelik-İş Sendikası dağıttığı hediyelerle bu kez üyelerinin eşlerini sevindirdi

ŞİZENSEFALİ HASTASI BEBEĞİN AİLESİ YARDIM BEKLİYOR

Baba Hamit Sevik: "Çocuğun kontrolü için sürekli izin aldığımdan dolayı işten çıkarıldım"

MİLLETVEKİLLERİNİN DE KIRIMIZI IŞIKTA BEKLEMESİNİ İSİTİYORUZ

Gönüllü Kültür Kuruluşları Dernek Başkanı Ahmet Taş tertiplenen basın toplantısında 2019 yılını değerlendirip, şehir insanı adına yerel yöneticilerden beklentileri dile getirdi.

BİRLİK HABER SEN KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI MEHMET TAŞ:

“PTT PERSONELLERİ ÇÖZÜM BEKLEMEKTEN BIKTI”

İŞKUR 23 BİN KİŞİYİ İŞE YERLEŞTİRDİ

İŞKUR Kayseri İl Müdürvekili Ayşe Ak: Ocak 2019’dan bu tarihe kadar 112 bin başvuru gerçekleşmiş, 23 bin 931 kişi de kurumumuz aracılığıyla işe yerleşmiştir

TOMARZA KAPUKAYA MAHALLESİNDE BAŞLAYAN AKIM ARGINCIK’TA DA İLGİ GÖRDÜ

MUHTAR ELVAN: “CENAZE YEMEKLERİNİ KALDIRACAĞIZ”

KAYBETTİĞİ KÖPEĞİNİ SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA BULDU

“SATAMAYINCA ÇOCUKLARA VERMİŞ”

TEK MANDA İLE BAŞLADIĞI BESİCİLİKTE FİRMALARA ÜRÜN SATIYOR

Sayısını 20'ye ulaştırdığı mandalardan elde ettiği sütten yoğurt, kaymak, tereyağ ve peynir yapıp satıyor

TÜRK ASTRONOMİ DERNEĞİNDEN ŞEHİRLER İÇİN "DOĞRU AYDINLATMA" UYARISI

Dernek Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük: Şehirlerimizi aydınlatmamız gerekiyor ancak doğru aydınlatmamız gerekiyor.”

MÜTEAHHİT MAĞDURU VATANDAŞLAR YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEDİ

ARSA SAHİPLERİ İSYAN ETTİ

ENGELLİ KARDEŞLER HAYALİNİ KURDUKLARI EHLİYETLERİNE KAVUŞTU

Afan: "Ehliyet aldıktan sonra okul arkadaşlarımı da otomobille gezdirmeye başladım. Beni trafikte görenler olumlu tepkiler veriyor"

Kayseri'de yaşayan, doğuştan fiziksel engelli 1 metre 28 santimetre boyundaki Emre ile 1 metre 33 santimetre boyundaki kardeşi Erdal Afan, yakınlarına yük olmamak ve özgürce gezebilmek için başvurdukları ehliyet sınavında başarılı olup hayallerini gerçekleştirdi.

Biri memur diğeri üniversite öğrencisi Afan kardeşler, yaklaşık 2 yıl önce ehliyet almaya karar verdi.

Yakınlarına yük olmamak ve özgürce gezebilmek isteyen kardeşler, kurs sürecinin ardından girdikleri yazılı ve uygulamalı sınavları başarıyla geçerek stajyer sürücü olma hakkı elde etti.

Yaklaşık 1 yıl sonra stajyerlikleri kalkacak kardeşler, ehliyete kavuşmalarının ardından satın aldıkları araç içerisine yapılan özel sistemle direksiyon başına geçtiler. 

Ehliyet alma sürecini anlatan 1 metre 28 santimetre boyundaki Emre Afan (25), araba kullanan kişilere özendiğini ve ehliyet alabilmek için başvuruda bulunduğunu söyledi.

Afan, kurs sürecinin ardından girdiği yazılı sınavda 90 puan aldığını, daha sonraki uygulama sınavında da fazla zorluk yaşamadığını vurguladı.

Otomobil kullanmayı kolaylıkla öğrendiğini belirten Afan, şunları kaydetti:

"Arabayla her tarafa tek başımıza gidebilmek, babamızdan, annemizden ayrı daha rahat ve özgürce gezebilmek için ehliyet alma isteğinde bulunduk. Sürücü kursundaki hocalarımız, sağ olsun çok yardımcı oldular. Onların sayesinde aldık ehliyeti. Şu anda da istediğim yere gidip geliyorum, görev yaptığım okula gidip geliyorum. Arabayı çok rahat kullanabiliyorum. Arabayı daha rahat kullanabilmek için içerisine özel teşkilat yapıldı. Arabayı istediğimiz gibi sürebiliyoruz."

Araba kullanmanın çok zevkli olduğunu anlatan Afan, otomatik vitesli araç kullandığını ve fazla zorluk çekmediğini sözlerine ekledi.

Okul arkadaşlarını da gezdiriyor

Kayseri Üniversitesi İzzet Bayraktar Uygulamalı Bilimler Fakültesi Muhasebe ve Finans Yönetimi 4. sınıf öğrencisi Erdal Afan (23) ise arabalara küçük yaşlardan bu yana meraklı olduğunu ve abisiyle ehliyet alabilmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Otomobil kullanmanın çok zevkli olduğunu anlatan Afan, "Çok seviyorum araba kullanmayı. Ehliyeti almam da bu yüzden kolay oldu." dedi.

Afan, ehliyet aldıktan sonra okul arkadaşlarını da otomobiliyle gezdirmeye başladığını vurgulayarak, kendisini trafikte görenlerin olumlu tepkiler verdiğini sözlerine ekledi.

"Çok azimli ve heveslilerdi"

Afan kardeşlere eğitim veren özel sürücü kursunun sahibi Münir Borazan da Karayolları Trafik Kanunu kapsamında engellilerin de sürücü belgesi almasında, herhangi bir engel söz konusu olmadığını belirtti.

Trafikte elden idare edilen fren, gaz tertibatlı eğitim aracıyla sürüş yaptıklarını anlatan Borazan, şunları söyledi:

"Sınavdan önce bu kardeşlerimiz 34 saat teorik ders aldılar. Daha sonra direksiyon eğitimine başlattık. Bunun sınavında da başarılı oldular. Çok azimli ve heveslilerdi. Normal öğrencilerimizden daha fazla ilgiliydiler. Eğitimleri ve dersleri harfiyen yerine getirdiler. İyi algıladılar. Şu an stajyer sürücüler. Bu stajyer sürücüler, 2 yıl içerisinde, belli başlı hatalar var, bu hataları yaparlarsa sürücü belgeleri iptal oluyor."

Haber Kaynak : AA