KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

YASAKLAR ÇİFTÇİLERE KONTROLLÜ OLARAK KALDIRILMALIDIR

Koç: “Çiftçiler hem sağlıklarıyla hem de geçim için üretimle uğraşıyorlar”

KESOB BAŞKANI ÖVÜÇ'TEN EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI DEĞERLENDİRMESİ

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Ahmet Övüç, Koronavirüs salgını nedeniyle yürürlüğe giren Ekonomik İstikrar Kalkanı ile ilgili olarak değerlendirme yaptı.

KTO BAŞKANI GÜLSOY EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ

HİÇ KİMSE TEDİRGİN OLMASIN

EKONOMİK TEDBİRLER İŞ DÜNYASINA İLAÇ OLACAKTIR

KTB Başkanı Recep Bağlamış: “Birlik ve beraberlik dayanışma içerisinde bu süreci atlatacağımızdan şüphemiz yoktur”

OSB’DEN ‘TEDBİRLİ’ BASIN AÇIKLAMASI

NURSAÇAN: VİRÜSÜN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

DESTEK KARARLARINDA GÖRMEZDEN GELİNDİK

KSMMMO Bşk. Ali Yedikaya: “Alınan tedbirlerin destekçisi olacağız ancak meslek grubumuzun bu kararlarla görmezden gelindiğini düşünüyoruz.

KTO BAŞKANI GÜLSOY’DAN “ÖDEME KOLAYLIĞI” TALEBİ

41 MESLEK KOMİTESİNİN TAMAMI SALGINDAN ETKİLENDİ

TARIMDA AR-GE'YE 400 MİLYON LİRA KAYNAK AYRILIYOR

TAGEM GENEL MÜDÜRÜ KAYACAN: AKILLI TARIM VE ROBOTLARLA İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ VAR

ÇAMURDAN GELEN ENERJİYLE 3,3 MİLYON LİRA TASARRUF EDİLDİ

ÖZDEMİR: 60 MİLYON METREKÜP ATIK SU ARITTIK

CEVİZLER YEŞERECEK,

GESİ BAĞLARI ŞENLENECEK

KAYSO VE KTO’NUN MESLEK KOMİTESİ TOPLANTISI YAPILDI

BÜYÜKSİMİTCİ: PLASTİK SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ AÇIK

OSBÜK BÖLGE MÜDÜRLERİ TOPLANTISI KAYSERİ OSB’DE YAPILDI

NURSAÇAN, PROJELER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

SÖZLEŞMELİ TARIMI HER GEÇEN GÜN GELİŞTİRİYORUZ

AKAY: ARGE’DE HEDEFİMİZ YERLİ PANCAR TOHUMUDUR

TİCARETİ KURALINA GÖRE YAPMALIYIZ

Türkiye Ekonomisi panelinde konuşan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, şirketlerin uzun vadede ayakta kalması için kurumsallaşma, markalaşma ve halka açılmasının şart olduğunu söyledi.

GENÇ NÜFUSUMUZU İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisat Kulübü tarafından düzenlenen Finans Zirvesi’nde “Türkiye Ekonomisi” konulu panele katıldı.

ERÜ 3. FİNANS ZİRVESİ DÜZENLENDİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisat Kulübü 2. Finans Zirvesi düzenlendi.

EKONOMİMİZ BÜYÜME TRENDİNE GİRİYOR

Kayseri Sanayi Odası Meclisi Şubat ayı toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Çin’de ortaya çıkan Koronavirüs nedeniyle global ekonomide yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek “Türkiye ticarette Çin’in alternatifi olabilir. Çin’den ürün alan tüm dünya markaları ve firmaları her sektörde alternatif üretici arama durumunda kalacaklar. Bu alanlarda oluşabilecek boşluğu doldurma adına Kayseri firmaları olarak hazırlıklı olmalıyız.” değerlendirmesinde bulunarak sanayicilere hedef gösterdi.

Kayseri Sanayi Odası Meclisi Şubat ayı toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Salonunda ki toplantıya KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve meclis başkan ve üyeleri katıldı.

Sıkıntılı bir yılın ardından, son aylarda ekonomide yaşanan hareketlenmenin kendilerine umut verdiğini belirten Başkan Büyüksimitci, “Sıkıntılı bir yılın ardından, son birkaç aydır ekonomide yaşanan toparlanma gelecek adına bizlere umut veriyor. Ekonomimiz büyüme trendine giriyor. Hükümetimiz tarafından atılan adımlar meyvelerini veriyor. Aralık 2019'da sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 8,6 artışla son 21 ayın rekoruna ulaştı. Bu artış büyüme trendinin başladığını gösteriyor. Bu performansı kalıcı hale getirmeliyiz. Biliyorsunuz Merkez Bankası geçen hafta Çarşamba günü politika faizlerini 50 baz puan daha düşürerek, yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e çekti. Bu son kararla 2019 Temmuz'dan bugüne kadar politika faizi 13,25 puan aşağıya inmiş oldu. Yine Merkez Bankası "Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar" hakkındaki bir takım düzenlemeler yaptı. Buna göre, bankalar tarafından ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400'den 51'e indirildi. BDDK tarafından 2014'te 20 ile sınırlandırılan ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı da 16'ya düşürüldü. İş dünyamızın en büyük şikâyetlerinden olan ve her ortamda dile getirdiğimiz bankaların yüksek işlem ücretleri ve erken kredi kapama komisyonlarına üst sınır ve standart getirilmiş oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Büyüksimitçi sözlerinin devamında Çin’de ortaya çıkan Koronavirüs nedeniyle global ekonomide sıkıntı yaşandığını ve Türkiye’nin ticarette Çin’in alternatifi olabileceğine dikkat çekip Türkiye’nin bu süreçte Çin’e alternatif olabileceğini vurgulayarak şunları kaydetti. “Biliyorsunuz Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı endişeye sevk eden bir virüs vakası var. Koranavirüs salgını global ekonomiyi, özellikle Asya pazarını derinden sarsmaya başladı. Tüm şirketler Çin’deki üretim ve ihracattan kaynaklanan boşlukları doldurmak için yeni stratejiler geliştiriyor. Çin’de üretim yapan global ölçekli firmalar fabrika kapatıyor. Salgın nedeniyle Çin malları kabul görmüyor, ihracat düşüyor. Bu gelişmeler Türkiye’de de bazı sektörleri olumsuz etkileyeceği gibi birçok sektörü de olumlu etkileyecek. Özellikle kimya başta olmak üzere, tekstil, ayakkabı, mobilya, çelik ve turizm gibi sektörlere taleplerin kayması gündeme geliyor. 2019 yılında 18.4 milyar dolar ithalat, 2.6 milyar dolar ihracat ile 21 milyar dolar olan Türkiye - Çin ticaret hacmi ortaya çıkmıştı. Dünyada Çin’e ithalatını kısıtlayan veya durduran pazarlara, Türkiye alternatif olmalı. Çin’in bütün sektörlerde, üretiminde hem bitmiş mamul hem de ara mamulde bir aksama olacaktır. Bunun sonucu olarak da özellikle Çin’den ürün alan tüm dünya markaları ve firmaları her sektörde alternatif üretici arama durumunda kalacaklar. Bu alanlarda oluşabilecek boşluğu doldurma adına Kayseri firmaları olarak hazırlıklı olmalıyız.”

Konuşmasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ’81 İl 81 Meslek Lisesi’ projesi ile sanayiciye aranan kalifiye elemanı yetiştireceklerini de müjdeleyen Başkan Büyüksimitci, "Biliyorsunuz ki Odalar ve Borsalar Birliği’nin ‘81 İl 81 Meslek Lisesi’ programı açıklandı. Biz de Kartal’da bulunan Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni şu an da protokol ile proje okulu yaptık. İŞKUR’dan rakamlar alıyoruz ve iş arayanların sayısı kadar, işçi arayan sanayicilerimiz de var. Bu da şunu gösteriyor, Meslek liselerinde istediğimiz vasıfta eleman yetiştiremiyoruz. Mezun olanların da yüzde 93’ü kendi mesleğini yapmıyorlar. Dolayısıyla devlet, gelişmiş ülkelerde olan sitemi uygulamamız için bize fırsat verdi. Almanya’da meslek liselerinin yüzde 80’i özel sektör tarafından yönetiliyor ve başarıları ortada. ’81 İl 81 Meslek Lisesi’ modeli ile başlıyoruz ve eğer başarılı olursak, Milli Eğitim Bakanlığı bunları bizim yönetimimize vermeye hazır. Bununla ilgili de doğru işi yapabilmek için, meclisimizden ve meslek komitelerimizden sanayicinin ihtiyacına yönelik kalifiye eleman yetiştirmek için, belli meslek gruplarında komisyon oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ