KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİN’DEN SOĞUK KISITLAMA GÜNÜNDE SICAK İKRAM

POLİS, BEKÇİ VE ZABITA EKİPLERİNE SICAK ÇAY VE SANDVİÇ EKMEĞİ İKRAMI

BAŞKAN PALANCIOĞLU ‘SERBEST BÖLGE’DE Kİ İŞYERLERİNİ ZİYARET ETTİ

Palancıoğlu: “Kayseri ilinde sanayinin, sanayi yatırımlarının ve ekonomik büyümenin temelinde belediyelerin akılcı, yerinde ve bilinçli yatırları yer almaktadır”

ERDOĞAN, MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ KAYSERİ’Yİ DE ÖRNEK GÖSTERDİ

BÜYÜKKILIÇ: “KAYSERİ 6 BİN YILLIK TARİHİYLE ADETA AÇIK HAVA MÜZESİDİR”

ÖZHASEKİ’DEN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A ZİYARET

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZİYARETİNDE HAYIRSEVERLERİN DE KATILIMIYLA KAPSAMLI BİR TOPLANTI YAPILDI.

MELİKGAZİ NİKÂHTA 21. YÜZYILIN 21. YILININ 21. GÜNÜ YOĞUNLUĞU

28 NİKAH KIYILDI

KOCASİNAN’DA İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİN SOĞUK KIŞ GÜNÜNDE GÖNÜLLERİ ISINDI

GÖNÜLLERE DOKUNAN HİZMETLER

‘SPORCU FABRİKASI’ ADIM ADIM İLERLİYOR

“GENÇLERİMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

BAŞKAN ÖZDOĞAN İLÇE PAZAR ESNAFINI ZİYARET ETTİ

SIRAYA GİRMEYE GEREK YOK

BAŞKAN PALANCIOĞLU, 2020 YILI HİZMETLERİ HAKKINDA İYİ PARTİ YÖNETİM KURULU BİLGİLENDİRDİ

2020 YILINDA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ HİZMETLER REKOR SEVİYESİNDEYDİ

SEYİR EVLERİ KONAKLAMA’YA ÇANTANIZI ALIN GELİN!

SEYİR EVLERİ KONAKLAMA YÖN. KUR. BŞK. DURAN: “SEYİR EVLERİ, HER ANINIZDA SİZLERİ BEKLİYOR”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, AK PARTİ GENİŞLETİLMİŞ İL BAŞKANLARI TOPLANTISINA KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şubat ayı sonunda il kongrelerimizin hepsini bitirmeyi planlıyoruz”

CABBAR BAŞKAN’DAN KİMSESİZ KADINA EV TAŞIMA DESTEĞİ

HEMŞERİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

BÜYÜKKILIÇ, AK PARTİ KAYSERİ KADIN KOLLARI’NIN YENİ YÖNETİMİNİ KABUL ETTİ

“CUMHURBAŞKANIMIZIN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ DEDİĞİ BU OLSA GEREK”

BAŞKAN-HAYIRSEVERLER EL ELE, HİZMET ŞAHANE

HAYIRSEVERLER İŞBİRLİĞİYLE KOCASİNAN’A 3 YENİ OKUL

HACILAR’DA ZABITA EKİPLERİ FIRIN VE BAKKALLARDA DENETİM YAPTI

ÖZDOĞAN: HALKIMIZIN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

YALÇIN: “ÇALIŞMALARIMIZA KATKI KOYANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ BİZE BİLDİRİN!

Anahtar Kelimeler: EĞİTİM BAŞKANI KALKAN:
Gürkan Ofis Mobilyaları

EĞİTİM BİR SEN ŞUBE BAŞKANI KALKAN:

“ÖĞRENCİYE ÖTE GİT DİYEMEZ HALE GELDİK”

‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ vesilesi ile ilimiz medya mensuplarını akşam yemeğinde ağırlayan Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan konuklarına hitaben gerçekleştirdiği konuşmada yine öğretmenlerin sorunlarını dile getirerek “Öğrenciye öte git diyemiyoruz, öğretmenlerimize iade i itibar istiyoruz” ifadesini kullandı.

 ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ vesilesi ile ilimiz medya mensuplarını akşam yemeğinde ağırlayan Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube’nin etkinliğine Şube Başkanı Aydın Kalkan, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, sendika üyeleri ve ilimiz medya mensupları iştirak etti.

Eğitim Bir 1 Nolu Şube Başkanı Kalkan konuklarına hitaben yaptığı konuşmada gelişmiş ülkelerde insanların birçok sendika üyeliği olduğunu fakat Türkiye’de bunun korkulan bir durum olarak görüldüğüne dikkat çekerek “Bizler faaliyetlerimizi kamuoyuna basın aracılığı ile duyuruyoruz ve basınımız olmasa bunların duyulması mümkün değil. Bu sebepten dolayı da çalışan gazetecilerimize teşekkür ediyoruz. Bizler Kayseri Basınımızla birlik içinde çalışıyoruz ve elimizden geldiği kadar destek vermeye gayret ediyoruz. Basınımızla birlikte bizim yapmış olduğumuz faaliyetleri de Kayseri Kamuoyuna duyurmuş oluyoruz. Bizler mutlaka sendikalaşmak zorundayız. Gelişmiş ülkelerde insanlar birden fazla sendikaya üye olurken bizim ülkemizde korkuyorlar. Bir yere üye olursam kendimi açık ederim ve yarın ne olur endişesi var ve bence yersiz bir endişe. Arkadaşlarımız mutlaka bir yere üye olsunlar” değerlendirmesinde bulundu.

Sözlerinin devamında öğrencilere karşı yapılan en ufak bir harekette velilerden şiddet gördüklerini ve bu sebepten öğrencilere bir şey diyemediklerini belirten Kalkan “Bizim sendikacılık anlayışımızda kavga yok, aksine insanı merkeze koyan bir anlayışa sahibiz. Bizim kaldırımın taşıyla, esnafın camıyla işimiz yok ve diyalog olarak sorunları çözmeye çalışıyoruz. Öğretmenlerimizin odalarını geziyorum ben bazen sorunları nedir diye. Bugün yine Şehit Bekir Çakır Ortaokulunda bir öğretmenimiz darp edildi. Öğretmen sabah ödevini yapmayan ve rahat durmayan öğrenciyi azarladığı için, babası ve dayısı okula geliyor ve öğretmenimiz daha okula girmeden bahçe kapısında darp ediliyor. Birinci gündem maddemiz bu bizim. Biz öğretmenler olarak öğrencilere kesinlikle öte git diyemiyoruz. Öğrenci koşarak velisine gidiyor ve velisi geliyor öğrenciye öte git dedin psikolojisi bozuldu diyor. Yani biz ilk olarak öğretmenlerimizin iadeyi itibar edilmesini istiyoruz. Basına yansımadı ama biliyorsunuz bir müdür yardımcısı yumrukla öldürüldü Kayseri’de. Bizler basına yansımayan bir sürü olayla karşılaşıyoruz. Yetkililerin mutlak suretle tedbir almasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

6284 sayılı yasanın acilen gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Kalkan “Öğretmen arkadaşlarımız okula giderken, ertesi gün ne ile karşılaşacağı belli değil. 6284 İstanbul Sözleşmesi mesela. 2-3 tane kötü not verdiğiniz kız çocuğu bir araya gelse ki biz yaşadık bunu Kayseri’de ve size iftira atsalar gittiniz. Öğretmenlerimizden bir tanesi 49 gün nezarette yattı. 6. sınıf kız çocuğu kötü not verdiği için mescitten çıkarken bana dokundu dedi ve mahkemeye çıkana kadar şeker hastası, hap kullanan adam 49 gün boyunca içeride yattı. Daha sonra çapraz sorguda böyle bir şeyin olmadığı ispat edildi ve öğretmenimiz çıktı ama itibarı zedelendi. Okulda, mahallede ve çevresinde sıfırlandı. Bu olayın bu kadar kolay olmaması lazım. Onun için 6284’ün de tekrar oturup konuşulması lazım. Bütün bunlar bizlere sıkıntı olarak yansıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sözlerinin sonunda 66 aylıkların mezun olmasıyla bu sene 10 bin fazladan öğrencinin okuldan mezun olacağını ve daha fazla derslik ihtiyacı olduğunu hatırlatan Kalkan“Bu sene biliyorsunuz ki 10 bin fazla öğrenci mezun olacak ortaokullardan. 66 aylıkların mezun olduğu süreç bu ve Anadolu Liselerimizin çoğu ikili sisteme geçmek zorunda kalacak. Bu sene 2 Anadolu Lisesi geçmişti ikili sisteme ve daha fazlası geçecekken ancak hazırlandı. Önümüzdeki sene gerçekten Kayseri’de dersliğe ihtiyacımız var çünkü 10 bin yeni öğrenci mezun olacak. Kayseri’de 174 tane sözleşmeli öğretmen atandı. Sözleşmeli öğretmen sayısını bilmiyorum ama çalışan öğretmen sayısı azaldı ve 174 tane öğretmenin gelmesi ile Damızlık mevkiimizde şu an 3 tane öğretmenimiz oldu. Ücretli öğretmenler oldular ama bir nebze de olsa nefes aldık ilçelerimizde” dedi.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya’da ev sahipliği ve nezaketli daveti nedeni ile Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube’nin etkinliğine Şube Başkanı Aydın Kalkan nezninde tüm sendika üyelerine şükranlarını sunup, öğretmenlerin ülkemizin için çok önemli olduğunu kaydetti.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ