KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

KASKİ’DEN HACILAR’A 6 MİLYONLUK YATIRIM

12 YIL KESİNLEŞMİŞ CEZASI VARDI

KAYSERİ OSB DAVASINDA İLK DURUŞMA

KATİLLER HESAP VERMEYE DEVAM ETTİ

VEZNELER HAFTA SONU DA AÇIK

İLÇELERİN ‘DOĞAL GAZ’ YATIRIMLARI MERCEK ALTINA ALINDI

KADINA ŞİDDETE KARŞI BİLGİLENDİRME

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR’İN 2022 YILI BÜTÇESİ 1 MİLYAR 800 MİLYON TL

AK KADINLAR KADINA ŞİDDETİ LANETLEDİ

KAYSERİ BAROSU KADIN HAKLARI KOMİSYONU, KADINA ŞİDDETE ‘HAYIR’ DEDİ

GERİ DÖNÜŞÜM İLE DOĞA KORUNUYOR

SAHABİYE PROJESİ’NDE SON DURUM

BARAJLARIMIZ ALARM VERİYOR

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ PRAG’A GİTTİ

DURGUN:“HEPİMİZİN ÜZERİNDE BİR ÖĞRETMEN ELİ VAR”  

ÖĞRETMEN BAŞKAN’IN 'ÖĞRETMENLER GÜNÜ' KUTLAMASI BÖYLE OLUR

Kayseri Haber Gazetesi Video Haber


(29 Temmuz 2017) DOĞAL ÜRÜNLER BAHÇESİ VE PAZARI HİZMETE AÇILDI
BAŞKAN ÇELİK : ?SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN ORGANİK TARIMA DESTEK VERİYORUZ?
Kayseri Haber Gazetesi

Gürkan Ofis Mobilyaları

DOĞAL ÜRÜNLER BAHÇESİ VE PAZARI HİZMETE AÇILDI

BAŞKAN ÇELİK : ?SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN ORGANİK TARIMA DESTEK VERİYORUZ? .

Büyükşehir Belediyesince  Anadolu Harikalar Diyarı -  Bilim Merkezi arkasında bulunan   60 bin metrekarelik   alana kurulan ve Türkiye´de bir ilki teşkil eden ?Doğal Ürünler Bahçesi ve Pazarı´nı Kayserililerin  hizmetine açtı?  Açılışta konuşan  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik? Sağlıklı nesiller için sağlıklı kentler üretmemiz gerekiyor. Bu amaçla önce Kent Fırınını açarak ekmeğimizin kalitesini artırdık. Önümüzdeki günlerde Kent Ekmek büfelerinin sayısını artıracağız. Tüm Türkiye´ye yaptığımız işlerle örnek olmaya devam edeceğiz.? Değerlendirmesinde  bulundu?

Büyükşehir Belediyesince  Anadolu Harikalar Diyarı -  Bilim Merkezi arkasında bulunan   60 bin metrekarelik   alana kurulan,  Türkiye´de bir ilki teşkil eden ve yaklaşık 3,5 milyon TL´lik yatırımla hayata geçirilen ?Doğal Ürünler Bahçesi ve Pazarı´nda  organik üretim desteklenirken vatandaşların da doğal ve sağlıklı beslenmesi teşvik ediliyor.  Böylesine büyük bir misyona hizmet eden  ?Doğal Ürünler Bahçesi ve Pazarı´nın açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik´in yanı sıra Vali Vekili Baha Başçelik, Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, bürokratlar, üreticiler ve ilimiz  sakinleri  iştirak etti?  

Açılış töreninde  ilk olarak kürsüye   gelen  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türkiye´de ilkleri ve tekleri yapan Büyükşehir Belediyesi´nin yine ilk ve tek olan bir projeyi hizmete sunduğunu vurgulayıp,  Büyükşehir Belediyesi´nin vizyonunu  ?Planlı Gelişim, Estetik Dönüşüm, Fonksiyonel Değişim´ şeklinde özetleyerek ?Alt yapıdan üst yapıya, çevreden ulaşıma kadar tüm yatırımları bu vizyon doğrultusunda hayata  geçirmekteyiz.   Doğal Ürünler Bahçesi´ de bu vizyonun bir örneğidir?  ifadesini   kullan?                                                                                                                   

Konuşmasında Doğal Ürünler Bahçesi ve Pazarı hakkında bilgiler de veren Başkan Mustafa Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: ?Doğal Ürünler Bahçemiz toplam 60 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. Burada farklı büyüklüklerdeki 54 adet bahçemizde tamamen organik, tamamen doğal üretim yapılıyor. Projemizi Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği ile birlikte hayata geçirdik. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü´nden yardım aldık. Buradaki üreticilerimize konusunda uzman akademisyenler getirerek 88 saatlik organik tarım eğitimi verdik. Her eğitim sonunda değerlendirme sınavı yaparak sınavda belli bir seviyeye gelenlere bahçe tahsisi yaptık. Belirlenen üreticilerimiz bu bahçelere yerli tohumlardan elde edilen fideleri diktiler. Ayrıca üreticilerimizin tıbbi aromatik bitki üretimini de teşvik ederek fidelerini temin ettik. 50 binden fazla fide ve tohumları dağıttık. Burada Büyükşehir´in demo bahçesi de var. Bu bahçede ahududu, böğürtlen gibi ürünlerin deneme üretimlerini yapıyoruz. Doğal Ürünler Bahçemizde yüzde 100 yerli ürün üreteceğiz. Karahıdır´ın domatesinin, Yamula´nın patlıcanının, Cırgalan´ın biberinin üretimlerini burada yapacağız. Hemşehrilerimiz 1500 metrekare kapalı pazar yeri ile 1300 metrekare açık pazar yerinde kurulacak olan pazardan bahçemizde yetişen ürünleri alabilecekler. Pazarımız cumartesi ve çarşamba günleri kurulacak; ancak hafta içi her gün alışveriş yapma imkanı bulunacak. Doğal Ürünler Bahçemizde sadece sebze ve meyve olmayacak. Bahçemizde ayrıca doğal ürünlerin satışının yapılacağı 8 adet dükkan bulunuyor. Hemşehrilerimiz bu dükkanlardan organik ekmek, salça, konserve, süt, yoğurt, peynir, yumurta, bal gibi gıda maddelerini temin edebilecek. Sağlıklı nesiller için sağlıklı kentler üretmemiz gerekiyor. Bu amaçla önce Kent Fırınını açarak ekmeğimizin kalitesini artırdık. Önümüzdeki günlerde Kent Ekmek büfelerinin sayısını artıracağız. Tüm Türkiye´ye yaptığımız işlerle örnek olmaya devam edeceğiz.?     

Açılışa iştirak eden  Enerji ve Tabi Kaynaklar  eski  Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da konuşmasında birçok unsurlarıyla tanınan bir şehir olan Kayseri´nin artık bundan sonra organik ürünleriyle de anılacağına dikkat çekti?  Kimyası ve genetiği değiştirilen birçok ürünle karşı karşıya olduğumuzu ifade eden ve bu nedenle Doğal Ürünler Bahçesi projesinin önemini dile getiren Taner Yıldız sözlerini  şöyle  sürdürdü?   ?Başkanımız Mustafa Çelik´e, bu projeye öncülük etmesi, Kayseri´nin büyümesine ve gelişmesine sağladığı katkı nedeniyle teşekkür ederim? dedi. Vali Vekili Baha Başçelik de konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi´nin böyle bir projeyle şehirde de tarımsal üretimin en güzel şekilde yapılabileceğini ortaya koyduğunu söyledi. Vali Vekili Başçelik, organik tarımın giderek öneminin arttığını belirterek, Kayseri´ye böyle bir tesis kazandırıldığı için teşekkür etti. Projeye destek veren Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği (KAPTAR) Başkanı Yeşim Bekyürek ise, her alanda olduğu gibi organik tarımda da Kayseri´nin öne çıktığını ve bu alanda da bir Kayseri modeli ortaya konduğunu söyledi. Bu modelin ortaya çıkmasını sağlayan Başkan Mustafa Çelik´e teşekkür eden Bekyürek, ?Bu model Türkiye´de bir ilktir. Bu modelle organik gıdanın en kısa ve ucuz yoldan tüketiciye ulaşması sağlanacaktır?

Konuşmaların ardından Kayseri İl Müftülüğü´nün misafiri olarak ilimizde  bulunan Diyarbakır İl Müftüsü Buhan İşliyen´in gerçekleştirdiği  duanın ardından ?Doğal Ürünler Bahçe ve Pazarı´ protokol mensuplarınca  hizmete  açıldı?