KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KARDEŞİNİ KURTARIRKEN PARMAĞINDAN OLUYORDU

HAVA AMBULANSI İLE HASTANEYE YETİŞTİRİLDİ

İTERKEN ÇEKERKEN FIRLATIRKEN DİKKAT!

KOLUNUZU KALDIRDIĞINIZDA OMZUNUZ AĞRIYORSA

KAYSERİ VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI ERGÜL:

YILANLARI UZAK TUTMAK İÇİN BAHÇELERİN UZAĞINA HENDEK KAZILARAK, SU BIRAKILMALI

BOL BOL KARPUZ TÜKETİN

“KANSERDEN KORUNMAK İÇİN BOL BOL KARPUZ TÜKETİN”

BENLİ SOSYAL MEDYA HESABINDAN VATANDAŞLARA UYARILARDA BULUNDU

BENLİ: "İKRAMLARI MESAFEYE UYARAK, MÜMKÜNSE AÇIK HAVADA YAPALIM"

KAYSERİ'DE 25 EV KARANTİNAYA ALINDI

Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesinde 25 ev, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

12 GÜN SÜREN TEDAVİNİN ARDINDAN KORONA VİRÜSÜ YENDİ

"ALLAH KİMSEYİ DEVLETSİZ BIRAKMASIN”

BİLİM KURULU ÜYESİ ÇELİK:

TEDBİRLERİ DEVAM ETTİRMELİYİZ

KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PER:

YERLİ VE MİLLİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

UZMANI UYARDI: ANİ GELEN BAŞ AĞRILARI CİDDİYE ALINMALI

SIVI KAYBI, PIHTI ATMASINA VE FELÇLERE SEBEP OLABİLİR

KALP HASTALARI SICAK HAVALARA DİKKAT

PROF.DR. ERÜN SEYFELİ: “KALP HASTALARI SICAK HAVALARDA KAPALI MEKANLARI TERCİH ETSİN”

HIZARLA KOLUNU PARÇALADI

İMDADINA HAVA AMBULANSI YETİŞTİ

KORONA VİRÜS HIZ KESMİYOR

2 BLOK VE 2 DAİRE KARANTİNAYA ALINDI

BAŞHEKİM TAŞDEMİR’DEN GÖREV DEĞERLENDİRMESİ

TAŞDEMİR: HERKESİN MUTLU OLDUĞU BİR ORTAM OLUŞTURACAĞIZ

KALÇA KEMİĞİ KIRILAN VATANDAŞIN İMDADINA HAVA AMBULANSI YETİŞTİ

ŞEHİR HASTANESİ’NDE TEDAVİ ALTINA ALINDI

16 EVİN KARANTİNA ALTINA ALINDIĞI İLÇE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İNCESU’DA 3 MAHALLE KARANTİNADA

Anahtar Kelimeler: DİYABET SİNSİ HASTALIKTIR

DİYABET SİNSİ BİR HASTALIKTIR

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI DR. DOĞAN: “ÜLKEMİZDE 11 MİLYON DİYABETLİ VAR”

Dünya genelinde başlıca ölüm nedenlerinden biri olarak kabul edilen ve pençesine düşen insan sayısı her geçen gün artan ’Diyabet’  hastalığı ile ilgili olarak haber ekibimize değerlendirmelerde bulunan Acıbadem Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Hatice KaraköseDoğan, diyabetin tüm organları olumsuz etkileyen sinsi bir hastalık olduğunun altını çizerken ülkemizde 11 milyon diyabetli olduğunu kaydetti.

Acıbadem Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Hatice KaraköseDoğan yaptığı değerlendirmede diyabetin sağlığı tehdit eden geniş bir hastalık listesini de beraberinde getirdiğinin altını çizerek “Diyabet tüm vücudu etkileyen ve ciddi sonuçları olan bir hastalıktır. Ülkemizde ve dünyada çok yaygın olan ve ayrıca yaygınlığı gittikçe artan bir hastalıktır. Bu nedenle diyabet tüm organlarımızı etkiler. Kötü sonuçları tüm organlarda görürüz. Örneğin böbrek yetmezliğine neden olur, körlüğe ve kalp krizine yol açar. Organ kayıplarına neden olabilir. Şöyle rakamlarla ifade etmek istersek bir kişiye diyabet tanısı konduğunda yaşam beklentisi otomatik olarak %30 azalmış demektir. Ayrıca kalp hastalıklarına bağlı ölümler diyabet hastalarında 2-3 kat artmıştır. İnme riski iki kat artmıştır. Diyabet hastalarının %30’unda körlük gelişebilir. Ayrıca diyaliz hastası dediğimiz son dönem böbrek yetmezliği olan ve diyaliz ihtiyacı olan hastaların %40’ı diyabet nedeniyle diyaliz hastasıdır. Gördüğümüz gibi bütün organlarımızı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle tüm dünya ve ülkemiz içinde önemlidir.”değerlendirmesinde bulundu…

Ülkemizde her yedi kişiden birinde diyabetli olduğunu bu sayınında 11 milyonu bulduğunu sözlerine ekleyen Dr. Doğan sözlerini şöyle sürdürdü  ”Diyabet ülkemizde ve dünyada katlanarak artmaktadır. Örnek verecek olursak 2000 yılında dünyada 171 milyon diyabetli sayısı var, bu 30 yıl sonra iki katına çıkacak gibi hesaplanmıştı ancak şimdi bakıldığında dünyada toplam 425 milyon diyabetli var. 30 sene sonra da bu sayı 600 milyonu geçecek şekilde öngörülüyor ve belki de bundan daha fazla olacak. Yani sayı hep beklenenden daha hızlı artmaktadır. Ülkemiz için bahsedecek olursak diyabet sıklığı yetişkin nüfusta %13,7’DİR. Bu her 7 kişiden birinde diyabet var. Bizde de çok hızlı arttığını biliyoruz. 12 yıl içerisinde öncekine göre ülkemizde de diyabet sayında %90 bir artış var. Bu verdiğim rakamlarda 2011 yılında yapılmış bir çalışmanın sonucudur. Bugün için düşünürsek ülkemizde 11 milyon diyabetli var diyebiliriz. İşin en önemli tarafı da diyabet olduğunu bilen nüfus kadar diyabet olduğunu bilmeyen kişiler var. Dünyada da durum aynıdır, 425 milyon diyabetliye karşılık 350 milyon kadar kişi de diyabet riski altındadır. Diyabet sinsi bir hastalıktır. Çünkü erken dönemlerde hastalığın başlangıcında genelde şikâyet yapmaz. Özellikle hastayı doktora götüren sebep ağrılardır. Genellikle bildiğimiz çok su içme çok idrara çıkma, ağız kuruması, kilo kaybı, halsizlik vs. gibi bazı belirtilerde şikâyetler genellikle yoktur. Kan şekeri ciddi rakamlara ulaştıktan sonra çoklukla olur. Dolayısıyla diyabet hastasında tanı koyduğumuz zaman aslında bunun gerisinde en az bunun 3 veya 5 yılı olduğunu kabul ediyoruz. Dolayısıyla demek ki daha erken tanımak lazımdır. Bazı hastalarda çok yüksek kan şekeri rakamlarında bile hiç şikâyet olmayabiliyor. Tesadüfen kan tahlilinde görülebiliyor. Ya da hasta diyabetin sonuçları ile gelebiliyor.”


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ