EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE AKTARLARA KOŞMAYIN

HEKİME BAŞVURMADAN BİTKİSEL İLAÇ KULLANMAYIN

ANNELERE MANEVİ, OTİZMLİ ÇOCUKLARINA FİZİKSEL TERAPİ

ÇORUM’DAN GELEN 15 OTİZMLİ ÇOCUK VE ANNELERİ ERCİYES’TE KAMPA GİRDİ

ŞEHİR HASTANESİ ŞİFA DAĞITIYOR

DAHA ÖNCE FRANSA'DA ŞİFA ARAYAN HASTALAR ARTIK TÜRKİYE VE KAYSERİ'Yİ TERCİH EDİYOR

5. ÜROONKOLOJİ KONSEYİ TOPLANTISI

ERÜ’DE '5. ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTIS'I GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. TOPUZ: “GENÇLERİ OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRMELİYİZ”

Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ömer Topuz haber ekibimize obezite ve obezite cerrahisi hakkında bilgiler verdi.

AĞIR ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ÇALIŞAN ANNEYE ERKEN EMEKLİLİK

SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül: "58 yaşında emeklilik hakkı bulunan anne, 8 yıl ağır engelli çocuğu ile çalışma haddi içerisinde yer alırsa 56 yaşında emekli olacak"

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRMAK İÇİN DENGELİ BESLENİN

MEVSİM ŞARTLARINA UYGUN GİYİNİN

TÜRKİYE’DE İLK KEZ MİLLİ EĞİTİM PERSONELİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ SERTİFİKASI

EKİNCİ: “ÇOCUKLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

OBEZİTE KURTULMASI ZOR BİR BATAKLIKTIR

GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. TOPUZ, OBEZİTE VE OBEZİTE CERRAHİSİ  HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

HASTA YAKINLARINI MUTLU EDEN SAĞLIK HİZMETİ

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ, VATANDAŞTAN DA TAM NOT ALAMAYA DEVAM EDİYOR

BOL BOL TURP TÜKETİN, TURP GİBİ OLUN

TURPU SOFRALARINIZDAN EKSİK ETMEYİN

DİYABET SİNSİ BİR HASTALIKTIR

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI DR. DOĞAN: “ÜLKEMİZDE 11 MİLYON DİYABETLİ VAR”

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN KAYSERİ'Yİ SEVİNDİRECEK ONAY

YAHYALI DEVLET HASTANESİ’NİN CİHAZ VE MEFRUŞAT ALIMI ONAYLANDI

TALAS’TAN ANNE ADAYLARINA KURS

ANNE ADAYLARINA UZMAN DOKTORLAR TARAFINDAN GEBELİĞE DAİR KONULARDA EĞİTİM VERİLDİ

ERÜ’DE “ANTİBİYOTİK FARKINDALIK HAFTASI” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “Antibiyotik Farkındalık Haftası” etkinliği düzenlendi.

KALP HASTALARINA MÜJDELİ HABER

KALP HASTALARI KALABALIK ORTAMLARDA GÜVENLE DOLAŞABİLECEK

Anahtar Kelimeler: DİYABET SİNSİ HASTALIKTIR

DİYABET SİNSİ BİR HASTALIKTIR

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI DR. DOĞAN: “ÜLKEMİZDE 11 MİLYON DİYABETLİ VAR”

Dünya genelinde başlıca ölüm nedenlerinden biri olarak kabul edilen ve pençesine düşen insan sayısı her geçen gün artan ’Diyabet’  hastalığı ile ilgili olarak haber ekibimize değerlendirmelerde bulunan Acıbadem Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Hatice KaraköseDoğan, diyabetin tüm organları olumsuz etkileyen sinsi bir hastalık olduğunun altını çizerken ülkemizde 11 milyon diyabetli olduğunu kaydetti.

Acıbadem Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Hatice KaraköseDoğan yaptığı değerlendirmede diyabetin sağlığı tehdit eden geniş bir hastalık listesini de beraberinde getirdiğinin altını çizerek “Diyabet tüm vücudu etkileyen ve ciddi sonuçları olan bir hastalıktır. Ülkemizde ve dünyada çok yaygın olan ve ayrıca yaygınlığı gittikçe artan bir hastalıktır. Bu nedenle diyabet tüm organlarımızı etkiler. Kötü sonuçları tüm organlarda görürüz. Örneğin böbrek yetmezliğine neden olur, körlüğe ve kalp krizine yol açar. Organ kayıplarına neden olabilir. Şöyle rakamlarla ifade etmek istersek bir kişiye diyabet tanısı konduğunda yaşam beklentisi otomatik olarak %30 azalmış demektir. Ayrıca kalp hastalıklarına bağlı ölümler diyabet hastalarında 2-3 kat artmıştır. İnme riski iki kat artmıştır. Diyabet hastalarının %30’unda körlük gelişebilir. Ayrıca diyaliz hastası dediğimiz son dönem böbrek yetmezliği olan ve diyaliz ihtiyacı olan hastaların %40’ı diyabet nedeniyle diyaliz hastasıdır. Gördüğümüz gibi bütün organlarımızı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle tüm dünya ve ülkemiz içinde önemlidir.”değerlendirmesinde bulundu…

Ülkemizde her yedi kişiden birinde diyabetli olduğunu bu sayınında 11 milyonu bulduğunu sözlerine ekleyen Dr. Doğan sözlerini şöyle sürdürdü  ”Diyabet ülkemizde ve dünyada katlanarak artmaktadır. Örnek verecek olursak 2000 yılında dünyada 171 milyon diyabetli sayısı var, bu 30 yıl sonra iki katına çıkacak gibi hesaplanmıştı ancak şimdi bakıldığında dünyada toplam 425 milyon diyabetli var. 30 sene sonra da bu sayı 600 milyonu geçecek şekilde öngörülüyor ve belki de bundan daha fazla olacak. Yani sayı hep beklenenden daha hızlı artmaktadır. Ülkemiz için bahsedecek olursak diyabet sıklığı yetişkin nüfusta %13,7’DİR. Bu her 7 kişiden birinde diyabet var. Bizde de çok hızlı arttığını biliyoruz. 12 yıl içerisinde öncekine göre ülkemizde de diyabet sayında %90 bir artış var. Bu verdiğim rakamlarda 2011 yılında yapılmış bir çalışmanın sonucudur. Bugün için düşünürsek ülkemizde 11 milyon diyabetli var diyebiliriz. İşin en önemli tarafı da diyabet olduğunu bilen nüfus kadar diyabet olduğunu bilmeyen kişiler var. Dünyada da durum aynıdır, 425 milyon diyabetliye karşılık 350 milyon kadar kişi de diyabet riski altındadır. Diyabet sinsi bir hastalıktır. Çünkü erken dönemlerde hastalığın başlangıcında genelde şikâyet yapmaz. Özellikle hastayı doktora götüren sebep ağrılardır. Genellikle bildiğimiz çok su içme çok idrara çıkma, ağız kuruması, kilo kaybı, halsizlik vs. gibi bazı belirtilerde şikâyetler genellikle yoktur. Kan şekeri ciddi rakamlara ulaştıktan sonra çoklukla olur. Dolayısıyla diyabet hastasında tanı koyduğumuz zaman aslında bunun gerisinde en az bunun 3 veya 5 yılı olduğunu kabul ediyoruz. Dolayısıyla demek ki daha erken tanımak lazımdır. Bazı hastalarda çok yüksek kan şekeri rakamlarında bile hiç şikâyet olmayabiliyor. Tesadüfen kan tahlilinde görülebiliyor. Ya da hasta diyabetin sonuçları ile gelebiliyor.”

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ