DİŞ HEKİMLERİNE, AKILCI ANTİBİYOTİK SEMPOZYUMU
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, ülkemizde ve dünyada her geçen gün büyüyerek tehdit haline gelen antibiyotik direnci ile ilgili farklı bir etkinliğe imza atan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, “Akılcı Antibiyotik” konusunda diş hekimleri ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerine yönelik bir sempozyum düzenledi.
Tarih: 10.10.2019 17:31:46/ 458okunma / 0yorum

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, ülkemizde ve dünyada her geçen gün büyüyerek tehdit haline gelen antibiyotik direnci ile ilgili farklı bir etkinliğe imza atan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, “Akılcı Antibiyotik” konusunda diş hekimleri ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerine yönelik bir sempozyum düzenledi. “Diş Hekimliğinde Enfeksiyon Kontrolü ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı” adı altında düzenlenen sempozyum,İl Sağlık Müdürlüğü idarecileri, Erciyes Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesinden bir çok değerli hocanın ve diş hekimliği öğrencilerinin yoğun katılımı ile Kayseri Devlet Hastanesi Konferans Salonunda yapıldı.

Açılış konuşmasında, diş hekimlerinin antibiyotik reçeteleme oranının yüksek olduğuna değinen İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli; “Ülkemizde antibiyotik reçeteleme oranı %25, ilimizde ise %27. Ancak bu %27´ye baktığımızda diş hekimlerimizin oranı biraz daha yüksek. Bu açıdan akılcı antibiyotik dediğimiz doğru hastaya, doğru zamanda, uygun dozu, düşük maliyetle, etkin tedavi şeklinde verilmesi için bu şekilde bir toplantıyı düzenledik. Bu konuda bize destek veren başta diş hekimliği fakültelerimize hem de il dışından gelen değerli hocalarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi´nden Prof. Dr. Mustafa Altındiş, Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. Soley Arslan ve Dr. Öğretim Üyesi İnci Devrim´in diş hekimliğinde enfeksiyon kontrolü hakkındaki sunumlarını gerçekleştirdikleri sempozyumun ilk oturumu, Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik´in “Akılcı Antibiyotik Kullanımı” hakkındaki sunumunu ile sona erdi. Sempozyumun ikinci oturumunda ise Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cem Gürgan, Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. Sezer Demirbuğa ve Dr. Öğr. Üyesi Fatma Doğruel hazırladıkları sunumlar eşliğinde katılımcıları bilgilendirdiler. 

Program sonunda sempozyum hakkında bilgiler veren İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan; “Biz sadece akılcı antibiyotik demiyoruz,  akılcı ilaç diyoruz.  Çünkü sadece ilaç olarak antibiyotiklerin değil diğer ilaçların da vücudumuza zararları var. İlaç dediğimiz şey belli bir dozu aştığı zaman aynı zamanda zehir demek. Öncelikle tüm hekim arkadaşlarımızın bu konuda duyarlı olmaları için çaba sarf ediyoruz. Bu çabalarımız devam edecek. Bu organizasyonu da bize destek İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Ali Ramazan Benli´ ye, Şehir Hastanesi Başhekimimiz Prof. Dr. İlhami Çelik´e, üniversitelerimize, bugün burada bizimle olmayı arzu edip katılım sağlayan Sakarya Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalından Profesör Doktor Mustafa Altındiş´e ve diğer hocalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bu tür toplantıların farklı hekim gruplarının birbirlerini anlaması açısından son derece önemli olduğuna değinen, Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik; “İl Sağlık Müdürlüğümüze, başta Uzm. Dr. Ahmet Ceylan olmak üzere bu güzel toplantıyı düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Hakikaten 2 farklı grubu bir araya getirmiş olmaları birbirimizi anlamaya çalışmış olmamız bence bugünün en önemli kazanımıydı. Katılan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederiz” dedi.

Hastaların baskısı, hekimlerin hisleri ve tedavi çabalarının bazen istek dışı yanlış kullanımlara yol açtığına değinen, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cem Gürgan “İlaç Tedavinin bir parçası, ama yeterli bir parçası değil. Bunun en doğru kullanımı, uygun zamanda uygun dozda kullanılması. Bunlarda pek çok sarkmalar olabiliyor. Hastaların baskısı, hekimlerin hissettikleri, tedavi etmek için çabalarının bir parçası olarak bazen istek dışı yanlış kullanımları olabiliyor. Bunları uzman, çalışmış, hem klinik tecrübesi hem araştırma tecrübesi olan hocalarımızla beraber konuştuk ve görüş birliğine vardık. İnşallah Kayseri Sağlık Müdürlüğü´nün bu konudaki çalışmaları devam eder” dedi.

Programa konuk olarak katılan, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa Altındiş ise “Toplantının amacının akılcı antibiyotik kullanımı ve antibiyotik kullanımında rasyonel yaklaşımlar olduğunu düşünecek olursak, diş hekimliğinde antibiyotiklerin etkenleri bertaraf etmeye yönelik planlanması gerektiğini ve az, öz antibiyotik kullanılmasının amaçlanması gerektiğini söylemiş olayım. Özellikle apse forumdaki enfeksiyonların muhakkak drenaj sonrasında antibiyotik ile tedavi edilmeye çalışmasında önemli olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

TOMARZA´DA SAĞLIK TARAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
TOMARZA´DA SAĞLIK TARAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Kayseri il sağlık Müdürlüğü ve Genç Birlik Kayseri Şubesi ortak protokolü ve Kayseri Üniversitesi Genç Kızılay Topluluğu destekleri ile Tomarza İlçesi´nin Akdere Köyü´nde gün boyu Sağlık taraması etkinliği gerçekleştirildi.
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ÜNİVERSİTELİLERE
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ÜNİVERSİTELİLERE
‘ORGAN BAĞIŞI´ EĞİTİMİ…
TALAS´TAN PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETİ
TALAS´TAN PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETİ
“SAĞLIKLI NESİL, MUTLU YAŞAM”
YEŞİLHİSAR PALYATİF BAKIM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
YEŞİLHİSAR PALYATİF BAKIM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
Kayseri Sağlık Müdürlüğü, Yeşilhisar Belediyesi ve Hayırsever birlikteliği ile yapımına başlanan Yeşilhisar Palyatif Bakım Merkezi, 10 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.
TÜRKİYE´DE 20-22 MİLYON OBEZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ
TÜRKİYE´DE 20-22 MİLYON OBEZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ
Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Obezite Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fahri Bayram: "Daha önceki çağlarda savaşlar, enfeksiyonlar insanın ölümüne yol açıyordu ama şimdi obezite ve bununla ilgili hastalıklar çağımızın salgını haline geldi"
TÜP BEBEK İLAÇLARI KANSERE YOL AÇMIYOR
TÜP BEBEK İLAÇLARI KANSERE YOL AÇMIYOR
Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek ilaçlarının kansere neden olmadığını söyleyerek, ilaçların güvenilir olduğunu belirtti.
TALAS´TA SAĞLIKLI BESLENME VE KANSER EĞİTİMİ
TALAS´TA SAĞLIKLI BESLENME VE KANSER EĞİTİMİ
HER YIL 200 BİN KİŞİ KANSER OLUYOR
KANSER TEDAVİSİNDE UMUT OLAN “AKILLI İLAÇ” UYGULAMASI
KANSER TEDAVİSİNDE UMUT OLAN “AKILLI İLAÇ” UYGULAMASI
KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİNDE
NNYÜ´DE SEREBRAL PALSİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ
NNYÜ´DE SEREBRAL PALSİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından "Serebral Palsi Farkındalık” etkinliği düzenlendi.
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN
YENİDOĞAN İŞİTME TARAMA UYGULAYICI EĞİTİMİ
UZMANALAR TAVSİYE EDİYOR
UZMANALAR TAVSİYE EDİYOR
ALIÇ SİRKESİ TAM BİR KANSERSAVAR
ERÜ´DE BAHREYNLİ HASTAYA YAPAY MESANE YAPILDI
ERÜ´DE BAHREYNLİ HASTAYA YAPAY MESANE YAPILDI
Demirtaş: “Yurt dışından sağlık turizmi ile gelen özellikle üroonkolojik hastalarımıza hizmet vermek bize gayret, kuvvet ve şevk veriyor”
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİNDE YÜZLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİNDE YÜZLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ
İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli: Koruyucu sağlık hizmetlerinde ilk önerdiğimiz şey hareketli bir hayat ve dengeli beslenme
ÜLKEMİZDE HER 10 KADINDAN 1´İ MEME KANSERİNE YAKALANIYOR
ÜLKEMİZDE HER 10 KADINDAN 1´İ MEME KANSERİNE YAKALANIYOR
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi hasta bekleme alanına kurulan farkındalık standında doktor adayı öğrenciler, hastane içerisindeki kadınlara broşür dağıtarak meme kanseri ve muayenesi konusunda bilgi verirken, meme kanserine dikkat çekmek için de pembe kurdele taktılar.
SAĞLIKLI HAYAT MERKEZLERİNDE
SAĞLIKLI HAYAT MERKEZLERİNDE
SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİLİYOR
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
19 Ekim 2019 Cumartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL