KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

OSB YÖNETİM KURULU’NDAN ‘SAVURGANLIK’ İDDİALARINA SAVUNMA

“VERİLEN HABER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

BELLONA SANDALYE VE YATAK FABRİKASI AÇTI

GÜLAL: HOLDİNGİMİZ AKTİF OLARAK YÜZDE 90 SEVİYESİNDE BÜYÜDÜ

BÜYÜKŞEHİR’DEN SERVİSÇİ ESNAFINA 1 MİLYON TL’LİK DESTEK

SERVİS ESNAFINDAN 1 YIL VİZE ÜCRETİ ALINMAYACAK

BÜYÜKŞEHİR’İN ‘KAR’ TİMİ, İLÇEDE KAPALI YOL BIRAKMIYOR

87 MAHALLE YOLU ULAŞIMA AÇILDI

BAŞKAN PALANCIOĞLU'NDAN MİLLETVEKİLLERİNE BRİFİNG

2020 YILINDA YAPILAN HİZMETLERİ ANLATTI

KOCASİNAN’IN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜYLE 336 AİLE,

YENİ EVLERİNİN HEYECANINI CANLI YAYINLA YAŞAYACAK

MELİKGAZİ'DE FAALİYET RAPORU İÇİN HİZMET İÇİ EĞİTİM

“MELİKGAZİ OLARAK ÖĞRENMEYE VE ÖĞRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

BÜYÜKŞEHİR’DE ‘YEŞİLHİSAR’ TOPLANTISI

“BÜTÜN İLÇELERİMİZİN DOĞAL GÜZELLİKLERİ ÖNEMLİ”

KTO BAŞKANI GÜLSOY BABASINI HAKK’A UĞURLADI

95 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN HACI MEHMET GÜLSOY DUALARLA HAKK’A UĞURLANDI

ASKON, MHP İL BAŞKANI TOK’U ZİYARET ETTİ

BİZLER GÖNÜL İNSANLARIYIZ

KAYSERİSPOR TRANSFERDE GÖZÜNÜ KARARTTI

TEMSİLCİMİZ, MATTHİAS FANİMO KULÜBÜNE TEKLİFTE BULUNDU

HES KODU SAYESİNDE ‘RİSKLİ’ KİŞİLERE İZİN VERİLMEDİ, GÜVENLİ ULAŞIM SAĞLANDI

“KAYSERİ İYİ NOKTAYA GİDİYOR AMA YETMEZ”

BAŞKAN PALANCIOĞLU, KARLA MÜCADELE İÇİN SAHADAYDI

“EKİPLER 7/24 ESASINA GÖRE GÖREV YAPACAK”

DEVELİ’DE CAMİYE YILDIRIM DÜŞTÜ

YILDIRIMIN DÜŞME ANI KAMERAYA YANSIDI

KAYSERİ EMNİYETİ KADES VE UYUMA PROJELERİ İLE TEK DOKUNUŞLA VATANDAŞIN HİZMETİNDE

“2020 YILINDA 824 KADES İHBARI DEĞERLENDİRİLDİ

HACILAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

BAŞKAN ÖZDOĞAN: EKİPLERİMİZ HER AN HAZIR

Gürkan Ofis Mobilyaları

DAMIZLIK KOYUN VE KEÇİ YETİŞTİRİCİLİĞİ BİRLİĞİ ÜYESİ ÇALIKSOY

"BİZLERİ YOK SAYIYORLAR AMA BİZLERDEN PARA TALEP EDİYORLAR"

İYİ Parti Talas Belediyesi Meclis Üyesi ve Damızlık Koyun, Keçi Üreticileri Birliği Üyesi Mustafa Çalıksoy, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliğine tepki gösterdi. Çalıksoy, "Şehrimizde bilindiği üzere Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği mevcuttur. Yaklaşık 3.000'e yakın üyesi vardır. Bu birliğin bir önceki kongresinde, seçimde 3.000'e yakın üyeden sadece 70-80 kişiye oy kullandırılmıştır. Bu hukuksuz uygulamaya o günlerde itirazımız olmuştu. Bizleri yok sayan seçime hatta kongre salonuna bile almayan birlik yönetimi geçtiğimiz günlerde bizlere mesaj göndererek, 2019 yılı desteklemelerini alabilmeniz için birliğe koyun ve keçi başı para yatırılması gerektiği ifade edilmektedir. Bizlere madem seçme ve seçilme hakkı vermiyorsunuz, bizleri yok sayıyorsunuz ama nasıl oluyor da nasıl böyle bir talep de bulunuyorsunuz. Bunun yasal dayanağınız nedir?" diye sordu. 

Açıklamasında, "Bu tür birliklerin üreticilerin daha refah seviyede daha iyi bir ortamda üretim yapmalarına imkân sağlamak iken hiçbir üreticimiz hiçbir şekilde özellikle pandemi döneminde ve pandemi öncesinde birliğin varlığı ve yokluğunu hissedememiştir" diyen Çalıksoy, "Teşvikler de sadece 70-80 kişi arasında dönmektedir. Bizim gibi üreticiler maalesef faydalanamamaktadır" diye konuştu. 

Diğer yandan Avukat İlhan İnan da hukuki süreçle ilgili bilgi verdi. İnan, "Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birliği ile ilgili yapmış olduğumuz inceleme sonucunda 2006 yılında kurulan Birliğin 2018’e kadar 3.000’e yakın birlik üyenin seçimlere katıldığı yalnız 2018 yılında yapılan genel kurulun usulsüz ve hukuka aykırı olarak yapıldığı anlaşılmıştır. Bununla ilgili olarak bakanlığında mevcut yönetiminin usulsüz olarak faaliyette bulunduğu anlaşılmış açmış olduğumuz davada kazanılmıştır. İstinaf süreci devam etme olup sonucun lehimize sonuçlanacağını düşünmekteyiz." şeklinde konuştu.  Birliğin Bakanlığın kararını da uygulamadığını ifade eden İnan, "Bakanlık tarafından genel kurul yapılmadan önce Kayseri İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğine oluşturulan 78 kişilik hazirun cetvelinin kanuna ve yönetmeliğe aykırı olduğu 3.000’e yakın üye ile eskiden olduğu gibi seçim yapılması mütalaa edilmiştir. Ancak birlik tarafından bakanlığın mütalaası göz ardı edilmektedir." dedi. 

Hem üretici hem satıcı olan Tarık Kaya ise" Koyun Keçi Besiciliği yapan arkadaşlar çok mağdur durumdalar. Çünkü sahipsiziz. Koyun Keçi Birliği bizlere sahip çıkmamaktadır ve çok fazla sorunumuz olmasına rağmen hiçbir derdimizde Birlik yanımızda yer almamaktadır. Üstelik bizlere seçme ve seçilme hakkı vermemelerine rağmen bizlerden hayvan başı da ücret istemektedirler biz bunları da verelim ama desteğe geldiği zaman destek yok otlak alanlarımız yok, Pazar yerimiz yok üreticiyiz ama üreticiye sahip çıkan yok devletimizden bizlere sahip çıkmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ