KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ÖZDEMİR, ULAŞIM ÜCRETLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

MHP’DEN İLK

MHP İL BAŞKANI TOK’TAN KONGRE AÇIKLAMASI

MHP'Lİ ÖZDEMİR, SULAMA SORUNUNA PARMAK BASTI

ÇİFTÇİNİN SULAMA SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI

ÖZHASEKİ, STK YÖNETİCİLERİ İLE BULUŞTU

KÜLTÜR KURULUŞLARI İLE KAHVALTIDA BİRARAYA GELDİ

İYİ PARTİ’DEN COVİD-19 TEDBİRSİZLİĞİ İDDASI

AYRIÇ: SALGIN YAYILMA HIZI TESADÜFİ DEĞİL

ÖZHASEKİ GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

EN ÇOK BELEDİYEYE BİZ SAHİBİZ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, AK PARTİ TEŞKİLATLARIYLA BAYRAMLAŞTI

“BELEDİYELERİMİZ GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDI”

SP’DE İL BAŞKANI DEĞİŞTİ

SP İL BAŞKANI AV. BAKİ COŞKUN OLDU

ÖZDEMİR, YEŞİLHİSAR’I MECLİSE TAŞIDI

DON AFETİ ÇİFTÇİLERİ VURDU

TARİHİ BİR ANA ŞAHİTLİK ETTİK

ÖZHASEKİ: AYASOFYA BİZİM GENÇLİK HAYALİMİZ

VEKİL ÖZDEMİR’DEN SORU ÖNERGESİ

BAKAN SOYLU’YA ‘SU ALTI EKİBİ’Nİ SORDU

VEKİL KARAYEL YENİDEN SEÇİLDİ

AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU BAŞKANI

VEKİL ATAŞ’TAN AÇIKLAMA

İŞSİZLİK FONU İŞSİZLERE KULLANILMALIDIR

AK PARTİ’DEN ‘YEŞİL’ PROJE

YENİ 1 ÜYE, YENİ 1 FİDAN

CHP YÜKSEK DİSİPLİN KURULU ÜYESİ ORHAN YENİDEN ADAY

ORHAN: BİR KEZ DAHA VARIM

İYİ PARTİ KAYSERİ’DE SEBATİ ATAMAN DÖNEMİ BAŞLADI

ATAMAN, GÖREVİ BOZKURT’TAN DEVRALDI

Anahtar Kelimeler: VETERİNER HEKİMLER KANUN TEKLİFİ

CHP’Lİ ARIK’TAN VETERİNER HEKİMLER İÇİN KANUN TEKLİFİ

ARIK: VETERİNER HEKİMLER DE SAĞLIK ÇALIŞANIDIR

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, veteriner hekimlerin görevlerini ifa ederken tıp doktorları ve diğer sağlık çalışanları gibi zaman zaman ciddi şiddet olayları ile karşı karşıya kaldığını belirterek, veteriner hekimlerin, veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyenlerinin de sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmesi gerektiğini vurguladı. Arık bunun için veteriner hekimlerin, veteriner sağlık teknikerleri ve veteriner sağlık teknisyenlerinin sağlık çalışanı sayılması için kanun teklifi verdi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, veteriner hekimlerin, veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyenlerinin sağlık çalışanı kabul edilmesi talebiyle hazırladığı kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundu. Görevlerini yerine getirirken tıpkı sağlık çalışanları gibi veteriner hekimlerin de şiddet olaylarına maruz kaldığını ancak sağlıkta şiddet yasası kapsamı içinde değerlendirilmediğini belirten Arık, sağlık hizmetleri sınıfının bütüncül bir bakış açısı ile ele alınması gerektiğini söyledi. Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda değişiklik yapılmasını talep eden Arık, teklifin gerekçesini şu sözlerle açıkladı: “Veteriner hekimler, hayvan sağlığının korunması için önlem alan, hayvan hastalıklarına tanı koyan, salgın ve bulaşıcı hayvan hastalıkları ile hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklarla mücadele eden, tıbbi ve cerrahi girişimlerle hastalığın tedavisini sağlayan kişilerdir.

Veteriner hekimlerin geniş bir sorumluluk alanı bulunmaktadır. Gıda amaçlı beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların, kümes hayvanlarının, tek tırnaklı hayvanların, köpek ve kedilerin, arı ve su canlılarının üremesi, ıslahı, yetiştirilmesi, beslenmesi ve verimliliklerinin artırılması da bu alana girer.

Ayrıca hayvansal ürünlerin üretim teknolojisinin ve insan tüketimine uygunluğunun her aşamadaki sağlık kontrolünden, hayvanlarda akılcı ilaç kullanımı ve izlenmesinden, hayvansal ürünlerde kirlenme ve hayvansal atıkların yönetiminden ve çevre kirliliği konularından da veteriner hekimler sorumludur.

Veteriner hekimliğin görev alanının yalnızca hayvan sağlığı ile sınırlamak yanlış ve toplum zararına kısır bir yaklaşımdır. Veteriner hekimliğin görev alanı gerçekte doğrudan insan sağlığı ile ilgilidir. Zira hayvan sağlığı ile insan sağlığını birbirinden kesin olarak ayırmak mümkün değildir.

Hayvanlardan insanlara doğrudan veya hayvansal ürünler vasıtasıyla dolaylı olarak geçen hastalıklardan insanların korunması ancak veteriner hekimlerin sorumluluğundaki çalışmalar sayesinde olur. Veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyenleri de veteriner hekimlere yardımcı sağlık personeli olarak destek vermektedir.

Dünya’da insan sağlığı ve hayvan sağlığı alanında tek sağlık yaklaşımı benimsenmiş ve ortak çalışmalar yapılmaktadır. Salgın hastalıklar ve özellikle hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz denilen ve her iki gruba dahil bireylerde ortak olarak şekillenen hastalıklar dikkate alındığında insan sağlığı ve hayvan sağlığı çalışma konuları eşgüdüm içerisinde çalışmaları kapsamaktadır. Veteriner hekimler görevlerini ifa ederken tıp doktorları ve diğer sağlık çalışanları gibi zaman zaman ciddi şiddet olayları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bu nedenle yapılacak düzenlemenin veteriner hekimleri ve onların yardımcı sağlık personeli olan veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyenlerini de kapsayacak çerçevede olması sağlık hizmetleri sınıfına bütüncül bir bakış açısından zaruri görülmektedir.”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ