KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KORONAVİRÜS 'TAKSİCİLERİ' VURDU

TAKSİCİ BAKİ ASLAN: "KORONA VİRÜS İŞİMİZİ İYİCE BİTİRDİ"

ERÜ’LÜ 62 ÖĞRENCİDEN 39 DİLDE 'EVDE KAL' MESAJI

Erciyes Üniversitesi'nde okuyan 62 yabancı öğrenci 39 dilde ve Türkçe olarak 'Evde Kal' mesajı verdi.

EVDE KAL TÜRKİYE ÇAĞRISI

AŞIK SEYRANİ ENBİYAOĞLU’DAN SAZILI – SÖZLÜ “EVDE KAL TÜRKİYE” ÇAĞRISI

KAYSERİ’DE CAMİ AVLUSUNU FARELER BASTI

HATIROĞLU CAMİ’Nİ FARELER BASTI

POLİS EKİPLERİNDEN YAŞLILARA KESİNTİSİZ HİZMET

Kayseri’de Akkışla İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 65 yaş ve üstü vatandaşlara ihtiyaçlarını karşılamak için kesintisiz olarak hizmet veriyor.

BELEDİYELERDEN KORONA VİRÜSE DAVETSİZ NİKAH TEDBİRİ

VİRÜSTEN DOLAYI DÜĞÜN SALONLARINDA İPTAL OLAN NİKAHLAR, BELEDİYELERDE MESAİYİ ARTTIRDI

TOMARZALI KADINLAR MASKE ÜRETMEYE BAŞLADI

Tomarza ilçesinde koronavirüs salgını sonrası artan maske ihtiyacını karşılamak amacıyla Tomarza Belediyesinin desteği ile Tomarzalı kadınlar gönüllü olarak maske üretimi yapmaya başladı.

HAYVANAT BAHÇESİ ISSIZ KALDI

KOVİD-19 HAYVANAT BAHÇESİ’Nİ DE VURDU

KAYSERİ AÇIK CEZAEVİ MAHKUMLARI MESLEK SAHİBİ YAPIYOR

OCAK AYINDAKİ KURSLARA 100 HÜKÜMLÜ KATILDI

EVDE KALAN YAŞLILARA YEMEK DESTEĞİ

DEVELİ BELEDİYESİ EKİPLERİ ÇALIŞMALARINI DEVAM ETTİRİYOR

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA ESNAF DESTEĞİ

Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkmaları yasaklanan 65 yaş ve üstü esnaflara Develi ilçesinde Esnaf Sanatkarlar Odası destek veriyor.

YAŞLILARDAN "EVDE KAL" ÇAĞRISINA DESTEK

66 yaşındaki Zekeriya Hekimhan:"Evden çıkmazsan geçebilecek bir hastalık. İhtiyaçlarımızı zabıtalar getiriyor"

DEVELİ’DE CAMİLERDEN KORONAVİRÜS İÇİN DUALAR OKUNDU

CAMİLERDE EDİLEN DUALARA DEVELİ HALKI DA KATILDI

JANDARMA 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA YARDIM GÖTÜRDÜ

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçları evlerine teslim edildi.

EVDEN ÇIKAMAYAN EMEKLİNİN MAAŞINI ZABITA EKİPLERİ GÖTÜRDÜ

Altun;" Salgın hastalık riskine karşı alınan önlemler kapsamında tüm ekiplerimiz görev başında.”

DEVELİ'DE SEBZE VE MEYVE PAZARI DEVAM EDECEK

SATICILARIN ELDİVEN VE MASKE TAKMASI ZORUNLULUĞUYLA AÇIK OLACAK

CAMİLERİMİZ MİRAÇ GECESİNDE KAPALI TUTULACAK

İL MÜFTÜSÜ ŞAHİN GÜVEN:”CUMAMIZ VE MİRAÇ KANDİLİMİZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN”

Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, Cuma namazı ve Miraç gecesinde camilerin kapalı tutulacağını söyledi.

İl Müftülüğünde basın toplantısı düzenleyen Müftü Güven, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından koronavirüsün yayılmasını önlemek adına alınan kararla Cuma namazı ve Miraç gecesinde camilerin kapalı tutulacağını bildirerek; "Dün itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Din İşleri Yüksek Kurulumuzun kararıyla bugün Cuma namazlarımızda camilerimiz kapalı olacak. Cuma namazı yerine bütün vatandaşlarımız evlerinde öğle namazlarını kılacaklardır. Cuma namazının kılınamadığı ortamlarda mümin erkek ve kadınlar öğle namazını 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet olmak üzere evlerinde eda edebilirler. Ayrıca yarın idrak edeceğimiz Miraç Kandilimizde de aynı şekilde camilerimiz kapalı olacaktır. Bütün mümin kadın ve erkeklerin kandillerde camileri doldurdukları bir zaman dilimi. Ancak ülkemiz ve dünyada salgın bir hastalık haline gelen koronavirüsten korunmak için, halkımızın sağlığını düşünmemiz açısından camilerimiz kapalı tutulacaktır. Sadece cuma ve Miraç gecesinde kapalı tutulacak, onun haricindeki zaman dilimlerinde bireysel olarak camilerde namaz kılmak isteyen kimseler için camiler açık olacaktır. Ancak halkımıza Diyanet İşleri Başkanlığımız ve müftülüklerimizin almış olduğu bu karara uymaları gerektiğini, bunun hem vatandaşlık görevi hem de kul hakkına riayet eden kimseler olarak görevimiz olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bunun için özellikle camilerimize namaz vakti gelip 'cemaatle namaz kılacağız' diyen kardeşlerimiz bireysel olarak camilerde ya da evlerinde namazlarını eda edebilirler. İnşallah en kısa zamanda hem ülkemiz hem de dünya bu koronavirüs imtihanından kurtulur, ondan sonra camilerimizin kapıları sonuna kadar açık ve herkes dilediği gibi namazlarını eda edebilirler. Diyanet İşleri Başkanlığımızın almış olduğu bu karara ülke genelinde bütün camilerimiz ve mescitlerimiz uyacaktır" ifadelerini kullandı. Miraç Gecesi ile ilgili de bilgiler veren Müftü Güven açıklamasını şöyle sürdürdü;

"İsra ve Miraç bizim İslam Kültürü'nde birlikte değerlendirilen bir durumdur. Kur'an-ı Kerim'de İsra suresinin ilk ayetlerinde belirtildiği üzere peygamberimizin Kabe'den Mescid-i Aksa'ya yaptığı gece yolculuğu, Miraç ise Mescid-i Aksa'dan Yüceler'e olan yolculuğun adıdır. Bununla ilgili olarak İsra hadisesini anlatan ayeti kerimede yüce Mevla şöyle buyuruyor; 'Bir kısım ayetlerimizi kendilerine göstermek için kulu Hz. Muhammed'i Mescid-i Haram'dan alarak Mescid'i Aksa'ya götüren Allah bütün noksan sıfatlardan münezzehtir' buyuruyor. Bu gecede neler oldu? Rabbimiz peygamberimize 'hüzün yılı' olarak bilmiş olduğumuz zaman diliminde peygamberimizin gönlünü teselli etmek ve ona olan desteğini hatırlatmak için böyle bir hadise gerçekleşti. Peygamberimiz Miraç'tan dönüşte bizlere 3 önemli hediye getirdi. Bunlardan birisi Allah'a şirk koşmadığı sürece bütün müminlerin cennete gireceği hususu, birisi 5 vakit namazın farziyeti, üçüncüsü ise Bakara Suresi'nin son 2 ayeti kerimesi. İsra Suresi'nde yüce rabbimiz bizlere genel olarak şu hususları hatırlatmaktadır. Bir, Allah'tan başkasına kulluk yapmayın. İki, anne ve babanıza itaat edin. Üç, akraba ve ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunun. Dört, israf ve savurganlıktan uzak durun. Beş, rızk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. Altı, zina gibi kötülüklere yaklaşmayın. Yedi, haksız yere cana kıymayın. Sekiz, yetim malı yemeyin. Dokuz, ölçü ve tartıyı tam yapın. On, hakkında kesin bilgi sahibi olmadığınız bir şeyin peşine düşmeyin, yer yüzünde kibirlenerek dolaşmayın. İsra suresinde hatırlatılan bu hususları bizler de vatandaşlarımıza hatırlatıyoruz. Hem bu Cuma günümüzün hem de Miraç Kandilimizin hayırlara vesile olması, başta ülkemiz olmak üzere İslam alemi ve bütün insanlığın koronavirüs imtihanından sağ salim çıkmaları, müminler olarak bu dünya hayatında huzurlu ahiret hayatında ise feraha kavuşan insanlar olmamız dileğiyle kandilimizi tebrik ediyorum."

Haber Kaynak : İHA