KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKŞEHİR’İN KARLA MÜCADELE EKİPLERİ, 35 MAHALLE YOLUNU DAHA ULAŞIMA AÇTI

7 NOKTADA GECE GÜNDÜZ KARLA MÜCADELE

DANİŞMENTGAZİ MAHALLESİ’NDE BİR İHTİYAÇ DAHA GİDERİLDİ

PALANCIOĞLU, F. İMAMOĞLU DİYANET EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZİ'NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

KOCASİNAN’IN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNDE VATANDAŞ MUTLU VE HUZURLU

SEYRANİ ’DE DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR

15 GÜNDE 12 YENİ İŞ YERİ AÇILDI

2020’DE 463 YENİ İŞ YERİ AÇILDI

DÜNYA, BÜYÜKŞEHİR TV İLE KAYSERİ’Yİ ‘CANLI’ İZLİYOR

360 DERECE PANORAMİK KAMERALARLA KAYSERİ VE ERCİYES CANLI İZLENEBİLİYOR

BÜYÜKŞEHİR: MEZARLIK YERİ SIKINTIMIZ YOK

CENAZE NAKİL VE DEFİN İŞLEMLERİ ÜCRETSİZ

BAŞKAN ÖZKAN ALTUN KCETAŞ BÜNYAN İŞLETME ŞEFLİĞİ'Nİ ZİYARET ETTİ

ALTUN ÇALIŞMALAR İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ'NDEN GÜRPINAR'A MAHALLE FIRINI

PALANCIOĞLU: FIRINLARDA EL YAPIMI EKMEKLER, YÖRESEL YEMEKLER YAPILIYOR

AVRUPA KAYSERİLİLER BİRLİĞİ UZAKTAN EĞİTİME 'TABLET' DESTEĞİ VERDİ

POLAT, 60 ADET TABLET HEDİYE ETTİKLERİNİ DUYURDU

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ 2020’DE YAPILANLARI, 2021’DE YAPILACAKLARI ANLATTI

“2021’DE DEV PROJELER İLE 3 MİLYAR 897 MİLYON TL’LİK YATIRIM PLANLANDI”

MELİKGAZİ 2020’DE GERİ DÖNÜŞÜMÜ AKSATMADAN TAMAMLADI

3 BİN 500 BİNA, 135 BİN DAİRE, 285 MARKET, 5 AVM, 302 OKULDA GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK TOPLANDI

KOCASİNAN’IN DÖNÜŞÜM KONUTLARI İÇİN KURA ÇEKİMİ BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU BİZİM İÇİN BİR FIRSATTIR”

TALAS’IN SOKAK HAYVANLARI ÖZEL EKİBİ

“HER CANLIYA HİZMET”

BÜYÜKŞEHİR’İN ‘KAR’ TİMİ, HAFTA SONU 276 MAHALLE YOLUNU ULAŞIMA AÇTI

12 İLÇEDE KAPANAN 276 MAHALLE YOLU ULAŞIMA AÇTILDI

KARLA MÜCADELEDE MELİKGAZİ'DEN YENİ VE HIZLI YÖNTEM

ISI HARİTASINA AKTARILAN YENİ BİR SİSTEM

MMO ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN VAROL ÇAĞRIDA BULUNDU

“YARINIMIZI KORUMAK ADINA SUYUMUZU KORUYALIM”

Gürkan Ofis Mobilyaları

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN KORAMAZ VADİSİ VE TAŞ OCAKLARI AÇIKLAMASI

KAYSERİ SAHİPSİZ DEĞİLDİR

Büyükşehir Belediyesi’nden yazılı bir açıkla yapılarak bazı kesimlerce UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi’ne giren Koramaz Vadisi ve Taş Ocakları’na dair yapılan açıklamaların eksik bilgi ve kasıtlı olduğu vurgulanarak “Haksız ve dayanaksız bir şekilde başka amaçlar peşinde koşarak kamuoyunu aldatan ve Büyükşehir Belediyesi ile Başkanını hedefe koyma gafletine düşenler bilmelidir ki; Kayseri sahipsiz değildir” ifadesi kullanıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nden yazılı bir açıkla yapılarak bazı kesimlerce UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi’ne giren Koramaz Vadisi ve Taş Ocakları’na dair yapılan açıklamaların eksik bilgi ve kasıtlı olduğu vurgulanarak şöyle denildi. “Bazı kesimler tarafından eksik bilgilerle “kasıtlı” bir şekilde gündeme getirilen Koramaz Vadisi ve Maden Ocağı konusuna ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapılması gereği doğmuştur.Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında Kayseri Büyükşehir Belediyesi şehrin tüm değerlerine sahip çıkmayı ve bu değerleri tüm dünyaya tanıtmayı kendine görev bilmiştir.

Koramaz Vadisi de bu değerler arasındadır ve UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi’ne alınması sürecinde Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın her türlü katkı ve desteği verdiği kamuoyunca bilinmektedir.

Yine Başkan Büyükkılıç’ın Koramaz Vadisi ile ilgili bilim insanlarına destek vererek bölgede envanter çalışması yaptırması, defalarca kez bölgeye yerli ve yabancı misafirleri götürerek bilimsel veriler ışığında UNESCO nezdinde “Daimi Listeye” girmesi yönünde gayret göstermesi laftan öte kayıtlara giren bir gerçektir.

Durum böyleyken “Koromaz Vadisi ve Yöre İnsanına” sahip çıkma kılıfıyla başka amaçlar peşinde koşan bazı kesimlerin eksik ve yanlış bilgilerle zihinleri bulandırdığı üzülerek takip edilmektedir.

Konumu gereği kanun ve yönetmelikleri iyi bilmesi gerekenlerin tüm bunlardan habersiz şekilde, üstelik bilmediği bir konuda araştırma yapma gereği bile duymadan konuyla ilgili çamur atması her şeyden önce bulunduğu konuma ve şehre saygısızlıktır.

Son olarak bir milletvekili, Kayseri ili Melikgazi ilçesi Subaşı Mahallesi’ndeki maden ocağı ruhsatının AK Partili belediye başkanları tarafından verildiği iddiasını TBMM kürsüsünden bizim cevap hakkımızın bulunmadığı bir sırada gündeme taşımıştır. Sayın Milletvekili, hiçbir şekilde ne bir dayanak göstermiş, ne de bu açıklamaları yapmadan önce iddialarını doğrulatma gereği duymuştur.

Koramaz Vadisi ya da il sınırları içerisinde konusu “maden” olan bir çalışmada Büyükşehir Belediyesi ya da ilçe belediyelerinin “Ruhsat verme” yetkisi bulunmamaktadır. 3213 sayılı Maden Kanunu’nda bu durum açıktır ve sorumlu kamu kurum ve kuruluşları da bellidir.

Büyükşehir Belediyesi’nin maden ocağı ruhsatı ile herhangi bir ilgisi yoktur, ruhsatı veren belediye olmadığı gibi kanunlar kapsamında da “taraf” olamayacağı açıktır.

Bahsi geçen şirkete, işletme izni ilgili kanun kapsamında Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Çevresel Etki Değerlendirme Belgesi de Kayseri Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından verilmiştir. Yine maden sahası ve maden sahasına yol için alınan önlemlere ilişkin “Eski vasıf ve kapasitesine getirilme sözleşmesi” Kayseri Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılmıştır.

Melikgazi ilçesi, Subaşı ve Küçükbürüngüz Mahalle sınırları içerisinde söz konusu şirketin maden ocağı açmasına dair mahalle muhtarlarının şikâyeti de Bakanlık tarafından takip edilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün yaptığı incelemede ise arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen Subaşı Yeraltı Şehri ile Gaziler Mezarlığı’nın “Koordinat bilgileri verilen maden sahasının dışında yer aldığı” bilgisi mevcuttur. Yargıya intikal eden konuyla ilgili Yüce Türk Adaleti’nin verdiği karara da sonsuz saygı duymak ve o çerçevede hareket etmek herkesin görevidir”

Açıklamanın sonunda bu tür açıklamaların Büyükşehir Belediyesi ile Başkanını hedefe koyma maksatlı olduğuna dikkat çekilerek “Haksız ve dayanaksız bir şekilde başka amaçlar peşinde koşarak kamuoyunu aldatan ve Büyükşehir Belediyesi ile Başkanını hedefe koyma gafletine düşenler bilmelidir ki; Kayseri sahipsiz değildir ve şehri ilgilendiren tüm konular hassasiyetle takip edilmektedir.” İfadesi kullanıldı.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ