KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

METEOROLOJİ DUYURDU KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK

HAFTA BOYUNCA KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI BEKLENİYOR

CENANİ AYAYDIN ANNESİNİ HAKK’A UĞURLADI

81 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN HATİCE AYAYDIN, DUALARLA HAKK’A UĞURLANDI

FIRTINA HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU

ERCİYES'TE KISITLAMA SAKİNLİĞİ

ERCİYES KAYAK MERKEZİ SAKİN BİR HAFTA SONU GEÇİRİYOR

HAVA SICAKLIKLARI BAL ÜRETİCİLERİNİ ENDİŞELENDİRDİ

ÖZTÜRK: BİZ GEREKLİ BAKIM VE ÖNLEMLERİ ALIYORUZ

KADIN GAZETECİLERE SORDUK…

MESLEKTE KADIN OLMAK AVANTAJ MI, DEZAVANTAJ MI?

İÇ ANADOLU'NUN ZİRVESİ ERCİYES DAĞI'NDA SUNİ KAR İLE KAYAK KEYFİ

306 BİN METREKÜP SUNİ KAR ÜRETİLEREK PİSTLERE PÜSKÜRTÜLDÜ

SEMT PAZARINDA ZAM ŞAMPİYONU MANDALİNA OLDU

"DİĞER ÜRÜNLERDE FİYATLAR NORMAL"

OĞLUNUN ALDIĞI 5 KAZ, 55 YAŞINDAKİ GİRİŞİMCİ KADININ GEÇİM KAPISI OLDU

5 KAZDAN 500 KAZA ULAŞTI

BU KÖYDE ÇOCUKLAR UZAKTAN EĞİTİM ALABİLMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYOR

İNTERNET ÇEKMEYEN KÖYDE ÇOCUKLARIN UZAKTAN EĞİTİM MÜCADELESİ

KAYSERİ’DE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDA MEYDAN TURİSTLERE KALDI

TURİSTLER KENTİN TARİHİ YERLERİNİ GEZDİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KAYSERİLİ HOCASI VEFAT ETTİ

KAYSERİLİ EMEKLİ ÖĞRETMEN YUSUF KARACA HAYATINI KAYBETTİ

POLİSLER DOĞAYA YEM BIRAKTI

HAYVANLARIN KISITLAMADAN ETKİLENMEMESİ İÇİN 80 KİLO YEM BIRAKILDI

KURAKLIĞIN FOTOĞRAFI

KAYSERİ'DE 8 AY ARAYLA AYNI BARAJDA ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLER KURAKLIĞI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

SULAR ÇEKİLDİ, ESKİ KÖY GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

KAYSERİ'DE YAĞMUR YAĞMAYINCA BARAJ SUYU ÇEKİLDİ

185 KİLOLUK DEV BALIĞI GÖRENLER ŞAŞKINLIK YAŞADI

185 KİLOLUK ORKİNOS KİLOSU 35 LİRADAN SATILIYOR

Gürkan Ofis Mobilyaları

BİNASI YIKILIYOR AMA VİCDANIMIZDAKİ YERİ YIKILMAYACAK

Kayseri´de 12 Eylül döneminde mahkumların tutulduğu ve birçok dramın yaşandığı eski Zincidere Cezaevi´nin yıkımı, Talas Belediyesi tarafından sürdürülüyor

Kayseri´de, 12 Eylül 1980 askeri darbesi döneminde tutuklu ve hükümlülerin yaşadığı dramlara şahitlik eden eski Zincidere Cezaevi´nin yıkımı Talas Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor.

İzleri duvarlardan silinen fakat ruhlarda kalıcı yaralar açan 1980 askeri darbesinin üzerinden 39 yıl geçmesine rağmen gençlik yıllarını zindanlarda bırakanlar, o dönem yaşadıklarını ise unutamıyor.

12 Eylül´ün mahkumları, genç yaşta girdikleri cezaevlerinde gördükleri kötü muamele ve işkence ile gençliklerini, hayallerini, arkadaşlarını geride bıraktı.

Darbecilerin "karıştır kaynaştır" mantığıyla inşa ettiği ve bir milletin evlatlarının bedenleri, ruhları ve şahsiyetlerinin yok edilmeye çalışıldığı zindanlar arasında Kayseri´nin Talas ilçesindeki Zincidere Cezaevi de yer alıyor.

Ulucanlar ve Diyarbakır cezaevleri gibi o dönemde adını işkencelerle duyuran Zincidere, her ne kadar 12 Eylül´ün 39´uncu yıl dönümünde Talas Belediyesi tarafından yıkılsa da orada işkence gören insanların vicdanlarında kötü anılarıyla hala yaşıyor.

Henüz 16 yaşındayken tutuklanan ve idam cezasına çarptırılan 58 yaşındaki Mustafa Karatoprak, yıkılan bina önünde yaptığı açıklamada, 15 yıl cezaevinde kaldığını ve bu sürenin 2 yılını Zincidere´de geçirdiğini söyledi.

İşkence gördükleri cezaevinin yıkıldığını, bu yıkım ile sadece 12 Eylül 1980 askeri darbesinin fiziki izlerinin silineceğini, yüreklerinin hala buruk olduğunu belirten Karatoprak, "Burası yıkılmasına rağmen yaşadıklarımızı unutacak halimiz yok. Burası fiziki olarak yıkılabilir ama yüreğimizde burayı unutamayız. Burada yaşananlar mahşerde Allah´a havaledir." dedi.

"Buranın yıkılmasıyla yüreğimiz soğumayacak"

Vatan, bayrak sevgisiyle sokaklara çıktıklarını, bunun karşılığında gördükleri muamelenin kabul edilemez olduğunu ifade eden Mustafa Karatoprak, şunları kaydetti:

"Buranın yıkılmasıyla yüreğimiz soğuyacak diye bir şey olamaz. Buranın vicdanımızda yıkılacağını zannetmiyorum. Dün de bu toprakların evladıydık bugün de ve ölene kadar da öyle. Buraların yıkılmasının bir ehemmiyet yok. Ulucanlar gibi bir müze yapılmış olsaydı, o zaman gelir yattığımız yerleri, işkence çektiğimiz yerleri arkadaşlarımıza, torunlarımıza, geleceğimize hatıra olarak anlatırdık."

"Bizi vatan sevdası buralara getirdi"

Devlete karşı hiçbir zaman suç işlemediklerini vurgulayan Karatoprak, "Sistem sıkıntıya düştüğünde sokağa itilen veya buna mecbur bırakılan bir harekettik. Hiçbir ülkücü, hiçbir şekilde bilerek ya da isteyerek bu olaylara girmiş değil. Biz yurdumuza göz diken kem gözlere karşı bir mücadele içerisine girdik." diye konuştu.

Mustafa Karatoprak, şöyle devam etti:

"(Suçun neydi de cezaevine atıldın)ı izah edemediğimiz evlatlarımız, torunlarımız var. Bizi vatan sevdası buralara getirdi. Biz hala vatanımızı seviyoruz, sevmeye de devam edeceğiz. Bu binaya baktıkça işkenceyi hatırlıyoruz, tabii kurulan dostlukları, arkadaşlıkları ve sevdayı da. Aynı yerde aynı çileyi solcular, ülkücüler olarak çektik. Yemekhanemiz ortaktı, kaldığımız odalar ortaktı, ´karıştır barıştır´ hesabı aynı karavanadan yedik. Ölüme gülerek giden bir millet varsa o da Türk milletidir. Korkmadık. İdama giden arkadaşlarımız namazlarını uzatmıyorlardı, kısa sureler okuyorlardı, ´korktu´ demesinler diye."

"Burada insanlık öldürülmüştü"

"Bu yıkık binanın taşları, duvarları dile gelse de burada yaşananları bir anlatabilse. Biz burada olan bitenleri yaşadık. Tarihe not düşmek adına da buradayız." diyen 61 yaşındaki Hüseyin Kemal Türkmen de bir yıl boyunca bu cezaevinde kaldığını ve günlerce işkenceye tabi tutulduğunu söyledi.

Günümüzde 12 Eylül´de darbe yapanların, işkence edenlerin adlarının anılmadığını dile getiren Türkmen, "Bugün onların yaptığı işkence merkezleri yıkılıyor ama ülkücü hareket dimdik ayakta. Burada bir yıl kaldım. İlk işkenceler askeri birliğin içerisinde yapılmıştı. Buraya oradan geldim. ´Tecrit´ dediğimiz bir bölüm var. Güneş görmeyen katlarda çarmıha gerildik. 18-20 yaşında delikanlıyız. Vatanımız emperyalizmin işgaline uğramasın diye canımızı ortaya koyduk, ömrümüzü verdik. Bugün olsa yine aynı tavrı gösteririz ama Allah o günleri bir daha göstermesin." ifadelerini kullandı.

12 Eylül´ü planlayanların o dönem sayısız faili meçhuller oluşturduğunu, milleti kışkırttığını, darbe ortamı oluşturduğunu belirten Hüseyin Kemal Türkmen, şunları anlattı:

"Bu vatanı canı pahasına seven insanlar buralarda bedel ödedi. Hiç görmediğim, adını bile duymadığım bir insan öldürülmüş, bunun için bana 40 gün işkence yaptılar. Kayseri´de bir avukat öldürülmüş, faili meçhul kalmış, sabah akşam işkence yaptılar bunun için. Daha sonra işkencelerle başka birileri ´biz yaptık´ deyince, bana o konudaki işkenceyi kestiler. İşkenceciler aydınlattıkları her faili meçhulden dolayı ödül aldılar. Kenan Evren´den altın kordonlu saat ödülleri aldılar. Bize yaptıkları zulüm ile sözüm ona faili meçhulleri aydınlattılar, bir de ödül aldılar. Burada insanlık öldürülmüştü, gençliğimiz katledildi ama zalimler için yaşasın cehennem diyoruz. Düzenleri yıkıldı, adları, sanları anılmaz oldu ama bizim davamız bu topraklarda kıyamete kadar yaşayacak."

"Bu travmalar ruhumuzda büyük izler bıraktı"

Mağdurlardan 56 yaşındaki Fatih Zorlukirişçi ise cezaevine en küçük yaşta alınanlardan biri olduğunu belirterek, "Biz ´bana değmeyen yılan bin yaşasın´ diyen tiplerden olmadık. 17 yaşında bu vatanın sancısını çektik. Bu bayrağı yüceltmek için elimizden geleni yaptık." şeklinde konuştu.

Bir daha böyle olayların yaşanmaması için gelecek nesillere tecrübeleri anlattıklarını kaydeden Zorlukirişçi, "Burada çok işkenceler gördük. Bu travmalar ruhumuzda büyük izler bıraktı. Biz çocuklarımıza tecrübelerimizi, o bedeli ödemeden yaşamaları için anlatıyoruz. O dönem biz buraları medreseler haline getirdik. O işkencelerin arasında istirahat saatlerinde çoğu arkadaşımız burada Kur´an-ı Kerim okumasını öğrendi, namazını öğrendi, tefsir dersleri yaptık. Burada 1,5 yıl kaldım. Cumaali Şimşek isimli arkadaşımız işkencede şehit oldu. Onun ölümünden sonra da bizi burada işkenceye tabi tuttular." ifadelerini kullandı.

Mağdur 60 yaşındaki Hadim Özocak da 11 yıl cezaevinde kaldığını ve çok işkence gördüğünü belirtti.

Sağcılardan da solculardan çok sayıda kayıp verildiğini aktaran Özocak, şunları söyledi:

"Suçum ülkücü olmaktı ve 11 yıl tutuklu kaldım. Kimi lisede, kimisi üniversitede okuyan arkadaşlarımız, baba ve annelerinin sözlerine itibar etmeksizin sokaklara ölüme koştular. Bizim gayemiz dün de bugün de Turan´dı, Türk dünyasının huzuruydu. Başka bir milletten insanın zulüm görmesini asla istemedik. 3 bin, 5 bin şehidimiz vardı. Ölen komünistler de vardı. ´Önce vatan´ dedik, ancak çok büyük işkenceler gördük."


Haber Kaynak : AA