KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

MİLLİ ŞAİRİMİZ AKİF’İN ŞİİRLERİNE BİNLERCE ÖĞRENCİ SES VERDİ

ŞİİR OKUMA YARIŞMASI’NA BİN 15 ÖĞRENCİ KATILDI

TALAS BELEDİYESİ’NDEN ‘KARADUT’ BESTE YARIŞMASI

SON BAŞVURU TARİHİ 10 MAYIS

MELİKGAZİ BELEDİYESİ TARİHİ KARAKTERLERİ ANİMASYON FİLMLE ANLATIYOR

İZLEYİCİYLE SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN BULUŞUYOR

BÜYÜKŞEHİR’İN DERGİSİ ‘DÜŞÜNEN ŞEHİR’ YILIN EN İYİ ŞEHİR DERGİSİ SEÇİLDİ

“DÜŞÜNEN, OKUYAN VE OKUTAN ŞEHİR BİLİNCİ OLMAZSA OLMAZIMIZ”

BÜYÜKŞEHİR’İN ÖDÜLLÜ SANAL ŞİİR OKUMA YARIŞMASINA YOĞUN İLGİ

ÖDÜLLÜ YARIŞMAYA SON KATILIM 10 OCAK

MELİKGAZİ, TARİHİ ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİ ANİMASYONLA ANLATTI

MELİKGAZİ BELEDİYESİ ANİMASYON FİLMLERİ SOSYAL MEDYA TAKİPÇİLERİNE SUNDU

KAYMEK A.Ş., BİR İLKE DAHA İMZA ATTI

MİMAR SİNAN SERGİSİ’NE PANDEMİDE ENGEL OLAMADI

TALAS BELEDİYESİ MEHMET AKİF’İ ONLİNE OYUNLA ANDI

GENÇ KADRO BEĞENİ TOPLADI

BÜYÜKŞEHİR KAYMEK’TEN BİR İLK

CANLI ANLATIMLI SANAL SERGİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN İKİ ÖNEMLİ ESER DAHA

OSMANLIDAN GÜNÜMÜZE KORAMAZ VADİSİ TARİHİ

KEYKUBADİYE SARAYI'NDAKİ KAZILAR 12 AY BOYUNCA SÜRECEK

DAHA ÖNCEKİ KAZILARDA 55 PARÇA ESER ÇIKARTILMIŞTI

BÜYÜKŞEHİR KÜLTÜR YAYINLARINDAN HEYBETLİ BİR ESER

ERCİYES DAĞI

BÜYÜKŞEHİR’İN 7. ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASINA YOĞUN İLGİ

647 FOTOĞRAFSEVER 2 BİN 210 ESER İLE KATILDI

4 BİN YIL ÖNCESİNİ AYDINLATAN KÜLTEPE'YE 'GÖNÜLLÜ' İLGİSİ

GENÇLER ÇALIŞMALARA KATILMAK İSTİYOR

KAFATASI İLE 4 BİN YIL ÖNCEKİ AKRABALAR BELİRLENECEK

KÜLTEPE’DE ÇIKAN İNSAN KAFATASLARI DÖNEMİN AKRABALIK İLİŞKİLERİNE IŞIK TUTACAK

BAŞKAN YALÇIN’DAN BİR İLK DAHA

MUSİKİ CEMİYETİ KURULDU

Anahtar Kelimeler: BAŞKAN YALÇIN’
Gürkan Ofis Mobilyaları

BAŞKAN YALÇIN’DAN BİR İLK DAHA

MUSİKİ CEMİYETİ KURULDU

“TÜRK MÜZİĞİ BİZDEN SONRAKİ NESİLLERE AKTARILSIN İSTEDİK”

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın bir ilke daha imza atarak Talas Musiki Cemiyetini kurdu. Talaslı ünlü Tanburi Tevfik Soyata’nın öncülüğünde devam edecek olan cemiyet, başta Talaslılar olmak üzere Kayseri’nin musıkişinaslarını bir araya getirecek.

Tarihi Ali Saip Paşa Caddesi’nde yer alan eski bir konağı restore ettirerek Musiki Cemiyeti’ne tahsis eden Başkan Yalçın, bir tanışma toplantısı düzenleyerek cemiyetin kuruluşunu duyurdu.

Kayseri’nin önde gelen musikişinasları ve Tanburi Tevfik Soyata ile birlikte önce cemiyette buluşan ve sonra da Sanat Galerisi’ne geçen Başkan Yalçın, burada açıklamalarda bulundu.

Başkan Yalçın, cemiyetin kurulmasındaki temel düşüncelerinin musıkisevelerin bir araya gelebilecekleri bir ortam oluşmasını sağlamak ve Türk Musıkisinin nesilden nesile aktarılmasına öncülük etmek olduğunu vurguladı.

“Biz bu işe koyulduk, burası sizindir, bundan sonrası size ait” diyen Başkan Yalçın, “İlimizde çok sayıda musikişinas var. Bu kişileri bir araya getirmek gerekiyordu. Musikişinaslar bir araya gelsinler, meşk yapsınlar ve Türk Müziğini bizden sonraki nesillere aktarsınlar istedik. Kısmet bu günmüş. Burası bir kültür mekânı olacak. Müzikte belli bir düzeye gelmiş arkadaşlarımızın bir uğrak yeri olsun diye niyetlendik. Bizden mekanları size tahsis etmesi, bundan sonrası da size ait.” dedi.

Talaslı tanbur üstadı Tevfik Soyata’nın da kendileri için büyük bir şans olduğuna dikkat çeken Başkan Yalçın, cemiyetin Tevfik Soyata öncülüğünde devam edeceğini sözlerine ekledi.

“ÜLKEMİZE ÖRNEK TEŞKİL EDİYORSUNUZ”

Buluşmaya telefonla bağlanan ünlü bestekar ve Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı Amir Ateş de kurulan cemiyetle ilgili düşüncelerini dile getirdi. Başkan Yalçın’ın hizmetlerinden övgüyle söz eden Ateş, “Kayserimizin Talas isimli cennet köşelerinden birinde böyle bir güzelliğe atım attığınız için hepinizi şükranla tebrik etmek istiyorum. Ülkemize büyük bir örnek teşkil ediyorsunuz. Musikimize karşı böyle güzel duygular beslemenizden ve kucak açmış olmanızdan dolayı tebrik ediyorum.” dedi.

Musiki cemiyeti kurulmasına öncülük eden Başkan Yalçın’ın çok önemli bir hizmeti yerine getirdiğinin altını çizen Ateş, şunları söyledi: “Fevkalade güzel bir oluşum meydana getiriyorsunuz. Allah bütün o güzel oluşumları sizin gayretinizle meydana getirmeyi nasip etsin inşallah.”

“BAŞKAN YALÇIN GÖNLÜMÜZDE TAHT KURDU”

Daha sonra söz alan Tanburi Tevfik Soyata, müziğin ve musikinin gönül işi olduğunu söyleyerek, “Müzik bir aşk. Ben müziğe doymadım, daha çok yapacağımız işler var Allah ömür verirse. Buraya gelince heyecanlandım. Orada Talas Musıki Cemiyeti yazısını görünce inanın tüylerim diken diken oldu. Çünkü gençliğim ve çocukluğum Talas’ta geçti, hiçbir imkan yoktu, hoca yoktu. Sayın Başkanımın Allah önünü açsın, bu iş gönül işidir. Gönül işine de soyunduğu için canı gönülden tebrik ediyorum. Gönlümüzde taht kurdu. İnanın başkanım için kaç zamandır dua ediyorum.” sözlerini kaydetti.

Programa katılan diğer musikişinaslar da yapılan çalışmanın çok önemli olduğuna vurgu yaparak, Talas’a musiki cemiyeti kazandıran Başkan Yalçın’a teşekkür etti.

Gecenin sonunda musikişinaslardan bir de mini konser geldi. 10 Kasım münasebetiyle Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendiren sanatçılar, farklı bir 10 Kasım etkinliğine imza atmış oldu.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ