KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

CUMHURİYET 97 YAŞINDA

KUTLAMALARA YER TARTIŞMASI GÖLGE DÜŞÜRDÜ

MELİKGAZİ'DEN İKİ YENİ AÇILIŞ DAHA

BARIŞ PINARI ETKİNLİK ALANI VE NASRULLAHZADE CAMİ'NİN AÇILIŞI YAPILACAK

KOCASİNAN’DA DOLU DOLU 29 EKİM COŞKUSU

“TÜM HEMŞERİLERİMİN CUMHURİYET BAYRAM'INI EN İÇTEN DUYGULARLA KUTLUYORUM”

BÜYÜKŞEHİR ZABITA EKİPLERİ ‘GÜVENLİ KAYSERİ’ İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

MASEKE-MESAFE-TEMİZLİK DENETİMLERİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, TBB ENCÜMEN ÜYELİĞİNE YENİDEN SEÇİLDİ

“ŞAHSIMI TEKRAR ÜYE OLARAK SEÇEN KIYMETLİ ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

KAYSERİ ŞEKER DOĞA’YI KORUMAK ADINA VAR GÜCÜYLE ÇALIŞIYOR

KAYSERİ ŞEKER’İN GELECEĞİ TARIM ALANLARININ KORUNMASINA BAĞLI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BU KEZ KASKİ’DE YATIRIMLARI MASAYA YATIRDI

2020 ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ, 2021’İN YATIRIMLARI ELE ALINDI

YAHYALI KAPALI SEMT PAZARININ TEMELİNE İLK HARÇ KONULDU

CUMHURBAŞKANIMIZA YAPILAN ÇİRKİN SALDIRIYI KINIYORUZ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ 1 MİLYON MASKE DAĞITACAK

“HER ZAMAN VATANDAŞIN YANINDA OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, MEVLİD KANDİLİ’NDE AĞAÇ DİKTİ

“AĞAÇ DİKİM FAALİYETLERİMİZLE GELECEĞE NEFES OLUYORUZ”

YAHYALI BELEDİYESİ'NİN SIFIR ATIK PROJESİ ÖDÜL ALDI

“ÖĞRENCİLERİMİZLE YÜRÜTECEĞİMİZ PROJEMİZLE SIFIR ATIK KONUSUNDA BAŞARI SAĞLAYACAĞIMIZA İNANIYORUM”

VALİ GÜNAYDIN VE BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ ERCİYES’TE FİDAN DİKTİ

“ŞEHRİMİZİ VE ERCİYES’İ DAHA YEŞİL BİR HALE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

MÜFTÜ GÜVEN DAVET ETTİ

"KANDİL GECESİ BÜTÜN CAMİLER AÇIK OLACAK"

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI

CUMHURİYETİMİZİN 97. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

ENGELLİ ARAÇLARININ BAKIM VE ONARIMI TALAS BELEDİYESİ’NDEN

BUGÜNE KADAR 153 ARACIN BAKIMI YAPILDI

OSB YÖNETİMİ’NDEN ÇOPUROĞLU’NA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

SANAYİNİN İHTİYAÇLARI/BEKLENTİLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KONUŞULDU

Gürkan Ofis Mobilyaları

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’IN “KÜLTEPE” ISRARI

Büyükkılıç, 2022 yılının “Kültepe Kaniş Karum” yılı ilan edilmesi konusunu tekrar gündeme taşıdı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, şehrin yeraltında saklı tarihini gün yüzüne çıkarmaya yönelik çalışmalara destek vermek ve kazı çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla Kültepe Kanuş-Karum da incelemelerde bulundu.  Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği kazı çalışmalarındaki süreci yakından takip eden Başkan Büyükkılıç, 2022 yılının “Kültepe Kaniş Karum” yılı ilan edilmesi konusunu tekrar gündeme taşıdı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kültepe’de devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’ndan bilgiler aldı.

Yerin altındaki kültürel birikimin çok önem arz ettiğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin tarihsel mirasa sahip çıkacak çalışmalara her daim destek verdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Hocamıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Kültepe-Kaniş-Kurum diye bilinen ve Anadolu’da en büyük ticaretin merkezi olarak tanınan bölgede yürütülen kazılar, Kültür Bakanlığımız ve belediyelerimizin iş birliği ile devam ediyor. Amacımız burada tarihe ışık tutmak. Hakikaten Kayseri’de yaşayanların genlerinde ticaret var diyoruz ya. İşte bu anlayış içerisinde buradan çıkan, çek, senet gibi tabletlerle karşılaşmış olmamız, bunun en büyük göstergesi. Burası İpek Yolu’nun üzerinde önemli bir merkez. Burada, büyük bir sarayın olduğu, burada çıkan tabletlerden ve kazılardan da anlaşılıyor.  Hanımlarda bu kazıda en büyük desteği veriyor. Hanım elinin değdiği yerde de epeyce önemli ürünler ve çalışmalar çıkar diye ümit ediyorum. Biraz canımız tez. Bu ürünleri görsek ve kamuoyuna buluştursak diyorum.  Nasıl ki Göbeklitepe, nasıl ki Patara haklı olarak gündemdeyse, burası Koramaz Vadimizin devamı ve bütünlüğü içerisinde. UNESCO tarafından geçici miras listesine alındı. O açıdan da önem arz ediyor. Bütün bu güzellikleri meydana getirerek, 2022 yılının da Kültepe Kaniş- Karum yılı olarak ilan edilmesinin doğru olacağını ve buna istinaden çalışmalarımızı hızla sürdürdüğümüzü söylemek istiyorum. Yerin üstündeki şehri imar ederken, şehrin altındaki hazineyi de ihmal etmedikleri kaydeden Büyükkılıç, “Pandemi döneminde bir miktar gecikme söz konusu oldu. Daha önce hatırlanacağı üzere burada dört ay çalışılırdı. Sağ olsun Kültür Bakanlığımız bunu on iki aya çıkarttı. Değerli bakanımıza, kıymetli ekibine, teşekkür ediyorum. İnşallah bizler de yaptığımız çalışmalarla onları mahcup etmeyeceğiz. Bu bölgede ayrıca müze yapılması konusunda çalışmalarımız var. Yakında yeniden ihaleye çıkıyoruz. İnşallah o müzeyi de herkesin kabul göreceği ve rahatlıkla sergilenebileceği şekilde görmelerini sağlayacak bir şekilde çalışma sağlanacak. Kısacası Keykubat’ da, Kültepe’de, Koramaz Vadisi’nde güzellikleri harmanladığımızda Kayseri’nin 6 bin yıllık geçmişi olan, ticaretin merkezi olan, Anadolu’nun bağrındaki ipek yolu üzerindeki şehir olduğunu da böylece, tarihten aldığımız ışıklarla görmüş oluyoruz. Emeği geçen ekibimize teşekkür ediyorum. Eleştirmek kolaydır, bir şeyler söylemek, laf üretmek kolaydır. Ama icraat yapmak, hakikaten emek ister, gayret ister, sabır ister” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın destekleriyle çalışmaların büyük bir kısmını gerçekleştirdiklerini söyleyen ve Başkan Büyükkılıç’a teşekkürlerini sunan Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu da “ Yaptığımız kazılarda şu anda biz günümüzden 4 bin yıl öncesini ait tabakaları kazıyoruz. Başkanım sağ olsun onların destekleriyle çalışmaların büyük bir kısmını gerçekleştirebiliyoruz” diye konuştu.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ