KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

HACILAR BELEDİYESİ ARAÇ FİLOSU ARTIK DAHA GÜÇLÜ

ÖZDOĞAN, “EKSKAVATÖR İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN”

BÜYÜKKILIÇ’TAN “19. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ” MESAJI

TÜRKİYE SEVDALISIYIZ

BEYDEĞİRMENİ’NE TALEP TOPLANACAK

BÜYÜKKILIÇ, 3. GRUP TALEP TOPLAMAYA 14 AĞUSTOS’TA BAŞLANACAĞINI AÇIKLADI

PALANCIOĞLU, 500 GÜNLÜK ÇALIŞMASINI ÖZETLEDİ

DOLU DOLU 500 GÜN

VEKİL ÖZDEMİR SORDU, BAKAN CEVAP VERDİ

YURTLARIMIZIN %91’İ DOLUYMUŞ

TALAS'LI ÇOCUKLAR HEM GEZİYOR HEM ÖĞRENİYOR

BAŞKAN AMCA SÖZÜNÜ TUTTU

ALTUN, MASKE DİKİM KURSUNU ZİYARET ETTİ

3 BİN MASKE ÜRETİMİ YAPTIK

DEVELİ'YE TARIM VE HAYVANCILIK TESİSİ

TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN İNCELEMELER BAŞLADI

GÖLET İLE ÇAYIRÖZÜ ARASI GENİŞLEYECEK

AKSU’DAN DEVELİ’YE 2. MÜJDE

KAYSERİ BÖLGE MÜDÜRÜ MUSTAFA USLU AÇIKLADI

KAYSERİ’DE EN FAZLA SİVAS'LI YAŞIYOR

KAYSERİLİLER METEOR YAĞMURUNU ERCİYES'TE İZLEDİ

ERCİYES’TE GÖRSEL ŞÖLEN

MİNİBÜS DUVARA ÇARPTI

KAZADA 2 KİŞİ YARALANDI

KARARSIZ KALDI KAZAYA NEDEN OLDU

KAZA ANI MOBESEYE YAKALANDI

DUYARLI MÜŞTERİDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

FAZLADAN VERİLEN 22 BİN 900 TL'Yİ İADE ETTİ

BÜYÜKSİMİTÇİ: ZORLUKLARA RAĞMEN SANAYİCİMİZ ÇALIŞIYOR

İSO İKİNCİ 500’DE 13 FİRMAMIZ VAR

“KAYSERİ TİCARETİNİ KARALAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”

GÜLSOY’DAN ‘TÖVBELER OLSUN’ DİZİSİNE TEPKİ!

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, ‘TARLA GÜNÜ’ ETKİNLİĞİNDE

“KAYSERİ, TARIMIN DA MERKEZİ OLACAK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç , Kayseri'de Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından yürütülen "Yerli ve Milli Tohumun Ulaşamadığı Çiftçi Kalmasın Projesi" kapsamında düzenlediği ‘”Tarla Günü” etkinliğine katıldı.

“Yerli ve Milli Tohumun Ulaşamadığı Çiftçi Kalmasın Projesi” kapsamında düzenlenen ve Türkiye tohumculuğunda "Yerli ve Milli" çeşitlerin ekimini artırmaya yönelik yapılan “Tarla Günü” etkinliği Bünyan’da gerçekleşti. Etkinliğe, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra , TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yıldız, Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Sönmez, Ziraat Odaları Başkanları, Üreticiler ve TAGEM e bağlı araştırma enstitülerinde çalışan teknik personel katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, etkinlikte yaptığı konuşmada, yerli ve milli tohum ile “Tarla Günü” etkinliğinin önemine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Projenin anlamlı ve önemli olduğuna inanıyorum. O yüzden de buraya koşarak geldiğim bir projeyi paylaşmaktan gurur duyuyorum. Ne güzel kelimeler telaffuz ediliyor. ‘Yerli ve Milli’. Tohum konusunda hani üstad diyor ya; ‘Tohum at, bitmezse toprak utansın’ diye biz tohumumuzu atınca, Allah’ın izniyle toprak utanmayacak. Gereğini yapacağız. Çeşitlendirilmiş bu tohumlarla da değişik alanlar da en güzel sonuçlar alacağız. Biliyorsunuz, SİHA’nın ithalatına müsaade edilmediğinde de biz de SİHA’mızı kendimiz yaptık. Demek ki bazen komşunun muhabbeti, bizleri mal sahibi yapar. Biz de o anlayış içerisinde her alanda kendimize yetecek konuma gelmek ve bu yönde kendimizi geliştirmek zorundayız. Değerli Başkanlarımız burada telaffuz ettiler, bu Pandemi döneminde anladık ki Kayseri, endüstrinin ve ticaretin merkezi. Bundan sonraki süreçte tarımın da merkezi olacaktır. Bu alanda gerek hükümetimizin, gerekse de yerel de belediye olarak bizlerin üzerine ne düşüyorsa her türlü desteğe hazır olduğumuza buradan paylaşmak istiyorum”

Büyükşehir Belediyesi olarak tohum desteği konusunda gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Başkan Büyükkılıç, “Bu alanda yaklaşık 2,5 Milyonluk bir projeyle biz de varız diyoruz. Birliğimiz, beraberliğimiz bizim bereketimizdir. Elbette, ay yıldızlı Türk Bayrağına, vatanına, milletine bağlı olarak bir arada olduğumuz zaman bize kimsenin gücü yetmez. Türkiye artık dünkü Türkiye değil. Türkiye kendisinden söz ettiren, ‘Türkiye olmazsa bu iş olmaz’ dedirttiren bir ülke. Gerek dış politikada, gerekse yönetim konusunda, gerek savunma sanayi konusunda her alanda Türkiye diyorlar. Sağlık konusunda da aynı şekilde. Doktor olarak söylüyorum. Pandemi sürecindeki sağlık alanındaki başarımızı gururla hepimiz paylaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızla ayrıca gurur duyuyoruz. Çünkü Kayseri’mize 1600 yataklı, Şehir Hastanesi’ni kazandırmak suretiyle bizlerin en az hastalığı atlatan şehir ve ülke olmamızı sağladı. 30’dan fazla sağlık kuruluşumuzla, gurur kaynağımız Erciyes’imizle, diğer kurum ve kuruluşlarımızla güzel çalışmalar yapıldı. Burada şu an hep beraberiz. Şükürler olsun ne güzel bir birliktelik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Programda konuşan TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan da Kayseri’de 40'dan fazla yerli ve milli tohum çeşidinin denemesi yapıldığını söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ise, “Türkiye de kim ne kadar isterse hem yerli hem de milli tohuma ulaşabilme imkânına sahip. Kayseri, Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç'ın hep söylediği gibi evet bir sanayi şehri ama Kayseri, Türkiye’deki tarım merkezi olma konusunda ciddi adımlar atıyor “dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Büyükkılıç, “Yerli ve Milli Tohumun Ulaşamadığı Çiftçi Kalmasın Projesi" kapsamında Bünyan’da Gökçeler Tarım’ın yerli tohum konusunda yaptığı ürünleri inceleyerek, 42 çeşit tohum hakkında bilgiler de aldı. Kayseri’de yapılan önemli ve anlamlı çalışmaları yerinde gördüklerini ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Profesyonel olarak Gökçe Tohum’un yaptığı bu iş birliği ile sertifikalı tohumculuk açısından, özellikle buğdayın 42 çeşit yetiştirilmiş olması bizleri memnun etti. Tarım İl Müdürlüğümüze, TAGEM Genel Müdürlüğümüze özellikle teşekkür ediyorum. Kayseri’mizin bu alanda yapacağı çalışmalarda Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize ne düşüyorsa her türlü desteği vermeye hazırız. Bugün burada hep bir aradayız. Birliğin, beraberliğin gücün ne olduğunu hep beraber gösterdiler” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, daha sonra Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun ile beraber Bünyan Sanayi Sitesi’ndeki esnafları ziyaret ederek, hayırlı işler temennisinde bulundu.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ