KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

ERÜ’DE “2021 AHİ EVRAN YILI” ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

KARADUTUN ÖDÜLLERİ 5 ARALIK’TA VERECEK

KEREM İLE ASLI'NIN HİKAYESİ KAYSERİLİLERE ANLATILIYOR

ÖĞRETMENLER’E MÜZİK DOLU AKŞAM

TALHA BORA ÖGE İLE 'ŞİİRLERLE SÖYLEŞİSİ'

BÜYÜKŞEHİR BAŞKENT’TE GÖNÜLLERİ FETHETTİ

KİTAP FUARI İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAM

MELİKGAZİ BELEDİYESİ GENÇLİK FESTİVALİ’NDE

KÜLTEPE BULUNTULARI DİJİTAL ORTAMA AKTARILACAK

ALTIN ÇINAR FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER DAĞITILDI

KAYMEK’İN SANAT SERGİSİ’NE YOĞUN İLGİ

İNCESU’DAKİ TARİHİ KİLİSE RESTORE EDİLECEK

ERÜ FOTOĞRAF YARIŞMASINI SONUÇLANDIRDI

4. KİTAP FUARI ARALIK’TA

'UNUTULMAYAN MESLEKLER' FOTOĞRAF SERGİSİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “TARİH YENİDEN YAZILIYOR”

Gürkan Ofis Mobilyaları

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “TARİH YENİDEN YAZILIYOR”

Vali Şehmus Günaydın ile birlikte İncesu ilçesi Örenşehir Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç  “Adeta tarih yeniden yazılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

İncesu İlçesi, Örenşehir Mahallesi, Köy İçi mevkiinde Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kayseri Müze Müdürlüğü’nün denetiminde sürdürülen arkeolojik kazılarda çok önemli bulgulara ulaşılıyor. İlk bulgulara göre M.S. 4. yüzyıl sonrası Geç Roma, Erken Bizans’a ait sivil konut örnekleri olduğu değerlendirilen yapıda yaklaşık 300 metrekare, sağlam mozaik taban döşemeler ortaya çıkarıldı. 10’dan fazla odası açılan, halen kazı çalışmaları devam eden yapı, tespiti yapılan İç Anadolu’daki en büyük mozaikli yapı olarak dikkat çekiyor.

Vali Şehmus Günaydın ile birlikte İncesu İlçesi, Örenşehir Mahallesi bölgesindeki arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceledi Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ve arkeologlardan yapılan kazı çalışmalarında gelinen son durum ve mozaikler hakkında bilgiler aldılar. Vali Günaydın ile Başkan Büyükkılıç’a kazı incelemelerinde İncesu Kaymakamı Aydın Göçer, İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman da eşlik etti.                       

Burada açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, amaçlarının Kayseri’yi daha iyi konum ve duruma taşımak olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu “Üniversiteler şehri olarak bilinen bu güzel şehrimiz endüstri ve ticaretin merkezi olarak anılırken, şehrimizde adeta tarihin fışkırdığını ve kültürel çalışmalarının en güzel örneklerinin ortaya çıkmaya başladığını da hep beraber gözlemlemekteyiz. Zaten amacımız Kayseri’yi kütüphaneler şehri, müzeler şehri yapmaktır”                                                                                 

Vali Şehmus Günaydın ise bulunan mozaiklerin çok özellikli olduğunu ve çok fazla tahrip olmadıklarını gördüklerini ifade ederek şunları kaydetti “Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin yapmış oldukları katkılar için kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu katkıları ve destekleri biraz daha arttırarak bu kazıyı hızlandırmak istiyoruz. Çünkü Kayseri’miz turizm anlamında çok önemli gelişmeler gösteriyor. Birçok ülkeden gerek kış turizmi gerek yaz turizmi için Kayseri’mize büyük bir ilgi ve alakanın olduğunu büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Otellerimizdeki doluluk oranlarına baktığımız zaman pandemiye rağmen çok önemli doluluk oranlarına ulaştığımızı görüyor bundan da büyük bir mutluluk duyuyoruz. İnşallah kış sezonunda ve akabinde ve yaz sezonunda ortaya konulan, öngörülen projelerin tamamlanmasıyla turizm anlamında Kayseri’miz ülkemizin önemli bir merkezi haline gelecek. Zaten Erciyes’imiz ve yapımı devam eden Yüksek İrtifa Kampımızla birçok ülkenin dikkatini çekmiş durumdayız”                 

 Kazı çalışmalarının ardından Örenşehir Çinkom İlkokulu’na giderek, öğrencilerle bir araya gelen Vali Günaydın ile Başkan Büyükkılıç, okul sıralarına oturarak, miniklerle derslerle ilgili samimi ve sıcak sohbet ettiler.                                                           

Öğrencilere istek ve taleplerini de soran Başkan Büyükkılıç, öğrencilere Yukatel Kayserispor forması ve top hediye etti.