KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKŞEHİR’DE ‘İSTİŞARE’ TOPLANTISI

Başkan Büyükkılıç, 16 ilçe belediye başkanı ve teşkilatlar ile dayanışma içerisinde hizmetlerin süreceğini söyledi

“TEMİZ İÇME SUYUNUN GÜVENCESİ KASKİ”

“SUYUN KALİTESİ SÜREKLİ TAKİP EDİLİYOR”

"ASANSÖRLERDE SORUMLULUK SİGORTASI ZORUNLU"

Başkan Palancıoğlu: “Bina yöneticilerinin bu hassas konuya daha önem vermeleri gerekmektedir”

ZİNCİDERE GÖLETİ'NDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ

“TALAS’A DEĞER KATACAK”

HİSARCIK'TA YENİ BAĞLANTI YOLUNDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

2021 YILINDA DA YENİ YOLLAR YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN BORÇ YAPILANDIRMA HATIRLATMASI

SON GÜN 1 ŞUBAT

TALAS BELEDİYESİ’NDEN KEPEZ’E MODERN ORTAOKUL

EĞİTİME SÜREKLİ DESTEK

ERCİYES YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ İÇİN YATIRIM TOPLANTISI

“ERCİYES, ARANILAN MERKEZ OLMAYA DEVAM EDECEK”

DEVELİ’YE E-SINAV SALONU

CABBAR BAŞKAN: “E-SINAV SALONU DEVELİMİZE HAYIRLI OLSUN”

YATIRIM VE HİZMETLERİN İLÇESİ KOCASİNAN’DA VATANDAŞ MEMNUNİYETİ

“HİZMETLERLE YAŞAM STANDARTLARI YÜKSELİYOR”

MELİKGAZİ'DEN HİZMETTE BİR İLK DAHA

DİJİTAL E-İMAR SİSTEMİ GELİŞTİRİLDİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HAFTANIN İLK GÜNÜ ZİYARETLER

BÜYÜKKILIÇ, 'İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN'

BAŞKAN YALÇIN'DAN VERGİ YAPILANDIRMASINDA SON HAFTA HATIRLATMASI

“YAPILANDIRMADA TALAS, BİR İLKİ BAŞLATTI”

SEYİR EVLERİ KONAKLAMA YÖNETİMİ’NDEN KAY GRUP’A NEZAKET ZİYARETİ

BAŞKAN DURAN: SEYİR EVLERİ, BİR KAYSERİ MARKASI OLACAK

MUHTARLAR: “BU YOLU HAYAL BİLE EDEMEZDİK”

“OTOBAN GİBİ YOL ORTAYA ÇIKTI”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’IN

PAZAR MESAİSİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, KURSİYERLERE GİLABORUNUN FAYDALARINI ANLATTI

KAYMEK UZEM, TÜRK MUTFAĞI KURSUNDA İLK MENÜSÜYLE KURSİYERLERLE BULUŞTU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KAYMEK’in Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) tarafından kursiyerler için online düzenlenen Türk Mutfağı kursuna ziyarette bulundu. Doktor Başkan Büyükkılıç, kursiyerlere sonbahar mevsiminde hasadı yapılan gilaboru hakkında önemli bilgiler verdi.

Zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldıran ve yeni dönem kayıtları ile hız kaybetmeden uzaktan eğitim faaliyetlerine devam eden KAYMEK UZEM, Türk Mutfağı kursunda ilk menüsüyle kursiyerlerle buluştu. ‘En Lezzetli Yemekleri Öğrenmeye var mısınız?’ sloganıyla Türk Mutfağı kursunu online başlatan KAYMEK UZEM, Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri 13.30-16.30 saatleri arasında kursiyerlere kendi evlerinden eşlik edecekleri, yaparken keyif alacakları birbirinden lezzetli tarifler öğrenecekleri bir ortam sunmaya başladı.

Eğitmenler Behiye Çukurluoğlu ve Mustafa Tosun, ilk menülerinde mavi haşhaşlı köri soslu tavuk, sebzeli pirinç pilavı, kabak tarator ve Hindistan cevizli revani tatlısı ile kursiyerlerin karşısına çıkarken, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KAYMEK mutfağına ziyarette bulundu.

Kursa online katılan kursiyerleri selamlayan Başkan Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak KAYMEK biriminin, mazeretlere sığınmadığını, çözüm ürettiğini belirterek, “Ufuklu, ileriye dönük hizmetleriyle öğrencilerimizi buluşturuyor. Bu anlayış içerisinde Uzaktan Eğitim Merkezimiz (UZEM), LGS, YKS gibi kurslarımızı verirken, şuanda da Türk mutfağı ile ilgili online, uygulamalı, yemek pişirme konusunda gerekli çalışmalar yapılıyor. Daha önceden kendilerine bilgi verilmiş olan ve online olarak bu kurstan yararlanmak isteyen dostlarımıza, kardeşlerimize bu şekliyle uygulamamızı hem anlatıyor, hem de uygulamalarını sağlıyor. Birimimizi tebrik ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmasında ‘Okullar tatil değil, online açık’ diyen Büyükkılıç, “Okullar tatil denilince yatılır ya, biz de o sistem yok, okullar tatil değil, okullar online açık. Biz öyle değerlendiriyor, kurslarımız kapalı değil, online açık, teknolojiyi en güzel şekilde kullanan ekibimize teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Büyükkılıç, bir doktor olarak sonbahar mevsiminde hasadı yapılan gilaboruyu anlattı. Gilaboru suyunu olmazsa olmaz içecek olarak nitelendiren Başkan Dr. Büyükkılıç kursiyerlere şu bilgileri verdi:

“Gilaborunun faziletlerinden bahsedelim. Kendine özgü, malumunuz sonbaharda kesilir, toplanır, bidonlara konulur, içerisine su doldurulur, olgunlaşması sağlanır, hiçbir katkı maddesi olmadan sıkılır ve suyu içilir. Peki niye içiyoruz? Şifa niyetine, hem doğal içecek olarak değerlendirdiğimiz gibi, hem de tıbbi aromatik bir içecek gibi de değerlendiriyoruz. Doktor olarak söylüyorum, diüretik dediğimiz böbrek fonksiyonlarının artmasını, çalışmasını, taşlar varsa onların temizlenmesini sağlayan bir içeceğimizdir. Aynı zamanda karaciğer açısından antioksidandır, karaciğer metabolizmasını düzenler, dolayısıyla karaciğer metabolizmasına bağlı hastalıkların bir bakıma oluşmamasını sağlar. Aynı zamanda beyin fonksiyonları ile ilgili de katkısı var, değişik sistemleri etkileyen bir yapısı var. Cenab-ı Allah’ın bir lütfu, bölgemize ait böylesi güzel bir bitki ya da meyvedir. Nerede var? Akkışla’da, Bünyan’da, Melikgazi Gesi bölgesinde, Develi’de, Yahyalı’da, Özvatan’da var. Şimdi ilçelerimiz kendi içerisinde yarışıyor, elhamdülillah güzellikleri paylaşıyor. Bu içeceği şekersiz içmenizi tavsiye ediyor, olmazsa olmaz içecek olarak nitelendiriyorum.”

Büyükkılıç, konuşmaların ardından kursiyerlere ve eğitmenlere kolaylıklar dileyerek KAYMEK mutfağından ayrıldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren KAYMEK UZEM’de gerek mesleki ve sanat kursları gerekse YKS ve LGS kurslarıyla uzaktan eğitim faaliyetleri ile gün geçtikçe büyüyor. KAYMEK UZEM zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldırmaya, yeni dönem kayıtları ile hız kaybetmeden uzaktan eğitim faaliyetlerine devam ediyor.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ