KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Milli Dayanışma Kampanyası başlattı

COVİD-19 TRAVMASINA KARŞI MEB İKİ AYRI KILAVUZ HAZIRLADI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin ve velilerin salgının ortaya çıkardığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün iki ayrı kılavuz hazırladığını duyurdu.

KAYSERİ’DE ŞEHİR GİRİŞLERİNDE KONTROLLER BAŞLADI

KAYSERİ’DE ARAÇ GİRİŞLERİNDEKİ KONTROLLER, UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN SU AÇIKLAMASI

TEMMUZ AYINA KADAR TÜM ABONELER 2019 YILI FİYAT TARİFESİNDEN SUYU KULLANABİLECEKLER

BAŞKANLARIN 'SAĞLIK' ZİRVESİ

BÜYÜKKILIÇ: REHAVET OLMAMALI

MAHALLELERDEKİ TRAFOLAR PLANLI GELİŞMENİN GÖSTERGESİ

PALANCIOĞLU: MAHALLELER BÜYÜYOR GELİŞİYOR

KOCASİNAN’DAN SOKAK HAYVANLARINA YEM VE MAMA TAKVİYESİ

ÇOLAKBAYRAKDAR: KÜÇÜK DOSTLARIMIZI UNUTMADIK

SEYAHAT İZİN BELGESİNE KOLAYLIK

SEYAHAT İZİN BELGESİ E-DEVLET'TEN ALINABİLECEK

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI

SAHADAKİ DENETİM VE KONTROLLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

TOMARZA BELEDİYESİNDEN MASKE DAĞITIMI

TOMARZA’DA ‘EvdeKal’ ÇAĞRISI

UMRECİLER 1 HAFTA DAHA KARANTİNADA KALACAK

‘BİLİM KURULU’ KARARIYLA TAHLİYE İŞLEMLERİ, 1 HAFTA ÖTELENDİ

PINARBAŞI’DA GIDA YARDIMI

PINARBAŞI’DAN 65 YAŞ ÜSTÜ İLÇE SAKİNLERİNE GIDA YARDIMI

PANPET TIR FİLOSU GENÇLEŞİYOR

2020 MODEL 5 YENİ TIR’I FİLOSUNA DAHİL ETTİ

İL HIFZISSIHA KURUL KARARLARI

TİCARİ TAKSİLERE SINIRLAMA GETİRİLDİ

BAKAN SELÇUK AÇIKLADI

Emeklilerimizin Ramazan ikramiyelerini 7-11 Nisan’da verilecek

VİRÜSE KARŞI İKİ ÖNEMLİ TOPLANTI

Büyükkılıç: alınan önlemlere uyulmalı

BAŞKAN ALİ YEDİKAYA’DAN VİRÜS AÇIKLAMASI

KORONA MÜCBİR SEBEP OLMALI

Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda Başkanı Ali Yedikaya, ‘Dünyamızı etkileyen ve ülkemizde de hızla yayılan Koronavirüs (Covid-19), gündelik yaşamı durma noktasına getirmekte ve toplumun her kesimini doğrudan etkilemektedir’ dedi.

Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda Başkanı Ali Yedikaya, yazılı olarak yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronovirüs Bilim Kurulu tarafından; yurtdışı seyahatlerinin kısıtlanması, adliyelerde duruşmaların ertelenmesi, eğitim kurumlarında eğitime ara verilmesi, eğlence mekânlarının kapatılması, yurtdışından gelenlerin karantinaya alınması, şeklinde çeşitli önlemler alınmaktadır. Alınan ve alınacak tedbirlerin ekonomiye ve işletmelerimize olumsuz yansımalarının olması kaçınılmazdır. İşletmelerde üretim, ihracat, ithalat her geçen gün zorlaşmaktadır. Bu nedenle acilen mali tedbirlerin de alınması gerekmektedir. 120.000 kişiye ulaşan Muhasebe Meslek Mensupları ve bürolarındaki binlerce çalışanı, vergi ödevlerini yerine getirmeye çalışan mükelleflere aracılık etmekte ve bu işi yaparken de müşterileri ile temasta bulunmaktadır. Zira defter kayıtlarına esas olan evraklar mükellefin kendisi,  elamanı veya büro çalışanlarınca toplanarak ofislere getirilmekte, binlerce evrak elden ele dolaşmakta ve bu esnada farklı insan grupları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Oluşacak temas sonucu enfekte olma riski ile virüsün farklı insan gruplarına taşınarak, hızla yayılacağı Koronavirüs Bilim Kurulu açıklamalarından anlaşılmaktadır. Ekonominin nabzını tutan; en önemli gelir kaynağı olan verginin hesaplanıp, tahakkuk ettirilmesi noktasında mükellef ile devlet arasında lokomotif görevi yapan biz Mali Müşavirlerin Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, Muhtasar, BA – BS ve SGK bildirimleri, GEKAP, Konaklama Vergisi gibi yükümlülükleri yerine getirmemiz beklenirken, mevcut koşullar göz önüne alındığında bu bildirimlerin ertelenmesinin gündeme alınması zorunluluk haline gelmiştir. Bunlardan sadece Gelir Vergisi beyannamesinin verilme ve ödeme süresi 30 Nisan 2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Bu kapsamda acilen gerekli tedbirlerin alınması, MÜCBİR SEBEP durumunun tüm ülkede kabul edilmesi, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına (Maliye, SGK, Ticaret Sicil… vb.) beyanname, bildirim, bildirge ve raporların verilmesinin ileri bir tarihe ertelenmesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere diğer kurumlarca yapılan veya yapılacak olan incelemelerin durdurulması gerekmektedir. Bu süreçte tahsilat sıkıntısı yaşayacak meslek mensuplarımızın vergi dairelerine ve SGK’ya olan takipteki borçlarının veya vadesi yaklaşan borçlarının ileri bir tarihe ertelenmesi, icra ve haciz işlemlerine bir müddet ara verilmesi, meslek mensuplarına kredi temini konuları; meslek camiamız ve mükelleflerimiz için önem arz etmektedir. Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak, bu sıkıntılı süreçte meslektaşlarımızın ve ülkemizin en az şekilde etkilenmesi adına atılacak bütün adımların yanındayız. Birlik ve beraberlik içinde bu günleri de atlatıp, yolumuza kararlı adımlarla devam edeceğimize inancımız tamdır.”

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ