BAKAN ÖZHASEKİ MIPIM´DE TÜRKİYE ANA OTURUMUNA KATILDI
ÖZHASEKİ: “TÜRKİYE´DE YATIRIMLARIN YÜZDE 50´DEN FAZLASI İNŞAAT”
Tarih: 14.3.2018 17:02:47/ 698okunma / 0yorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, MIPIM İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı´nda Türkiye Ana Oturumuna katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fransa´nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı´nda gerçekleştirilen “Türkiye Ana Oturumu´nun” açılış konuşmasını yaptı. İnşaat sektörünün gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, Türkiye´nin büyüme rakamı ile kentsel dönüşüm konularını değerlendirdi. Geride kalan son 15 yıl içinde Türkiye´ye 165 milyar dolar tutarında doğrudan bir girişin yaşandığını belirten Özhaseki, 2000´li yılların başlarına kıyasla Türkiye ile ortaklık yabancı firma sayısında da artış gözlendiğini kaydetti. Özhaseki, “Sıkıntılı ortamlarımızda bile bu büyümenin hala devam ediyor olması ülkemiz adına sevindirici. Bir taraftan devasa yatırımlar yapılmaya devam ediyor. Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. 26 olan havalimanı sayısı 55 oldu. Sene sonun bu sayı 60´ı bulacak. 144 tünel inşa edildi. Çift yönlü yolların uzunluğu 6 bin kilometreyken 18 bin kilometreden fazla çift yönlü yol yapıldı. Bizim övündüğümüz devasa yatırımlar ülkemizin önemli yatırımları olarak önümüzde duruyor. Özellikle Kanal İstanbul ve bunun yapılmasıyla oluşacak durum inşaat sektörümüzü yakından ilgilendirecektir. Dünyanın dört bin yanında mal satabilmek için gezen binlerce insan var. Her biri kendi alanında müthiş başarılara imza atıyorlar. Türkiye´deki bu gelişme arzusu ileride müthiş bir şekilde kendini ortaya çıkaracaktır. Türkiye´de yapılan yatırımların yüzde 50´sinden fazlasını inşaat sektörü oluşturuyor. Ülkemiz inşaat sektörünün birçok alta dalında dünya ve Avrupa sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Milli gelir içindeki payımız yüzde 8-9 seviyelerinde. Müteahitlerin yurtdışında yaptıkları çalışmalarda 220 milyar dolara ulaştıklarını söylememiz lazım” açıklamalarını yaptı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR ZORUNLULUK”

Açıklamalarında Türkiye´deki inşaat sektörünün büyüklüğüne dikkat çeken Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmalarının sektöre yapacağı katkılardan söz etti. Şehir planlamalarının Türkiye´de 1930´larda başladığına vurgu yapan Özhaseki, “Gayrimenkul sektöründe dışarıdan bir teşvik ya da herhangi bir hızlandıracak unsur olmasa bile kendi kendine yetecek büyük bir ortamımız var. Bunun en önemli nedeni kentsel dönüşümün kaçınılmaz olması. Genç nüfusun artması ve yenilenme isteğinin hiç bitmemesi. Ülkemiz batıyla kıyaslandığı zaman geç planların yapıldığı bir ülke. New York´a bir gittiğimde imar daire başkanı o şehrin ilk planlamasının 1711 olduğunu söylemişti. Biz de ilk planlamalar 1930´lara denk gelir. Böyle olunca bir taraftan fakirliğin getirdiği sıkıntılı ortam bizde şehirciliği istediğimiz noktaya taşıma konusunda yavaşlatıyor. Sağlıksız ve kimliksiz şehirlere sahibiz. Tarihte kurduğumuz medeniyetlere bakarak bu şehirler bize yakışmıyor. Geçmiş dönemlerde belediyelerin ideolojik davranmaları, gecekonduların ileride bir bela olarak kendilerine geri döneceğini anlamamaları bugünlere gelmemize neden oldu. Biz bir deprem ülkesiyiz. Topraklarımızın birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde olan kısmı yüzde 66. Bizim bir an önce yemeden içmeden bu işe çözüm bulmamız lazım. Deprem insanları öldürmüyor sadece kötü yapılar öldürüyor. Eğer sizin kapınızı iki yılda bir bela çalıyorsa sizin buna hazırlıklı olmanız lazım. Kentsel dönüşüm yeni ve lüks yapılarda oturma isteğinden kaynaklanan bir uygulama değil. Bir zorunluluk, bir mecburiyet. Bu yüzden kentsel dönüşümü doğru bir zemin üzerine oturtmamız lazım. 2012 yılında çıkan yasa o günden bu güne kadar uygulanır. 1 milyon 200 bin civarında dönüşüm için Bakanlığa müracaat var. Bunların ne kadar uygulandığı konusunda ise yüzde 50´lerden söz edebiliriz. Bu bize yetmiyor. 2000´li yıllardan önce yapılan binaların büyük kısmı risk taşıyor. 2000´den sonra yapılan binalar yönetmeliğe uygun yapılmışsa onları sağlam olarak görebiliriz. Yeter ki yönetmeliğe uygun olarak yapılmış olsun. 7.5 milyon bağımsız birimi bizim yeni standartlara göre yapmamız icap ediyor. Bir taraftan vatandaş bir taraftan belediyelerle el birliğiyle bu işin altından kalkabiliriz” diye konuştu.
Video Tarihi: 14.3.2018 17:02:47
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

BİLİM MERKEZİ, PALEONTOLOJİ MERKEZİ OLUYOR
BİLİM MERKEZİ, PALEONTOLOJİ MERKEZİ OLUYOR
BAŞKAN ÇELİK, TAŞHAN´DA ÇIKARILAN 7,5 MİLYON YILLIK FOSİLLERİN KAYSERİ BİLİM MERKEZİ´NDE SERGİLENECEĞİNİ AÇIKLADI
BÜYÜKŞEHİR´DEN PINARBAŞI İLÇESİNE ARMAĞAN
BÜYÜKŞEHİR´DEN PINARBAŞI İLÇESİNE ARMAĞAN
BAŞKAN ÇELİK, SARIZ SOSYAL YAŞAM MERKEZİ İLE YAPIMI TAMAMLANAN PINARBAŞI SOSYAL YAŞAM MERKEZİ´NDE İNCELEMELERDE BULUNDU
GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI ALTINKAYA
GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI ALTINKAYA
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KONFERANSI VERDİ
ERCİYES´TEN TOPLANAN TOHUMLAR
ERCİYES´TEN TOPLANAN TOHUMLAR
ERCİYES´E EKİLİYOR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ERCİYES KIŞ TURİZM MERKEZİ´NDE YEŞİL DOKU OLUŞTURMA VE ZENGİNLEŞTİRME ÇALIŞMASI YAPIYOR
BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR;
BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR;
“KENTSEL DÖNÜŞÜM VATANDAŞLARIN GÜVENİYLE HIZ KAZANDI”
MELİKGAZİ BELEDİYESİ´NDEN
MELİKGAZİ BELEDİYESİ´NDEN
6 BİN KİŞİLİK AŞURE İKRAMI
GAZİLER ONURUNA
GAZİLER ONURUNA
YEMEK
YAHYALI YEŞİLKÖY MAHALLESİ
YAHYALI YEŞİLKÖY MAHALLESİ
YOLU GENİŞLETİLİYOR
ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜN ANITLARI İÇİN
ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜN ANITLARI İÇİN
TOPLANAN İMZALAR VALİLİĞE VERİLDİ
AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ
AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ
KAYSERİ YERLEŞKESİ AÇILDI
YAYANIN KORKUSU
YAYANIN KORKUSU
KASK KAMERASINA YANSIDI ÖNÜNE ANİDEN ÇIKAN OTOMOBİLE ÇARPMAMAK İÇİN KALDIRIMA ÇIKAN MOTOSİKLET, YAYAYA ÇARPTI
AYDIN KALKAN,
AYDIN KALKAN,
"PROJELERİMİZLE EĞİTİME YÖN VERECEĞİZ"
ERCİYES TEKNOPARK´TA
ERCİYES TEKNOPARK´TA
HIZLI VE ETKİLİ PROBLEM ÇÖZME TEKNİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
KAYSERİ´DE 8 MİLYON YILLIK FOSİLLER BULUNDU
KAYSERİ´DE 8 MİLYON YILLIK FOSİLLER BULUNDU
KAYSERİ TARİHİN DE MERKEZİ
DÜNYANIN GÖZÜ KÜLTEPE´DE
DÜNYANIN GÖZÜ KÜLTEPE´DE
FRANSA BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR AKADEMİSİ KÜLTEPE´DEKİ KAZI ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ BELGESEL YAPIYOR
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
20 Eylül 2018 Perşembe
Bugün
Güneşli
26 °C
8 °C
Cuma
Parçalı bulutlu
27 °C
11 °C
Cumartesi
Güneşli
26 °C
11 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74