Emak Asansör

 

KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TALAS BELEDİYESİ KIRSALDA ‘MİNİ BELEDİYE MAHALLEMİZDE’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Talas Belediyesi tarafından kırsal mahallelere yönelik olarak genel temizlik çalışması yapıldı.

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK, GÜVEN TAZELEDİ

KOLTUĞUNU KORUYARAK GÜVEN TAZELEDİ

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Genel Kurulu Yapıldı

Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ

“AVANTAJLARI BOL YOL HİZMETE HAZIR”

Yrd. Doç. Dr. Emel Ünsür: "okulda temas kurmadan oynayacakları oyunlar oynatılmalı"

aileler, çocuklar ve bizde hekimler, sağlık çalışanları olarak. Maske, mesafe, hijyen diyoruz.

KOCASİNAN’DA OKULLAR, EĞİTİME HAZIR

Kocasinan Belediyesi, 21 Eylül’de kısmi olarak açılacak olan okulları dezenfekte ederek, yeni eğitim ve öğretim yılına hazır hale getirdi.

 UZMANLARA  GÖRE

EN FAYDALI  10 MEYVE…

Arkadaşının öldüğü kazayı görünce gözyaşlarına hakim olamadı  

Kayseri'de meydana gelen kazada bir kişi hayatını kaybetti

Boşanmak üzere olduğu hamile eşini bıçaklayarak yaraladı  

Kayseri'de bir şahıs, boşanmak üzere olduğu hamile eşini çıkan tartışmada bıçaklayarak ağır yaraladı.

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

VALİ GÜNAYDIN: “GAZİLERİMİZİN TALEPLERİ BİZİM İÇİN EMİRDİR”

KAYSERİ’DE 13 BİN KİŞİYE 12 MİLYON TL CEZA YAZILDI

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın: “Yürürken sigara içmek cezaya tabidir vatandaşlarımız buna dikkat etmeli”

BÜNYAN BELEDİYESİ 22 DÜKKANLI TİCARET MERKEZİ YAPIYOR

ALTUN: İNŞAAT ÇALIŞMALARININ BAŞLADIĞI BU MERKEZİ İNŞALLAH KISA SÜREDE TAMAMLAYACAĞIZ

7/24 KÜTÜPHANEYE İLK KİTAP BAĞIŞI TANER YILDIZ’DAN

KONFORU VE KULLANIM KOLAYLIĞIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

MELİKGAZİ İLÇE HIFZISIHHA KURULU BİR DİZİ KARAR ALDI

“TÜM PİKNİK ALANLARI 15 GÜN SÜRE İLE KAPATILDI”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ SALGIN DENETİMLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ SALGIN DENETİMLERİNE YAKUT SEMT PAZARI’NDA DEVAM ETTİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ İL PANDEMİ KURUL TOPLANTISINA KATILDI

İL PANDEMİ KURULU TOPLANTISI’NDA COVİD 19 SÜRECİYLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNULDU

Gürkan Ofis Mobilyaları

BAHÇELİK BARAJI 48 BİN HEKTAR ARAZİYİ SULAYACAK

TOPRAK 2021’DE SUYLA BULUŞUYOR

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri İli Pınarbaşı İlçesi’ndeki Bahçelik Barajının ve Sulama Projelerin önemine değinerek, yaşanan sorunları ve projenin en kısa sürede tamamlanması için yapılacakları sorgulayarak konuyu Meclis gündemine taşımıştı.

Milletvekili Özdemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Kayseri İli Pınarbaşı İlçesi’ndeki Bahçelik Barajının 2005 yılında işletmeye alındığını ifade ederek şunları sormuştu:

 “Bahçelik Sulama Birliği bölgesindeki projenin ne zaman tamamlanması planlanmaktadır? Şebeke dışı (kanal üstü) sulamaların ırmaktan yapılması, ırmaktan yapılan şebeke içi ve dışı sulama ücretlerinin ayarlanması, ihtiyaç olduğunda ırmaktan pompaj ile su verilmesi için bir trafo konulması ve bedelinin çiftçiye yansıtılmadan karşılanması ayrıca vatandaşların uyarılarak kendi gün sıralarında sulama yapmalarının sağlanması konusunda bir çalışma yapılacak mıdır?”

KAPAKLAR 2020 YILI SULAMA SEZONU SONUNDA TAKILACAKTIR

Soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından verilen cevap şu şekildedir:

 “Bahçelik Sulama Birliği bölgesindeki projenin iş bitimi tarihi 29.09.2021 olarak planlanmaktadır. Sulama birliklerince işletilen sulama tesislerinde uygulanacak su kullanım hizmet bedeli tarifeleri ve uygulama esasları Bakanlık Makamı Olurları ile yürürlüğe girmektedir. Konuyla ilgili uygulama, Birliğin sorumluluğundadır. Şeyhbarak - Melikviran Sulamasının işletme, bakım ve yönetim sorumluluğu Bahçelik Sulama Birliğine ait olup; Sulama Birlikleri Ana Statüsünün Madde 22’nin 6. bendinde “Bütçede, tahsil edilecek katılım payları, su kullanım hizmet bedelleri, para cezalarının cazibeli sulama tesislerini devralan birliklerde en az %30’u, terfili sulama tesislerini devralan birliklerde en az %15'i, devralınan sulama tesisinin bir bölümünün cazibeli, bir bölümünün terfili olması durumunda ise cazibeli ve terfili alan göz önüne alınarak %15 ile 30’u arasında yatırım geri ödemeleri ile bakım ve onarım payı olarak ayrılır. Ayrılan pay hiçbir şekilde maksadı dışında kullanılamaz. Yılı içinde kullanılmayan hükmü mevcut olup, bu pay aynı amaçla kullanılmak üzere bir sonraki yıla devredilir." sulama birliği gerekli bakım-onarımları yapmakla sorumludur. Söz konusu kapakların tamiratına devam edilmekte olup; sulamayı akamete uğratmamak için 2020 yılı sulama sezonu sonunda takılacaktır.”

SARIZ ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ ŞİMDİLİK MÜSTAKİL OLMAYACAK

Milletvekili Özdemir’in, ayrıca sormuş olduğu “Pınarbaşı Orman İşletme şefliğine bağlı olan, Sarız Orman İşletme şefliğinin müstakil bir şeflik olarak Sarız ilçesi Yeşilkent Mahallesinde bulunan Sarız Belediye Başkanlığına ait binalara taşınması konusunda bir çalışma planlanmakta mıdır?” şeklindeki soru önergesine Bakan Pakdemirli tarafından verilen cevap ise şu şekildedir:

 “Kayseri Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı, Kayseri Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yeni kurulan Sarız Orman İşletme Şefliğinin kuruluş merkezi Kayseri İli, Pınarbaşı İlçe merkezi olduğundan, Sarız Orman İşletme Şefliğinin yönetim, sevk ve idaresi hâlihazırda Pınarbaşı İlçe merkezinden yapılmakta olup, söz konusu Sarız Orman İşletme Şefliğinin Sarız Belediye Başkanlığına ait binalara taşınması ile ilgili herhangi bir planlamamız bulunmamaktadır.”

YOL ÇALIŞMALARINA EKİNLER KALDIRILDIKTAN SONRA BAŞLANACAKTIR

Kayseri'de bulunan Gümüşören Barajı nedeniyle sular altında kalan bazı bölgelere köprü ve yol yapılması talebine ilişkin sormuş olduğu başka bir soru önergesine gelen cevapta aşağıdadır.

 “Yenice Mahallesi yeni yerleşim alanı ile Melengi Mahallesi arasında Yenice Mahallesi Muhtarlığının talep ettiği yol güzergâhı yerinde incelenerek, güzergâh tespit ve yol etüt çalışmaları tamamlanmıştır. Talep edilen yolun DSİ 12. Bölge (Kayseri) Müdürlüğümüz makina imkânları ile inşa edilmesine karar verilmiş olup, bölgede bulunan ekili arazilerin yol yapım çalışmaları nedeniyle zarar görmemesi için, inşa çalışmalarına ekinler kaldırıldıktan sonra başlanması planlanmaktadır.”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ