KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KISITLAMADA SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI

KURUMLAR SOKAK HAYVANLARINA YEM DESTEĞİNDE BULUNDU

ERCİYES'E SÖMESRİ TATİLİ İLGİSİ

ERCİYES A.Ş. BAŞKANI CINGI: “ERCİYES’E GELECEKLER ELLERİNİ ÇABUK TUTSUN”

‘EVDE KALIN’ ÇAĞRISINA UYDU

‘AHŞAP OYMACI’ USTASI OLDU

AVCILAR YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKTI

Kadir Mağara, kış boyunca yem bırakma etkinliğinin devam edeceğini ifade etti

YAHYALI BELEDİYESİ’NDEN YABAN HAYATINA YEM DESTEĞİ

YABAN HAYVANLARI İÇİN YEMLEME ÇALIŞMASI YAPILDI

TEMA VAKFI ONURSAL BAŞKANI HAYRETTİN KARACA, ADININ VERİLDİĞİ PARKTA ANILDI

“MELİKGAZİ İLÇESİ 2021 YILINDA DAHA YEŞİL BİR ALAN OLACAK”

LÖSEV UYARIYOR

“SAÇ BAĞIŞI KABUL ETMİYORUZ”

METEOROLOJİ DUYURDU KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK

HAFTA BOYUNCA KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI BEKLENİYOR

CENANİ AYAYDIN ANNESİNİ HAKK’A UĞURLADI

81 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN HATİCE AYAYDIN, DUALARLA HAKK’A UĞURLANDI

FIRTINA HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU

ERCİYES'TE KISITLAMA SAKİNLİĞİ

ERCİYES KAYAK MERKEZİ SAKİN BİR HAFTA SONU GEÇİRİYOR

HAVA SICAKLIKLARI BAL ÜRETİCİLERİNİ ENDİŞELENDİRDİ

ÖZTÜRK: BİZ GEREKLİ BAKIM VE ÖNLEMLERİ ALIYORUZ

KADIN GAZETECİLERE SORDUK…

MESLEKTE KADIN OLMAK AVANTAJ MI, DEZAVANTAJ MI?

İÇ ANADOLU'NUN ZİRVESİ ERCİYES DAĞI'NDA SUNİ KAR İLE KAYAK KEYFİ

306 BİN METREKÜP SUNİ KAR ÜRETİLEREK PİSTLERE PÜSKÜRTÜLDÜ

SEMT PAZARINDA ZAM ŞAMPİYONU MANDALİNA OLDU

"DİĞER ÜRÜNLERDE FİYATLAR NORMAL"

OĞLUNUN ALDIĞI 5 KAZ, 55 YAŞINDAKİ GİRİŞİMCİ KADININ GEÇİM KAPISI OLDU

5 KAZDAN 500 KAZA ULAŞTI

Gürkan Ofis Mobilyaları

ATLI DAYANIKLILIK YARIŞMALARININ ‘63'LÜK DELİKANLISI’ GENÇLERE TAŞ ÇIKARTIYOR

"HİÇ KİMSENİN TAHMİN EDEMEDİĞİ KADAR DUYGUSAL BİR HAYVAN"

Talas Belediyesinde mühendis olarak çalışan 63 yaşındaki Halil İbrahim Önal, 10 yıldır katıldığı atlı dayanıklılık yarışmalarında birçok başarıya imza atarak gençlere örnek oluyor

Kayseri'de mühendis olarak görev yapan 63 yaşındaki Halil İbrahim Önal, 10 yıldır katıldığı atlı dayanıklılık yarışmalarında gösterdiği performansla gençlere taş çıkartıyor.

Köyde atları olan bir ailede büyüyen ve at sevgisini çocukluk yıllarında edinen 3 çocuk babası Önal, Talas Belediyesinde mühendis olarak göreve başlamasının ardından, bir süre uzak kaldığı bu hayvanlara olan özlemini ilçede bulunan at çiftliklerinde gidermeye çalıştı.

Türkiye Binicilik Federasyonundan 2009 yılında binicilik lisansı alan Önal, 2010'dan itibaren, federasyonunun ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlediği atlı dayanıklılık yarışmalarına katılarak, birçok başarıya imza attı.

Son alarak Türkiye Binicilik Federasyonunun, Kayseri Atlı Spor Kulübü ve Kayseri Ticaret Borsası tarafından Talas Belediyesinin desteği ile düzenlediği Ali Dağı Kupası Atlı Dayanıklılık Yarışmalarına katılan 63 yaşındaki Önal, at sevgisini çocukları ve torunlarına da aşılayarak çevresine örnek oluyor.

Önal, çocukluk yıllarında atları olduğunu, bu hayvanlara olan sevgisinin zamanla tutkuyu dönüştüğünü ve ata eyersiz bindiği için de büyüklerinden azar işittiğini anlattı.

Eğitim yıllarında bir dönem atlardan uzak kaldığını belirten Önal, Kayseri'de atçılığın merkezi olan ve 4-5 at çiftliği bulanan Talas'ta göreve başlayınca yolunun bir daha atlarla kesiştiğini ifade etti.

Geçmişten gelen at sevgisinin burada tekrar canlandığını kaydeden Önal, şunları söyledi:

"Çiftliklere gidip atları sevmeye, binmeye başladım. Sadece sevmekle de yetinemiyor insan. At sevgisi, atın üzerinde atla birlikte olmayı da gerektiriyor. Öyle olunca teknik binicilik dersleri almaya başladım. Bunları tamamladıktan sonra attan kopamıyorum. Her boş vaktimde at çiftliğindeyim. Atı besleme, sevme ya da gençlere, çocuklara sevdirme, atı sevdirmenin de çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. At canlı bir hayvan, akıllı bir hayvan. Hiç kimsenin tahmin edemediği kadar duygusal bir hayvan. Onun için otizmli çocukların en iyi terapisinin atta olduğunu düşünüyorum, tavsiye de ediyorum. Herkesin çocuklarına atları sevdirmesini tavsiye ediyorum."

- "Atın üzerinde durabildiğim müddetçe de binmeye devam edeceğim"

Federasyonun düzenlediği atlı dayanıklılık yarışmalarına katıldığını belirten Önal, şöyle konuştu:

"Atlı dayanıklılık yarışmalarının özü Osmanlı'daki habercilerin, ulakların uzun mesafeleri atları yormadan, incitmeden herhangi bir hasar vermeden görevlerini yerine getirme amaçlı, o referans alınarak yapılan, 20 kilometreden başlayan ve 40, 60, 90 ve hatta 120 kilometre mesafelere dayanan yarışma kategorileri var. Bu yarışlara mümkün olduğu kadar katılıyorum. Zaten at neredeyse ben oradayım. Fırsat buldukça da yarışmacı olarak katılıyorum. 2013 yılında Nevşehir Avanos'ta düzenlenen bir atlı dayanıklılık yarışmasında 52 kilometrede Türkiye birinciliğim var. Talas'ta yapılan bir yarışmada Türkiye üçüncülüğüm var. Gördüğüm her yarışmaya katılıyorum ama artık derece gibi bir sevdam yok."

Bu sevgiyi gençlere, çocuklara, etrafına, merhaba dediği herkese aşılamayı amaçladığını, at sevgisinin farklı olduğunu vurgulayan Önal, "Bir insana bulaştığı zaman artık tedavisi, aşısı mümkün değil. Bu, ölene kadar gider. Allah ömür verirse atın üzerinde durabildiğim müddetçe de binmeye devam edeceğim." ifadelerini kullandı.


Haber Kaynak : AA