KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

Karlı yolları aşıp, aşılıyorlar

112 ekipleri paletli ambulanslarla kar-kış dinlemedi hastaların imdadına yetişti

COVİD 19 vaka sayısı yine pik yapma yolunda

Kayseri Şehir Hastanesi’nde ilk

Develi Yeni Devlet Hastanesi hasta kabulü için son aşamaya geldi

Yahyalı Devlet Hastanesi’ne yeni birimler

Kayseri'deki depremin ardından 8 kişi hastaneye başvurdu

COVİD 19 vakaları Kayseri’de de tırmanışa geçti

Hava ambulansı ile 219 hasta taşındı

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’ye TÜBA’dan Ödül

Kuruyemiş ve baharat kapalı ortamlarda satılacak

Taraftarlar için aşı çadırı kurulacak

‘Sağlıkta Şiddet’ mercek altına alındı

Karnından 9 kilo ur çıkarıldı

 “TÜRKOVAC” ekibine şükran ziyareti

Turkovac'a yoğun ilgi

Gürkan Ofis Mobilyaları

ANTİBİYOTİKLERİ DAHA AKILCI KULLANMALIYIZ

Uzmanlar bakteriyel direncin artmasının bir süre sonra antibiyotikleri etkisiz hale getirdiğine dikkat çekip; özellikle  ‘Pandemi Dönemi’nde bilinçsiz antibiyotik kullanımının ileride büyük sorunlara yol açabileceğini vurgulayarak “Antibiyotikleri daha akılcı kullanmalıyız” uyarında bulunuyorlar.

Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı nedeniyle oluşan "bakteriyel direnç" küresel bir tehdit olmaya devam ediyor. Normal şartlarda basit tedavileri olan hastalıkların bakteriyel direnç oluşması nedeniyle ölüme yol açabileceğine dikkat çeken uzmanlar “Antibiyotiklerin; aşırı, gereksiz ve yanlış kullanım nedeniyle zamanla 'tedavi edici' özelliklerini yitiriyor” uyarılarını üst perdeden dillendirirken dünya çapında bakterilerin antibiyotiklere karşı direncinin gittikçe arttığını ve insan sağlığını tehdit eden bilinçsiz kullanımın, kendisini corona virüs tedavisinde de gösterdiğin altını kalın çizgilerle çiziyorlar.  

Özellikle pandemi döneminde gereksiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımının corona virüsü daha ölümcü hale getirebileceğini kaydeden uzmanlar Türkiye'de corona virüs hastalarında yaygın bir antibiyotik kullanımı olduğuna işaret edip ''İlk etapta, antibiyotiklerin de tıpkı hidroksiklorokin gibi yararlı olabileceği öne sürüldü. Ama daha sonra antibiyotiklerin corona virüs tedavisinde işe yaramadığı defalarca kez ispatlandı'' ifadesini kullanıp ''Türkiye'de bazı hekimler, 'corona virüs tedavisinde yararlı olabilir' düşüncesiyle antibiyotik yazıyor. Oysa bu konuya dair bir kanıt olmadığı gibi bu tedavi biçimi önerilmiyor bile'' açıklamasını yapıyorlar.

Türkiye'de antibiyotik kullanımına ilişkin çok yanlış bir algı olduğunu vurgulayan uzmanlar  bazı hekimler elleri alışkın olduğu için, bazı hekimler de hasta istediği için yazıyorlar. Ya da şu an enfeksiyon yok ama olabilir diyerek yazabiliyorlar'' diyerek antibiyotik kullanımına ilişkin hastayı bilgilendirmenin gerekliliğine dikkat çekiyorlar.

Öte yandan bazı hastalarda antibiyotik tedavisinin gerekli olduğunun da altını çizen uzmanlar ''Corona virüs teşhisi konulan hastaların durumu bazen ağırlaşıyor ve hastaneye yatabiliyor. Bu hastalarda bazı durumlarda gerçekten de antibiyotik gerekebiliyor. Ancak bu oldukça düşük bir ihtimal. Kesinlikle kullanılmaması gerekiyor diye bir iddiamız yok. Ancak özellikle pandemi döneminde antibiyotikleri daha akılcı kullanmaya ihtiyacımız var'' değerlendirmesinde bulunuyorlar.