KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

ERCİYES’TE DÖRT MEVSİM KAYAK

SPOR VE DOĞA TURİZMİNİN GÖZDESİ OLDU

KAYMEK’TEN 15 TEMMUZ’A ÖZEL SERGİ

‘DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER’

HIRKA-İ ŞERİF CAMİİ YAPIMINA DESTEK

PALANCIOĞLU: MANEVİ DUYGULAR ÖNEMLİ

15 TEMMUZ MESAJLARI

15 TEMMUZ BİR DESTANDIR

ÇOLAKBAYRAKDAR FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİ’NDE ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

KONFORLU VE KALICI HİZMETLER YAPIYORUZ

TALAS’TA ASFALT ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

YALÇIN: SEZONU İYİ DEĞERLENDİRMEK İSTİYORUZ

ÖZLEMİMİZ BÜYÜK AMA GURURUMUZ DAHA BÜYÜK

15 Temmuz Şehidi Cennet Yiğit’in Annesi Huriye Yiğit: Her gün kızımızın kabri başına geliyoruz

BAYRAMA YENİ EVİNİZDE GİRMEK İÇİN SON 2 GÜN!

MELİKGAZİ BELEDİYESİ 96 ADET DAİRESİNİ SATIŞA SUNDU

MUHTARLARDAN ÇOLAKBAYRAKDAR’A TEŞEKKÜR

MUHTARLARIMIZIN TALEPLERİNİ DİNLEDİK

SOYUMUZ ‘AVŞAR’DIR BİZİM

ÂŞIK ERTUĞRUL İMAMİ YENİ ŞARKISININ TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, KAYSERİ’DE GERÇEKLEŞECEK OLAN PROJELERİ KONUŞTU

BÜYÜKKILIÇ: KAYSERİ İŞİNİ BİLİR; AMA İŞİNİ TAKİP ETMESİNİ DE BİLİR

BAŞKAN YALÇIN’DAN ‘SEREBRENİTSA’ ZİYARETİ

YALÇIN: ACILARINIZI PAYLAŞIYORUZ

AGD KAYSERİ ŞUBESİ'NDEN DANIŞTAYIN ‘AYASOFYA’ KARARINA DESTEK

AYASOFYA, TARİHİN ÖZÜDÜR

MELİKGAZİ BELEDİYESİ 3 AYRI MAHALLEYE ŞADIRVAN YAPACAK

PALANCIOĞLU: ŞADIRVANLAR KÜLTÜRÜMÜZE VE GELENEKLERİMİZ MİMARINI YANSITACAKTIR

YAHYALI SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜ

ÇOK SAYIDA KİŞİ KATILDI

18 YAŞ ALTI ÇOCUK VE GENÇLER TEK BAŞLARINA YOLCULUK YAPABİLCEK

18 YAŞ ALTI ÇOCUK VE GENÇLERİN YOLCULUKLARDA VELİ BULUNMASI ŞARTI KALDIRILDI

Anahtar Kelimeler: ANADOLU İNSANI İMKANSIZI BAŞARIYOR

ANADOLU İNSANI İMKANSIZI BAŞARIYOR

İç Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa İstişare toplantısı Kayseri Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya onur konuğu olarak katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı değerlendirmede bölge insanına övgüler yağdırarak “İçinde bulunduğumuz bu bölge, imkansızlıklar içinde imkansızı başaran insanların olduğu bir bölgedir. Geçmişte bu illerimizin durumunu hepiniz çok iyi bilirsiniz. Bugün geldiğimiz noktada bu iller; Türkiye’nin önemli tarih-kültür, tarım-hayvancılık, sanayi, turizm ve eğitim kentleri haline geldiler” ifadesini kullandı.

İç Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa İstişare toplantısı Kayseri Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi…  Toplantının başlangıcında Dünya Kadın Girişimciler Günü vesilesi ile pasta kesilerek, kadın girişimcilere destek verildi.

Ev sahibi kimliği ile toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Ömer Gülsoy; iş dünyasının mensupları olarak alıp satmakta rekabet etmekte bazı zorluklara rağmen tasarrufu esas alarak daha çok çalışması gerektiğine vurgu yaparak “Ülkemiz üzerinde sinsice hesaplarını yapıldığı dönümde çok çalışmamız gerekiyor ancak bu vesile ile karşılaştığımız bazı zorlukları kendisinin çok daha iyi bildiğine  inandığımız başkanımıza sunmak istiyoruz. Bir süredir faizlerde yaşanan düşüşe özel bankaların direncinin mutlaka kırılması gerekiyor faizlerin artırıldığı zaman anında refleks gösteren özel bankalar faizler düşünce neden ayak sürüyorlar? “ dedi ve ekledi… “ Hükümet, bankalar birliği,BBDK’nın kararlarına rağmen belli limitlerdeki banka borçlarının yeniden yapılandırılmasında özellikle özel bankaların direnç gösterdiğini ifade etmek isterim. Faizleri daha aşağı çekmedikçe dövizin uzun süre stabil kalacağına inanmadıkça ve enflasyon rakamları da fiiliyatta tek haneli rakamlara indirmedikçe müteşebbislerin bunca teşvik uygulamasına rağmen yine yatırım yapması dolayısıyla istihdam yaratması da zor gözüküyor.Yeni bir yıla yeni asgari ücretle girmek üzereyiz bu noktada asgari ücret üzerinden uygulanan teşvik ve indirimler mutlaka devam etmelidir. 2019 yılında 500’den fazla istihdam sağlayana 101 TL, 500’ün altında istihdam sağlayana 152 tl uygulanan asgari teşvik priminin aynı olması gerekir. Fazla istihdam oluşturan cezalandırılmamalıdır. İş davalarında uygulanan 5 yıllık zaman aşımı süresinin 3 aya kıdem ihbarı tazminatı yıllık izin ücreti kötü niyet ve ayrımcılık tazminatlarından doğan  alacakları için dava açması süresinin 1 yıl’a indirilmesi yasal yollara başvurmasında engel olmamasına rağmen sürenin uzunluğundan doğan ertelemeler ile karşılıklı hak kayıplarının  önüne geçilmesini sağlayacaktır.  Yeni vergi yüklerinden uzak  durulmalı  teşvik mevzuatımız ilçe ve sektörel bazda yeniden gözden geçirilmelidir.Kayseri’nin ve orta Anadolu’nun güzel illerinin ticaretten gerekli payı  alabilmeleri adına insan ve yük taşımacılığında önemli olan demir yolları otoban havaalanı yüksek hızlı tren lojistik merkez gibi bölgemizi kalkındıracak elzem projeler  hayata geçirilmelidir.Şehirlerin merkezi hükümet veya yerel yönetimlerce ulaşım başta olmak  üzere alt yapıların tesisine de öncülük etmesi gerektiğine inanıyorum.”

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış’ta konuşmasında ekonomimizin zor süreçten geçtiğini hatırlatıp, daha çok çalışmak ve üretmek zorunda olduklarının bilincinde olduklarını vurgulayarak “Bu misyonla bölgedeki oda, borsa ve stklarla güç birliği yapmalı sosyal, ekonomik, ticari konularda bölgemize hizmet etmek adına sesimizi daha fazla duyurmalıyız. Bizler tarım ve hayvancılık sektöründe girdi olarak kullanılan elektrik, mazot, gübre, zirai ilaç, yem gibi ürünlerin maliyetinin çok olması üreticimizi olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkilerin kaldırılması için tarımsal üretimin aşamasında girdi maliyetlerinin arasında en çok paya sahip olan elektrik, mazot, gübre, zirai ilaç, yem gibi ürünlerde ötv - kdv den muaf tutularak üreticilerin desteklenmesi için birlikte hareket etmeliyiz.” İfadesini kullandı.

Kayso Başkanı Mehmet Büyüksimitçi  ise yaptığı değerlendirmede ilimizin 3 OSB ve üretim ağırlıklı bir Serbest Bölge ile 40 milyon m2 alanda üretim yaparak ülkemizin ekonomisine katkı verdiğini hatırlatıp, geçtiğimiz yılın rakamlarına göre ilimizin ihracatının %27 oranında arttığını belirttikten sonra “İşverenlerin üzerindeki yoğun isdihdam yükünün hafifletilerek, üretim girdilerine etkisi büyük olan doğalgaz, elektrik fiyatları gibi maliyetlere devlet desteği sağlanması gerek. Ayrıca  Marmara bölgesinde yoğunlaşan üretim havzasına alternatif olarak Türkiye’nin yeni üretim havzasının  İç Andolu’da oluşturulması için çaba sarf etmeliyiz” diye konuştu.

Toplantıya onur konuğu olarak katılan ve en son söz alan  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’da sözlerine  “Baba ocağım Kayseri’de, memleketimde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek  başladığı sözlerinin devamında  Kayseri’nin ahde vefaya ne kadar önem verdiğini vurgulayarak, “Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin şahsıma tevdi ettiği fahri doktora unvanı ve akademik yıl açılış törenindeydik. Bana layık gördüğünüz bu unvanı, Kayseri iş dünyası başta olmak üzere tüm Türk iş dünyası adına aldım. Allah sizlerden ve emeklerinizden razı olsun” dedi.

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu sözlerinin devamında Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat’tan girişimciler ve OSB başkanlarıyla bir arada olduklarını hatırlatıp  “İçinde bulunduğumuz bu bölge, imkansızlıklar içinde imkansızı başaran insanların olduğu bir bölgedir. Geçmişte bu illerimizin durumunu hepiniz çok iyi bilirsiniz. Bugün geldiğimiz noktada bu iller; Türkiye’nin önemli tarih-kültür, tarım-hayvancılık, sanayi, turizm ve eğitim kentleri haline geldiler. İllerimizdeki bu dönüşüme öncülük eden Oda-Borsalarımıza teşekkür ediyorum. Şimdi illerimizi gelecek hedeflerine taşımak için çalışmak zorundayız, üyelerimize yol göstermek, önünü açmak zorundayız. Bunun için son dönemde sizlerin talepleriyle birçok düzenlemenin hayata geçmesini sağladık. Şimdi de istişare toplantımızda bunları ele alacağız” şeklinde konuştu.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ