EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

GÖREVDEN ALMA TEDİRGİN EDİYOR

Eğitim Bir Sen Başkanı Kalkan, okul idarecileri ile ilgili ‘Keyfi’ kararları eleştirdi.

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİLERİİLE SÜPÜRGE ARACI ALINDI

PALANCIOĞLU: “DAHA ETKİN HİZMET SUNACAĞIZ”

KOCASİNAN, ÇÖLYAKLILARA 2 YILDA BİN 955 ÇÖLYAK PAKETİ DAĞITTI

ÇOLAKBAYRAKDAR: “ÇÖLYAKLI AİLELERİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

ANTİKA GÜNLERİ’NE İLGİ GİDEREK BÜYÜYOR

YALÇIN: “BENDE KOLEKSİYONUMA BİRŞEYLER ALDIM”

HACILAR BİLİM KENT’TE SINIFLAR AÇILIYOR

ÖĞRENCİLER MODERN ATÖLYELERDE EĞİTİM GÖRÜYOR

KAYSERİ OSB KIŞA HAZIR

NURSAÇAN: “150 KMLİK YOLUMUZ AÇIK OLACAK”

DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJLARI

’10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ münasebetiyle Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mesaj yayınladı.

AK PARTİ GENEL BŞK. YRD. ÖZHASEKİ ERÜ KEMİK İLİĞİ HASTANESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Özhaseki,” Eskiden bırakın ölsün denilen çocuklar artık burada sağlığına kavuşacak”

AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI DANIŞMA MECLİSİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ÖZHASEKİ: "CUMHURİYET TARİHİNİN EN BAŞARILI HÜKÜMETİYİZ"

VALİ GÜNAYDIN ŞEHİTLERİMİZİN MEVLİDİNE KATILDI

Vali Şehmus Günaydın, şehitlerimiz Polis Memuru Yasin İke ve Polis Memuru Osman Börklüoğlu için şehadetlerinin 3. yılında okutulan mevlit programına katıldı.

MELİKGAZİ'DE ENGELİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI KURSU AÇILACAK

Başkan Dr. Palancıoğlu: “Engelli vatandaşlarımız için belediyemiz tarafından birçok özel hizmet verilmektedir."

KOCASİNAN BELEDİYESİ YEŞİL ALAN REKORUNU YENİLEDİ

Kocasinan Belediyesi, 5 yılda yaptığı çalışmalarla park sayısını 356’ ya yükselterek, yine yeşil alan rekoru kırdı.

HACILAR’DA ÖĞRENCİLERE SAĞLIKLI BESLENME EĞİTİMİ

Hacılar ilçesinde öğrenim gören öğrencilere yönelik sağlıklı beslenme eğitimi verildi.

"ENGELLİ AİLELERİ ÇOCUKLARINDAN UTANMASINLAR, ONLARI SEVSİNLER"

Engelli 2 çocuk babası Halis Türkmen: "Onlar benim nefesim, onlar olmadan nefes alamam"

MELİKGAZİ BELEDİYESİ TAM DONANIMLI HAYVAN AMBULANSI SATIN ALACAK

Melikgazi Belediyesi yaralı ve zor durumdaki sokak hayvanlarına 7/24 kesintisiz hizmet verebilmek için Hayvan Ambulansı satın alacak.

AK PARTİ’DE BU HAFTA İSMAİL EMRAH KARAYEL NÖBETCİ VEKİL OLDU

KARAYEL: “KAYSERİ TURİZMDE HAK ETTİĞİ YERİ ALACAKTIR”

Anahtar Kelimeler: ANADOLU İNSANI İMKANSIZI BAŞARIYOR

ANADOLU İNSANI İMKANSIZI BAŞARIYOR

İç Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa İstişare toplantısı Kayseri Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya onur konuğu olarak katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı değerlendirmede bölge insanına övgüler yağdırarak “İçinde bulunduğumuz bu bölge, imkansızlıklar içinde imkansızı başaran insanların olduğu bir bölgedir. Geçmişte bu illerimizin durumunu hepiniz çok iyi bilirsiniz. Bugün geldiğimiz noktada bu iller; Türkiye’nin önemli tarih-kültür, tarım-hayvancılık, sanayi, turizm ve eğitim kentleri haline geldiler” ifadesini kullandı.

İç Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa İstişare toplantısı Kayseri Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi…  Toplantının başlangıcında Dünya Kadın Girişimciler Günü vesilesi ile pasta kesilerek, kadın girişimcilere destek verildi.

Ev sahibi kimliği ile toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Ömer Gülsoy; iş dünyasının mensupları olarak alıp satmakta rekabet etmekte bazı zorluklara rağmen tasarrufu esas alarak daha çok çalışması gerektiğine vurgu yaparak “Ülkemiz üzerinde sinsice hesaplarını yapıldığı dönümde çok çalışmamız gerekiyor ancak bu vesile ile karşılaştığımız bazı zorlukları kendisinin çok daha iyi bildiğine  inandığımız başkanımıza sunmak istiyoruz. Bir süredir faizlerde yaşanan düşüşe özel bankaların direncinin mutlaka kırılması gerekiyor faizlerin artırıldığı zaman anında refleks gösteren özel bankalar faizler düşünce neden ayak sürüyorlar? “ dedi ve ekledi… “ Hükümet, bankalar birliği,BBDK’nın kararlarına rağmen belli limitlerdeki banka borçlarının yeniden yapılandırılmasında özellikle özel bankaların direnç gösterdiğini ifade etmek isterim. Faizleri daha aşağı çekmedikçe dövizin uzun süre stabil kalacağına inanmadıkça ve enflasyon rakamları da fiiliyatta tek haneli rakamlara indirmedikçe müteşebbislerin bunca teşvik uygulamasına rağmen yine yatırım yapması dolayısıyla istihdam yaratması da zor gözüküyor.Yeni bir yıla yeni asgari ücretle girmek üzereyiz bu noktada asgari ücret üzerinden uygulanan teşvik ve indirimler mutlaka devam etmelidir. 2019 yılında 500’den fazla istihdam sağlayana 101 TL, 500’ün altında istihdam sağlayana 152 tl uygulanan asgari teşvik priminin aynı olması gerekir. Fazla istihdam oluşturan cezalandırılmamalıdır. İş davalarında uygulanan 5 yıllık zaman aşımı süresinin 3 aya kıdem ihbarı tazminatı yıllık izin ücreti kötü niyet ve ayrımcılık tazminatlarından doğan  alacakları için dava açması süresinin 1 yıl’a indirilmesi yasal yollara başvurmasında engel olmamasına rağmen sürenin uzunluğundan doğan ertelemeler ile karşılıklı hak kayıplarının  önüne geçilmesini sağlayacaktır.  Yeni vergi yüklerinden uzak  durulmalı  teşvik mevzuatımız ilçe ve sektörel bazda yeniden gözden geçirilmelidir.Kayseri’nin ve orta Anadolu’nun güzel illerinin ticaretten gerekli payı  alabilmeleri adına insan ve yük taşımacılığında önemli olan demir yolları otoban havaalanı yüksek hızlı tren lojistik merkez gibi bölgemizi kalkındıracak elzem projeler  hayata geçirilmelidir.Şehirlerin merkezi hükümet veya yerel yönetimlerce ulaşım başta olmak  üzere alt yapıların tesisine de öncülük etmesi gerektiğine inanıyorum.”

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış’ta konuşmasında ekonomimizin zor süreçten geçtiğini hatırlatıp, daha çok çalışmak ve üretmek zorunda olduklarının bilincinde olduklarını vurgulayarak “Bu misyonla bölgedeki oda, borsa ve stklarla güç birliği yapmalı sosyal, ekonomik, ticari konularda bölgemize hizmet etmek adına sesimizi daha fazla duyurmalıyız. Bizler tarım ve hayvancılık sektöründe girdi olarak kullanılan elektrik, mazot, gübre, zirai ilaç, yem gibi ürünlerin maliyetinin çok olması üreticimizi olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkilerin kaldırılması için tarımsal üretimin aşamasında girdi maliyetlerinin arasında en çok paya sahip olan elektrik, mazot, gübre, zirai ilaç, yem gibi ürünlerde ötv - kdv den muaf tutularak üreticilerin desteklenmesi için birlikte hareket etmeliyiz.” İfadesini kullandı.

Kayso Başkanı Mehmet Büyüksimitçi  ise yaptığı değerlendirmede ilimizin 3 OSB ve üretim ağırlıklı bir Serbest Bölge ile 40 milyon m2 alanda üretim yaparak ülkemizin ekonomisine katkı verdiğini hatırlatıp, geçtiğimiz yılın rakamlarına göre ilimizin ihracatının %27 oranında arttığını belirttikten sonra “İşverenlerin üzerindeki yoğun isdihdam yükünün hafifletilerek, üretim girdilerine etkisi büyük olan doğalgaz, elektrik fiyatları gibi maliyetlere devlet desteği sağlanması gerek. Ayrıca  Marmara bölgesinde yoğunlaşan üretim havzasına alternatif olarak Türkiye’nin yeni üretim havzasının  İç Andolu’da oluşturulması için çaba sarf etmeliyiz” diye konuştu.

Toplantıya onur konuğu olarak katılan ve en son söz alan  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’da sözlerine  “Baba ocağım Kayseri’de, memleketimde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek  başladığı sözlerinin devamında  Kayseri’nin ahde vefaya ne kadar önem verdiğini vurgulayarak, “Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin şahsıma tevdi ettiği fahri doktora unvanı ve akademik yıl açılış törenindeydik. Bana layık gördüğünüz bu unvanı, Kayseri iş dünyası başta olmak üzere tüm Türk iş dünyası adına aldım. Allah sizlerden ve emeklerinizden razı olsun” dedi.

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu sözlerinin devamında Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat’tan girişimciler ve OSB başkanlarıyla bir arada olduklarını hatırlatıp  “İçinde bulunduğumuz bu bölge, imkansızlıklar içinde imkansızı başaran insanların olduğu bir bölgedir. Geçmişte bu illerimizin durumunu hepiniz çok iyi bilirsiniz. Bugün geldiğimiz noktada bu iller; Türkiye’nin önemli tarih-kültür, tarım-hayvancılık, sanayi, turizm ve eğitim kentleri haline geldiler. İllerimizdeki bu dönüşüme öncülük eden Oda-Borsalarımıza teşekkür ediyorum. Şimdi illerimizi gelecek hedeflerine taşımak için çalışmak zorundayız, üyelerimize yol göstermek, önünü açmak zorundayız. Bunun için son dönemde sizlerin talepleriyle birçok düzenlemenin hayata geçmesini sağladık. Şimdi de istişare toplantımızda bunları ele alacağız” şeklinde konuştu.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ