AK PARTİ GRUP BAŞKAN VEKİLİ ELİTAŞ´DAN
100 BİN LİRALIK TAZMİNAT VE KINAMA DAVASI
Tarih: 15.4.2018 15:42:36/ 738okunma / 0yorum

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na 100 bin liralık  tazminat ve kınama davası açtı.

Konuyla ilgili ak parti grup başkanvekili Mustafa Elitaş´ın avukatı Mehmet Savruk şu açıklamayı yaptı.

Bilindiği gibi, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  20 mart 2018 tarihli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında,  Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar”ın  açıklamalarından yola çıkarak, “Fetö davası nedeniyle parası olan dayısı olan serbest kalıyor. Arada bir, birilerinin,  demek ki vicdanı rahat etmiyor. Şamil Tayyar diyor ki, Gaziantep de çok ciddi Fetö Borsası var. Git Kayseri “ye de bak. Kayseri” de” de var. Sanki biz bilmiyor muyuz? Elitaş”a sorun, kimi nasıl çıkardı? Milyon dolarlar dönüyor” şeklinde sözler sarf etmiştir.

Açıktır ki, sayın Genel Başkan, bu sözleri ile, Sayın Mustafa Elitaş”ın Kayseri” de Fetö Borsası kurduğunu, Fetö adıyla anılan, demokratik hukuk devletinin özelliklerini kaldırmak ve devleti ele geçirmek amacı ile tesis edilmiş, en geniş, en büyük katılımlı, silahlı ve kanlı terör örgütüne bir şekilde bulaşmış, bu nedenle soruşturma geçiren bazı varlıklı iş adamlarını Kayseri” de milyon dolarlar karşılığında serbest bıraktırdığını iddia etmiştir.

Müvekkilim sayın Mustafa Elitaş”a atfedilen eylem, ahlak ve yasa kuralları karşısında çok ağır ve tahammülü gayri kabil olup, aynı zamanda suç teşkil etmektedir. Kuşkusuz ki,  CHP Genel Başkanına ait olan bu açıklamalar, aynı zamanda yargı gücünün otoritesini ve tarafsızlığını etkileyebilecek bir davranış biçimini bünyesinde taşır.

 Genel Başkanın iddiasına göre, Sayın Elitaş, hakkında Fetö davası ile, soruşturma başlatılmış birçok şahıslardan milyon dolarlar alarak kendisine haksız ve hukuka aykırı, büyük ölçülerde çıkar temin etmiştir. VEYA yine iddiaya göre, Sayın Elitaş, Kayseri “de “Aracılar sayesinde alıcı ve satıcının karşılaştığı bir pazar” olarak tanımlanan BORSAYI kurmuş, “FETÖ BORSASI” olarak nitelenen bu borsada, Sayın Elitaş, Adalet dağıtmakla meşgul, gece gündüz demeden büyük bir özveri ile çalışan hakim ve savcılarımız ile soruşturma geçiren şahıslar arasında rüşvet sözleşmesinde aracılık etmiştir.

O kadar ki, Genel Başkanın bu açıklamalarına göre, yargı organları, hakimler, savcılar aldıkları rüşvet karşılığı ve kaldıkları baskı sonucu varlık sahibi şüphelilerin “salıverilmesi” yönünde karar vermişlerdir.

Genel Başkanın bu sözlerini bir başka şekilde yorumlamak veya açıklamak mümkün değildir. Sayın Genel Başkan, bu sözleri ile, siyasi bir çıkar uğruna, sayın Elitaş ile birlikte. dürüst, canla başla görevini yapan hakim ve savcılarımızı da, geçirmekte olduğumuz böylesi bir dönemde töhmet altında bırakmış, böylece onların da kişilik haklarına ağır saldırılarda bulunmuştur.

Takdir edilecektir ki, “Hukuka güvenin bittiği yerde devlet” de biter. Onun içindir ki, Cumhuriyetimizin kurucusu Kemal Atatürk” ün “Adalet Mülkün (Devletin) Temelidir” sözü, Adliyelerdeki bütün duruşma salonlarında yer alır. Siyasi çıkar sağlama amacına yönelik sayın Genel Başkanın bu açıklamaları toplumda korku, panik ve büyük bir endişe kaynağı olabilecek, Devletimizi zaafa uğratabilecek niteliktedir. Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı olan bir şahsın böyle bir beyanda bulunmaya hiçbir zaman hakkı yoktur ve olmamalıdır.

Sayın CHP Genel Başkanına ait olan bu iddialar, müvekkilim ki, hain darbe teşebbüsünün yapıldığı 15 temmuz akşamı Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve Sayın Başbakanımızın talimatı ile daha ilk saatlerde Kayseri” de canını hiçe sayarak milli irade ve demokrasiye sahip çıkmak için sokağa koşan Sayın Elitaş”ın kişilik haklarına da ağır bir saldırı teşkil etmektedir. Bu nedenle, tarafımızdan, Kayseri 2.Asliye Hukuk Mahkemesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 2018/ 249 E. Sayılı dosya ile 100.000,00 T.L lık manevi tazminat davası ikame edilmiştir.

 Dava konusu açıklamalar ile, yasama ve yargı erki temsilcilerinin büyük bir zan altında bırakıldığı ve adalete olan güveni ortadan kaldırabileceği, böylece toplumumuzda telafisi ve tamiri mümkün olmayan yaralar açabileceği düşünülerek manevi tazminata ek olarak Türk Borçlar Kanunu 58. Maddesi uyarınca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu” nun  kınanmasına ve kınama kararının  ülke genelinde yayın yapan tirajı yüz binden az olmayan üç ayrı gazetede, masrafı davalıya ait olmak üzere yayınlanmasına da karar verilmesi talep edilmiştir.

Dava sürecinden, zamanı geldikçe basın yolu ile sizlere bilgi verilecek olup, sayın kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.
Video Tarihi: 15.4.2018 15:42:36
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: PARTİ GRUP BAŞKAN VEKİLİ ELİTAŞ
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
10 Aralık 2018 Pazartesi
Bugün
Sağanak
8 °C
2 °C
Salı
Karlı - Yağmurlu
3 °C
0 °C
Çarşamba
Parçalı bulutlu
2 °C
-6 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74