KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

ERCİYES TEKNOPARK TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

İNFOGRAFİK DALDA DERECE ELDE ETTİ

7 BİN YILDA BİR GÖRÜLÜYOR

KUYRUKLU YILDIZ, DÜNYAYA EN YAKIN KONUMUNDA GÖRÜLDÜ

ERCİYES TEKNOPARK TARAFINDAN BİLGİ ETKİNLİĞİ

“AVRUPA BİRLİĞİ UFUK2020 PROGRAMI KOBİ HİBE DESTEKLERİ”

ERCİYES TEKNOPARK TARAFINDAN COST PROJELERİ İLE İLGİLİ ÇEVRİMİÇİ BİLGİ GÜNÜ DÜZENLENDİ 

ORTAK SİNERJİ İLE AVRUPA ARAŞTIRMA ALANINA YÖN VERİLİYOR

ERCİYES TEKNOPARK’TAN KOBİ’LERE ÜCRETSİZ NİTELİKLİ MENTORLUK HİZMETİ

TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENECEK 11 PROJE ARASINDA

PATENT STORE AÇILDI!

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ PATENT PORTFÖYÜ BİR TIKLA ARTIK ELİNİZİN ALTINDA

ERCİYES TEKNOPARK’DAN

BİLGİLENDİRME WEBİNARI

"KOCA YUSUF"LARIN DÜNYADAKİ ALTERNATİF BAKIM MERKEZİ TÜRKİYE OLDU

Airbus tesisleri dışında sadece Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılıyor

BOYTEKS VİRÜSLERE KARŞI ANTİVİRAL ÖZELLİKLİ KUMAŞ ÜRETTİ

Kayseri'de faaliyet gösteren bir firma virüslere karşı ürettiği antiviral özellikli kumaşla, maske, koruyucu giysi, önlük, eldiven ve yatak gibi birçok ürün imal etmeye hazırlanıyor.

SEREBRAL PALSİ HASTASI GENÇTEN MOBİL OYUN

OYUNU ÜCRETSİZ PİYASAYA SUNDU

C-130’LAR KAYSERİ’DE MODERNİZE EDİLİYOR

TÜRK MÜHENDİSLER "HERKÜLLER"İ ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN SİSTEMLERLE DONATIYOR

ERCİYES TEKNOPARK’TA HORİZON 2020 PROGRAMI ERC BİLGİ GÜNÜ ETKİNLİĞİ

PROF.DR.KILIÇ: BU FON BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA DESTEK SAĞLIYOR

ERÜ ÖĞRENCİLERİNİN TÜBİTAK BAŞARISI

2019 yılı içerisinde Erciyes Üniversitesi’nin çeşitli fakülte ve bölümlerinden toplam 102 proje TÜBİTAK 2209 A ve TÜBİTAK 2209 B programları kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

KASKİ'NİN LABORATUVARLARI DÜNYA STANDARTLARINDA

İÇME SUYU KALİTESİ TAKİP ALTINDA

‘ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI’ YERLİ TANI TESTLERİ ÜRETTİ

ERÜ ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÖÇSOY: TÜRKİYE VE BİR ÇOK ÜLKE İÇİN ÜRETECEĞİZ

ERCİYES TEKNOPARK’TA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE

BİLGİ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Anahtar Kelimeler: YILDA GÖRÜLÜYOR

7 BİN YILDA BİR GÖRÜLÜYOR

KUYRUKLU YILDIZ, DÜNYAYA EN YAKIN KONUMUNDA GÖRÜLDÜ

20 Temmuz’da gözlemlenmeye başlanan ve 7 bin yılda bir görülen New Vice Kuyruklu Yıldızı, dünyaya en yakın konumunda görüldü. Kayseri’de amatör dağcılık yapan vatandaşlar da Ali Dağı’nın zirvesinden kuyruklu yıldızı izlediler.

27 Mart 2020 yılında NASA tarafından keşfedilen New Vice Kuyruklu Yıldızı, 20 Temmuz ile 26 Temmuz arasında dünyadan daha net gözlemlendi. Binlerce yılda yalnız bir defa geçen kuyruklu yıldız, 103 milyon kilometre ile dünyaya en yakın konumuna geldi. Kuyruklu yıldız ile ilgili bilgiler veren Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, izleyenlerin yıldızı Kuzeybatı yönünden gün doğumunda görüntüleyebileceklerini söyledi.

Bu tür yıldızların çok önemli görüntüler verdiğini söyleyen Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, “Kuyruklu yıldız diye tabir ediliyor ama bunlar yıldız değil. Bunun asıl İngilizce veya Latince kökenli ve daha uzaya gidersek Yunanca kökenli karşılığı Komet’tir. Saçılma demek bu da yani saçılan cisim anlamında ama biz bunlara kuyruklu yıldız diyoruz. Bunların aslında 3 türü var. Yörüngelerine bağlı olarak uzun periyotlu olanlar, orta dönemli ve kısa dönemli olarak sınıflandırılıyorlar. Bu da orta ya da kısa dönemliye denk gelecek bir kuyruklu yıldız. Yaklaşık 7 bin yıllık bir periyodu var. Dolayısıyla bunlar gökyüzünde görüldükleri zaman, kuyruklarıyla çok önemli görüntüler veriyorlar bizlere. Aslında bunların kuyrukları yok. Bunlar kirli buz kayaları, parçaları ya da topları diyebiliriz. Bunların üzerinde bulunan bir takım kimyasal buzlardan dolayı birleşerek yaklaştıklarında, güneşten gelen güneş rüzgarı ve ya basınç nedeniyle arka taraflarında bir kuyruk oluşuyor. Bu kuyruklar da iki şekilde düşünülebiliyor. Gelen ısınmayla birlikte üzerindeki parçalar iyonlaşabiliyorlar ve bir iyon kuyruk da oluşabiliyor. Dolayısıyla saçılmış bir görüntü görüyorsunuz” dedi.

İbrahim Küçük, yıldızın yakınlığı dolayısı ile izleyenler için muhteşem görüntüler oluşturacağını söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu kuyruklu yıldız, 27 Mart 2020’de NASA tarafından daha yeni keşfedilen bir yıldız. Bu nedenle de önemli. New Vice Teleskopu tarafından görüldüğü için, kuyruklu yıldızın ismine de ‘New Vice Kuyruklu Yıldızı’ dediler. Şu anda izleyicileri için bir izleme yöntemi olarak şunu söyleyebilirim, eğer kendilerini Kuzeybatıya doğru yönlendirirlerse Büyük Ayı - Kepçe Takım Yıldızının hemen altında zaten kuyruğuyla muhteşem bir görüntü olarak kendini gösteriyor. Bugün dünyaya en yakın konumda. Yaklaşık olarak dünya ile güneş arasındaki uzaklığı 150 milyon kilometre olarak düşünürsek, 103 milyon kilometre uzaklıktan geçecek. Dolayısıyla da muhteşem bir görüntü olacak. Bu tür gök cisimleri zaman zaman değişik parlaklıklarda kendilerini gösteriyorlar. 20 Temmuz’dan başlayarak, 26 Temmuz’a kadar uzanan bir süreçte izleyenler yaklaşık olarak güneşin doğuşu itibari ile görebilirler. Zaman içerisinde güneşin batımından sonra da gözleme şansı olacak. Devamlı Kuzeybatı yönünde bakarlarsa izlemeye çalışırlar ve fotoğraflayabilirler.”

Kuyruklu yıldızı izlemek için akşam Ali Dağı’na çıkan amatör dağcı Ömer Karaer, “Amatör olarak dağcılıkla ilgileniyoruz. Bu günde bu kuyruklu yıldızı görmek için çıktık, gözlemledik ve şimdi de iniyoruz” dedi.

Amatör dağcı Erhan Sönmez ise, “Kuyruklu yıldızı görmek üzere dürbünümüzü aldık, geldik. Yıldızı gördük ve şimdi de iniyoruz” dedi.


Haber Kaynak : İHA