KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

KTO’DA E-TİCARET VE E-İHRACAT ZİRVESİ

KTO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI

KTO BAŞKANI GÜLSOY ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Serhat Çelik: "Asgari ücret insanca yaşamaya yetecek ücret olmalıdır"

BÜYÜKSİMİTCİ İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

BEYDEĞİRMENİ PROJESİ 1 MİLYAR TL KATKI SAĞLAYACAK

BAŞKAN GÜLSOY TÜİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

MELMEK’DE EV TEKSTİLİ VE PİKO KURSU

BAŞKAN AKAY ŞEKER ZAMMINI DEĞERLENDİRDİ

ÇEYREK ALTIN 1000 LİRAYA ULAŞTI

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

KTB BAŞKANI RECEP BAĞLAMIŞ TARIM FUARINI DEĞERLENDİRDİ

16. KAYSERİ TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA FUARI AÇILIYOR

ÜRETİCİDEN HALKA ‘UCUZ 7 GÜN’

KUMSMALL AVM BAŞKANI TARLA 1. YILI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN BÜYÜKSİMİTCİ: "İHRACATIMIZ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

Gürkan Ofis Mobilyaları

30 YILDIR KULLANILMAYAN ARAZİLER TARIMA KAZANDIRILDI

ŞAHİN, “KULLANILABİLİR TÜM ARAZİLERİ FAALİYETE GEÇİRİYORUZ”

Tarım İl Müdürlüğü, “Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması” projesini ilimizde başlattı. İl Müdürü Mustafa Şahin, ilk olarak Yeşilhisar’da kullanılmayan arazileri inceleyerek projenin işleyişi hakkında çiftçilerle görüştü. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve Bakan Bekir Pakdemirli’nin direktifleri doğrultusunda Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen “Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması” projesi kapsamında; Yeşilhisar İlçesinde çeşitli nedenlerle ekilemeyen, etkin ve verimli kullanılmayan, tarımsal üretimde kullanılmayıp yaklaşık 30-40 yıldır boş bırakılan, sonrasında proje ile tarıma kazandırılan 1713 dekar alanda İl Müdürü Mustafa Şahin incelemelerde bulundu.

Şahin, burada yaptığı açıklamada şöyle dedi: “İlimizde bugünün şartlarında yaklaşık 2000 dekarın üzerinde alanın geçmişte kullanılıp artık kullanılmadığı tespit edildi. Bu alanlardan en büyüğünün de (yaklaşık 1700 dekarlık kısmının) Yeşilhisar İlçemizde olduğu belirlendi. Söz konusu alanın, geçmişte kullanılmış olmakla beraber yaklaşık 30-40 yıllık bir süre zarfında hiç kullanılmamış olması sebebi ile bu alanların yeniden tarıma kazandırılması çalışmalarını başlattık. İçinde bulunduğumuz saha 1173 dekarlık bir alandan oluşmakta ve 173 dekarı drenaj kanalı olması nedeniyle kullanılamaz vaziyettedir. Geriye kalan 1000 dekarlık alanda ise üreticimiz ekim dönemi başında arazinin ne getireceğini çok da bilemediği için bir kısmına çavdar, bir kısmına buğday ve ayçiçeği ekmiştir. İnşallah bundan sonraki süreçte hasat döneminde de buraya geleceğiz.”

İl Müdürü Mustafa Şahin, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Atıl olduğu varsayılan arazilerin tamamı gözden geçirilip kullanılabilir durumda olanların tamamını üreticilerimizin emrine sunmaya çalışacağız. 2021 yılı üretim sezonunda bu sahalarda anıza direkt ekim yöntemi ile ekim yapmayı planlıyoruz. Ramazan ayının ve bayramının yüzü suyu hürmetine önümüzdeki süreç içerisinde pandeminin bitmesini ve insanlarımızın daha rahat ortamlarda tarımsal üretim yapabilmelerini temenni ediyorum. Başta Kayseri’li üreticilerimiz olmak üzere tüm üreticilerimize bir kez daha minnettar olduğumu ifade etmek istiyorum. Sezonun bol bereketli geçmesini diliyorum.”