KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ERÜ REKTÖRÜ PROF. DR. ÇALIŞ KİTAP BAĞIŞINDA BULUNDU

“Sende Bir Kitap Bağışla Umuda Açılacak Bir Kapıyı Arala” temalı kitap bağış kampanyası düzenlendi

NNYÜ’DE 2 YENİ LİSANSÜSTÜ PROĞRAM

Yükseköğretim Kurulu, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nde biri doktora olmak üzere iki ayrı lisansüstü program açılmasını uygun buldu.

KAYMEK’TEN ‘RAMAZAN BEREKETİ

RAMAZAN’A ÖZEL KURSLAR İÇİN KAYITLAR ALMAYA BAŞLANDI RAMAZAN’A ÖZEL KURSLAR İÇİN KAYITLAR ALMAYA BAŞLANDI

KAYSERİ'DE 3 OKULDA EĞİTİME 10 GÜN ARA VERİLDİ

BU OKULLARDA 10 GÜN SÜREYLE UZAKTAN DEVAM EDİLECEK

ERÜ’DE KORE ÇALIŞMALARI KONFERANSI

1. ULUSLARARASI KORE ÇALIŞMALARI KONFERANSI DÜZENLENDİ

HEM ÖĞRETMEN HEM YAZAR

37 YAŞINDAKİ ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİ CEZMİ EŞELİOĞLU 5 KİTAP ÇIKARDI

İŞVERENLERİ ŞAŞIRTAN AİLELERİ SEVİNDİREN OKUL

ÖZEL EĞİTİME İHTİYAÇ DUYAN ÖĞRENCİLER, GÖRDÜKLERİ EĞİTİMLE İŞVERENLERİ ŞAŞIRTIYOR

‘SUYUN DEĞERİ’ YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

‘Suyun Değeri’ konulu resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

KİTAP KURDU ÖRNEK ÖĞRETMEN

BİR YILDA 109 KİTAP OKUDU

ERÜ, TÜBİTAK'TAN EN ÇOK PROJE DESTEĞİ ALAN ÜNİVERSİTELER ARASINDA

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA 8. SIRADA YER ALDI

NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ’NE BEKLENEN MÜJDE

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ’NE MÜJDE ÖZHASEKİ’DEN GELDİ

‘DOĞRUSU TASARRUF’ KISA FİLM YARIŞMASININ BİRİNCİLERİNE

ÖDÜLLERİNİ ÇANDIROĞLU VERDİ

TOMARZA'DA OKULLARIN TAMAMI

'OKULUM TEMİZ BELGESİ' ALDI

TEKNİK LİSE ÖĞRENCİLERİNİN PROJELERİ

TÜBİTAK BİLİM FUARI'NDA SERGİLENMEYE BAŞLANDI

BENİM ADIM SU TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

KAYSERİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SU TASARRUFU KISA FİLM YARIŞMASI’NIN BİRİNCİSİ OLDU

ERCİYES İLETİŞİM ZİRVEDE

ERCİYES İLETİŞİM, ‘31. GENÇ İLETİŞİMCİLER YARIŞMASI’NDAN 10 ÖDÜLLE DÖNDÜ

Gürkan Ofis Mobilyaları

27 YILLIK EĞİTİMCİ KURDUĞU DERNEKLE YABANCI ÖĞRENCİLERE SICAK YUVA SAĞLADI

Kayseri'de kurduğu dernek ile yurt dışından gelen öğrencilerin yardımına koşan öğretmen Ali İhsan Öztürk, çocukluk hayaline kavuşmanın mutluluğu yaşıyor

Kayseri'de 27 yıllık eğitimci Ali İhsan Öztürk, kurduğu dernekle yurt dışından gelen öğrencilere sıcak bir yuva sağladı ve 10 yılda yaklaşık 5 bin öğrencinin yardımına koştu.

Dinler tarihi öğretmeni ve Türk Eğitim-Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, Türk dünyası birliği hayalini hayata geçirmek ve Türk Cumhuriyetlerinden üniversite eğitimi için Kayseri'ye gelen öğrencilere destek olmak amacıyla 2011 yılında Turan Derneğini kurdu. Öztürk, bu süreçte öğrencilere barınma ihtiyaçlarından, kira desteğine kadar her türlü maddi ve manevi desteği vererek onların Türkiye'ye uyum sağlamasında en büyük yardımcıları oldu.

Aradan geçen yaklaşık 10 yılda sadece Türk dünyasından değil farklı coğrafyalardan gelen öğrencilere de kucak açan Öztürk, şu anda ülkesinden uzakta Kayseri'de eğitim gören yaklaşık bin öğrencinin derdiyle dertleniyor, sevinciyle mutlu oluyor.

Öztürk'ün öncülüğünde ve hayırseverlerin katkılarıyla hayata geçirilen ve 40'a yakın evde misafir edilen gençlere ücretsiz barınma imkanı sağlanırken, öğrenciler ev arkadaşları ve dernek faaliyetleri sayesinde kaynaşıp farklı kültürleri tanıma imkanı buluyor.

Öztürk, AA muhabirine, öğretmenliğe 1994 yılında Kahramanmaraş Göksun İmam Hatip Lisesinde başladığını söyledi. Hayata geçirdiği projelerin çocukluk hayali olduğunu belirten Öztürk, "Benim küçük yaşlardan beri hayalim Türk dünyası birlikteliğiydi. Bu düşünceyle 2011 yılında Turan evleri fikriyle ortaya çıktık. Türkiye dışından gelen soydaşlarımızla ilgilenmeye başladık. Projemize bu tarihte 2 evle başladık ve şimdi 40 eve ulaştık. Bu süreçte binlerce öğrenciyle muhatap olduk ve onlara destek sağladık. Bir aile ortamı içerisinde devam ettik ve bugünlere geldik. 10 yılda da yaklaşık 5 bin öğrenciye destek olduk." ifadelerini kullandı.

"BİZ DÜNYAYI BİR BÜTÜN OLARAK GÖRÜYORUZ"

Öğrencilere yabancı bir ülkeye gelmediklerini, bu ülkenin bir parçası olduklarını hissettirmek için yola çıktıklarını dile getiren Öztürk, şunları kaydetti:

"Türkiye dışından gelip burada eğitim gören gençlere, çocuklarımıza burada yalnız olmadıklarını, burasının kendi vatanları olduğunu göstermek amacıyla faaliyetler yapıyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan öğrencilerimizi kabul ediyoruz, hepsini kucaklıyoruz. İlk başta Türk dünyasından gelen öğrenciler için başlamıştık ama zamanla Türkiye dışından gelen tüm öğrencilere kapımızı açtık. Özellikle geçtiğimiz yıl salgın başladığında Afrika'dan, Asya'dan öğrencilerle aynı soydan aynı kandan geliyormuş gibi ilgilendik. Onlarda sağ olsunlar bizi kabullendi. Bu ailenin bir ferdi gibi kendilerini gördüler. Bize herhangi bir talep geldiğinde kökenine, inancına, rengine bakmadan bizim çocuğumuz olarak görüp yardım ediyoruz. Biz dünyayı bir bütün olarak görüyoruz."

"KOSKOCAMAN BİR AİLENİN ORTASINA GELMİŞ OLUYORLAR"

Hayalinin gerçekleşmesini "kaybettiğim ailemi bulmuş gibiyim" ifadeleriyle tarif eden Öztürk, şöyle devam etti:

"Yurtdışına çıkan insanlar kendilerini yabancı ortamda görürler. Kayseri'ye gelen öğrenciler bunu yaşamıyor. Koskocaman bir ailenin ortasına gelmiş oluyorlar. Bir haftalık süre içerisinde bir çok arkadaşı, dostu oluyor. Geldikleri zaman çok farklı kültür ve ülkelerden insanlarla karşılaşıp tanımış oluyorlar. Aslında dünyayı tanımış oluyorlar. Kendileri dışında da insanların varlığını öğrenmiş oluyorlar. Burada gençlere kendi kültürlerini tanıtma imkanı buluyor. Onları Kayserili ailelerle tanıştırıp, Kayseri kültürünü öğrenmelerini de sağlıyoruz.  Bir hayal görüyorsunuz kafanızda bir şey canlandırıyorsunuz, bakıyorsunuz sonunda gerçek olmuş. Kaybettiğin bir ailen vardır ona kavuşuyorsun ya böyle bir duygu bu. Karabağ savaşında dünyanın her yerinden gelen insanlar Azerbaycan'a destek oldular. Bu müthiş bir şeydi."

"BURADA BİR AİLEM OLDU"

Erciyes Üniversitesinde yüksek lisans yapan Azerbaycanlı Kamala Rovshan da 3 yıldır Kayseri'de bulunduğu ve Ali İhsan Öztürk ile tanıştıktan sonra Türkiye'de büyük bir ailenin parçası olduğunu söyledi.

Ali İhsan Öztürk ile Doğu Türkistan'a destek yürüyüşünde tanıştığını belirten Rovshan, şunları kaydetti:

"Hocamla tanıştım ve beni derneğe davet etti. İlk başlarda çok şaşırmıştım. Köyde doğdum, köyde büyüdüm. Bir gün Azerbaycan Neftçala'dan gelip de burada Kayseri'de Turan Derneği Başkanıyla karşılıklı patates yiyeceğimi düşünmemiştim. İlk önceleri yurtta kalıyordum daha sonra Turan evlerine taşındım. İlk sene yalnızlık çekmiştim ama şimdi artık ülkeme karşı hiç özlem duygusu yok diyebilirim. Çünkü burada bir ailem oldu. Burada sadece Türk dünyasından değil, Endonezya'dan, Gine'den ve ismini sayamayacağım bir çok ülkeden arkadaşımız oldu. Burada bir çok ülkeden öğrenciler bir arada yaşayabiliyorsa tüm dünya da birlikte yaşayabilir. İlişkiler daha güzel olabilir. "

Ahıska Türkü Sabrina Turturova ise Kazakistan'dan geldiğini Erciyes Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde okuduğunu söyledi.

Kayseri'ye 3 yıl önce geldiğini ve  Ali İhsan Öztürk ile tanıştıktan sonra büyük bir ailenin ferdi olduğunu dile getiren Turturova, "Türkiye'yi vatanımız olarak gördüğümüz için güvenerek Kayseri'ye geldim. Bunu da Turan Derneği etkinliklerine katıldıktan sonra daha iyi anladım. Çok yeni şeyler öğreniyoruz, yeni insanlar tanıdık ve bakış açım değişti." ifadelerini kullandı.