KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM

İBAN NUMARALARI

UMRECİLER EVLERİNE DÖNDÜ

TESTLERİ NEGATİF ÇIKAN 182'Sİ TAHLİYE EDİLEREK EVLERİNE GÖNDERİLDİ

KTB’DEN BİN AİLEYE GIDA YARDIMI

BAĞLAMIŞ: ZAMAN BİRLİK ZAMANI

İŞİNİ KAYBEDENLERE YARDIM

MEMUR SEN’DEN İŞİNİ KAYBEDENLERE 2 MİLYON TL YARDIM

İŞÇİNİN SAĞLIĞI DA İŞİ DE GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR

Genel Başkan Yunus Değirmenci: “Metal sektöründe ithalatın önüne geçilmeli, istihdam korunmalıdır”

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASINDAN AÇIKLAMA

KOCAMAN: “12 SAATLİK VARDİYA SİSTEMİ BİZ İŞÇİLERİ DERİNDEN ÜZMEKTEDİR”

TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜS SEBEBİYLE VEFAT EDENLERİN SAYISI 168 OLDU

VAKA SAYISI 10 BİN 827

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM KAMPANYASINI BAŞLATTI

MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI BAŞLATTI

COVİD-19 TRAVMASINA KARŞI MEB İKİ AYRI KILAVUZ HAZIRLADI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin ve velilerin salgının ortaya çıkardığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün iki ayrı kılavuz hazırladığını duyurdu.

KAYSERİ’DE ŞEHİR GİRİŞLERİNDE KONTROLLER BAŞLADI

KAYSERİ’DE ARAÇ GİRİŞLERİNDEKİ KONTROLLER, UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN SU AÇIKLAMASI

TEMMUZ AYINA KADAR TÜM ABONELER 2019 YILI FİYAT TARİFESİNDEN SUYU KULLANABİLECEKLER

BAŞKANLARIN 'SAĞLIK' ZİRVESİ

BÜYÜKKILIÇ: REHAVET OLMAMALI

MAHALLELERDEKİ TRAFOLAR PLANLI GELİŞMENİN GÖSTERGESİ

PALANCIOĞLU: MAHALLELER BÜYÜYOR GELİŞİYOR

KOCASİNAN’DAN SOKAK HAYVANLARINA YEM VE MAMA TAKVİYESİ

ÇOLAKBAYRAKDAR: KÜÇÜK DOSTLARIMIZI UNUTMADIK

SEYAHAT İZİN BELGESİNE KOLAYLIK

SEYAHAT İZİN BELGESİ E-DEVLET'TEN ALINABİLECEK

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI

SAHADAKİ DENETİM VE KONTROLLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

Anahtar Kelimeler: ARABULUCULUK VERİMLİ

2019 ARABULUCULUK İÇİN VERİMLİ BİR YIL OLDU

Yarımçam: “2019 verilerine göre ilimizde ticari uyuşmazlıklarda % 57, iş hukuku uyuşmazlıklarında ise % 65 oranında başarı sağlandı”

Alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda dava şartı haline getirilen ve 1 Ocak 2019'dan itibaren başlanan arabuluculuk uygulamaları açısından ilk yılın nasıl geçtiğine dair haber ekibimize değerlendirmelerde bulunan Arabuluculuk Derneği Başkanı Avukat Şirin Yarımçam çok verimli bir yılın geride kaldığını vurgulayarak “2019 verilerine göre ilimizde ticari uyuşmazlıklarda % 57, iş hukuku uyuşmazlıklarında ise % 65 oranında başarı sağlandı” ifadesini kullandı.

1 Ocak 2019'dan itibaren hayata geçirilen ve Adalet Bakanlığınca alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda dava şartı haline getirilen arabuluculuk uygulamalarının ilimizdeki karnesini haber ekibimizle paylaşan Arabuluculuk Derneği Başkanı Avukat Şirin Yarımçam ilk yılda son derece iyi sonuçlar alındığını ve verimli olarak nitelendirilecek bir yılın geride kaldığını vurgulayarak şunları kaydetti. “Arabuluculuk 2019 için çok verimli bir yıl olarak geçti. Bizim genel yargının olumsuz dezavantajlarını insanlar tercih etmeyip kendi aralarında ihtiyari arabuluculuk dahil birçok arabuluculuk yolunu seçmiştir. Daire başkanlığınca bu konuya ilişkin istatistiklerde yayınlanmıştır. Bu verilere baktığımız zaman ticari uyuşmazlıklarda %57 oranında başarı sağlandığı görülüyor. Tabi bunun biraz daha gelişmesi gerekiyor. Yine iş hukuku uyuşmazlıklarına baktığımız zaman 2019 yılında %65 başarı sağlanmış durumda. İş hukuku uyuşmazlıklarında oran çok yüksek zaten. Kayseri’de yürüttüğümüz arabuluculuklarda şu öne çıkıyor. Çalışanlar veya işverenler güzel bir şekilde gönül rızası ile ayrılmak istiyorlar. Ben bu konuda ilimizdeki tüm çalışan ve işverenlere teşekkür etmek istiyorum. Daha çok artmasını diliyorum. Dava şartını tercih etmeden herkesin bir işçisiyle uyuşmazlık yaşadığında kendi ihtiyari arabuluculuğu tercih etmesini ve güzel bir denge oluşturarak arabuluculuk faaliyetini yürütmelerini tavsiye ediyorum. Yine bizim ihtiyari arabuluculuk sürecinde büyün uyuşmazlıkların %97 oranında anlaşma ile sonuçlandığını görüyoruz. İhtiyari arabuluculukta, arabuluculuğa neden olan konularda kira, tahliye, her türlü sözleşmesel ilişki kamu düzenini ilgilendirmeyen bütün hukuki konularda ihtiyari arabulucuğa gidiyoruz. Zorunluluk olmadan biz sorun yaşadığımız zaman kendimiz gönüllü olarak arabulucuya gidiyoruz ve karşı tarafı da sürece davet ediyoruz. Burada önemli olan şudur. Gönüllü olarak kendimiz gittiğimiz zaman bir taraf zaten sürece kendi dahil olduğu için diğer tarafı da arabulucu bazı teklifler de bulunarak sürece dahil ediyor ve %97 başarı oranı sağlanıyor. İnsanlar için ben şunu tavsiye ediyorum. Bazı krizleri yönetirken daha kısa ve etkin bir yol varsa bu tür uyuşmazlıklarda arabulucuya gitmelerini tavsiye ediyorum. Daha kapsamlı ve yargılamanın anlam ifade edeceği noktalarda da genel yargı yolunu tavsiye ederim. Arabuluculuk konusu başarısız sonuçlanırsa zaten genel yargıya gidiyoruz. Bire bir karşı karşıya geleceğimiz insanlarla uyuşmazlıklarda dostane çözüm yolları arayarak arabulucuya gitmelerini öneririm. 2020 yılı içinde daha başarılı sonuçların uygulanacağı bir yıl olmasını diliyorum”

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ