KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYSERİ’DEN SAMSUN’DAKİ ÖĞRENCİLERİNE DERS

ÖĞRETMENLERDEN TELEKONFERANSLI EĞİTİM

İL MİLLİ EĞİTİM’DEN ONLİNE TOPLANTI

Ekinci, 16 ilçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve şube müdürleriyle online bağlantılı toplantı gerçekleştirdi

ÜNİVERSİTELERDE UZAKTAN EĞİTİM

AGÜ REKTÖRÜ PROF. DR. SABUNCUOĞLU: BU DÖNEMDEN ÖNEMLİ DERSLER ÇIKARMALIYIZ

AGÜ’DEN GENÇLERE ONLİNE DESTEK PROGRAMI

Gençler her akşam çevrimiçi platformda bir araya gelerek deneyimlerini ve bilgilerini paylaşıyorlar

KÜTÜPHANELERE EVLERİNİZDEN BAĞLANIN

E kütüphaneye kutuphane.kayseri.bel.tr adresinden girilebiliyor

KAYÜ, UZAKTAN ÖĞRETİME HAZIR

Kayseri Üniversitesi, 23 Mart 2020 tarihinde başlayacak olan uzaktan öğretime hazır.

UZAKTAN EĞİTİM BUGÜN SABAH BAŞLADI

UZAKTAN EĞİTİMDE ÖĞRENCİLER TELEVİZYON BAŞINA GEÇTİ

EKİNCİ'DEN 'EBA' AÇIKLAMASI

İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci: "Eğitim öğretim her aşamada devam ediyor"

PROJE OKULU İDARECİLERİN HAK KAYBINA

MAHKEME ” DUR” DEDİ

BAŞKAN ALAN, KAYÜ'DE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ ANLATTI

ÖĞRENCİLER GELİŞTİRDİ,

LIFE SOLUTIONS HACKATHON İNOVATİF PROJELERİ ÖDÜLLENDİRDİ

TALAS, ROBOTİK KODLAMA EVİ AÇIYOR

YALÇIN: ÇOCUKLARIMIZI BU EĞİTİME TABİ TUTACAĞIZ

TOMARZA'DA ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI

Tomarza ilçesinde, Rahime Akıncıoğlu Ortaokulunda robotik kodlama sınıfı törenle açıldı.

EĞİTİM BİR SEN SINIF ÖĞRETMENLERİ İÇİN

İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

51. TÜBİTAK LİSELER ARASI PROJE YARIŞMASI BAŞLADI

ÖĞRENCİLER PROJELERİ İLE EKONOMİDE 30 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLAYACAK

FABRİKA GİBİ OKUL

AHİ EVRAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, GEÇEN YIL 217 BİN TL KAR ELDE ETTİ

15 ENGELLİ KÖSELE ÇANTA YAPARAK İSTİHDAMA KAZANDIRILACAK

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EKİNCİ: İŞ YÜKÜNÜ PAYLAŞARAK KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Engeliler başta olmak üzere ilimizde yaşayan dezavantajlı konumundaki vatandaşların iş hayatına kazandırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Türk Kızılayı Kayseri Şubesi tarafından hazırlanan ‘Aktif İş Gücü Hizmetleri Kapsamında Meslek Eğitim Kursları’ protokolü tarafların temsilcilerince imza altına alındı. İmza töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci” İş bulma, eğitim ve sosyal alanda dahil her alanda beli bir kuruma bütün işin verilmesinin ve yüklenmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Toplum olarak her alanda her şeyi paylaşmamız gerekiyor, iş birliğini ve koordinasyonu arttırmamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

 ‘Aktif İş Gücü Hizmetleri Kapsamında Meslek Eğitim Kursları’ Projesi kapsamında engelliler başta olmak üzere diğer dezavantajlı gurupları oluşturan eski hükümlüleri ve madde bağımlılarının eğitim göreceği kursların açılması için ilk adım İl Mili Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen protokol imza töreni ile atıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayşe Ak, Türk Kızılayı Kayseri Şubesi Toplum Merkezi Yöneticisi Ali Orhan’ın imza koyarak aktif ettiği protokol imza töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci kurumlar olarak birleşerek çalışmalar konusundaki iradelerini ortaya koymaya çalıştıklarını vurgulayarak “İŞKUR Müdürlüğümüz ve göz bebeğimiz Kızılay’ımız ile beraber, İŞKUR’da kayıtlı olan işsizlerimiz üzerine beraber bir çalışma yapacağız ve bugün bu olayın protokolünü imzalayacağız hep beraber. İş gücü piyasasına katkıda bulunmak istiyoruz. Türkiye’mizin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğe bir nebze de olsa Kayserimizde katkıda bulunabilirsek kendimizi mutlu hissedeceğiz. İş bulma, eğitim ve sosyal alanda dahil her alanda beli bir kuruma bütün işin verilmesinin ve yüklenmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Toplum olarak her alanda her şeyi paylaşmamız gerekiyor, iş birliğini ve koordinasyonu arttırmamız gerekiyor ve biz bugün burada bir örneğini yerine getireceğiz. İnşallah şehrimize bu anlamda bir katkısı olur. Unutulmaya yüz tutmuş sanatsal ve mesleki çalışmalarımız var ve bunları tekrar öğretmek istiyoruz. Eski hükümlülerimize, madde bağımlılarımıza hem kurtulmaları hem de tekrar topluma kazandırılmaları ve meslek edinmeleri konusunda 3 kurum beraber çalışma irademizi ortaya koymaya çalışıyoruz. Ben kurumlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayşe Ak’ da söz konusu protokol ile istihdama ve iş gücüne katkı sağlamayı hedeflediklerinin altını çizerek “İŞKUR tarafından istihdamın arttırılmasına, işsizliğin azaltılmasına, iş arayanların mesleki niteliklerinin geliştirilmesine ve özel politika gerektiren grupların iş gücü piyasasına uyumunun sağlanması amacıyla, aktif iş gücü hizmetleri kapsamında meslek eğitim kurslarımız, iş başı eğitim programlarımız ve toplum yararına programlar gibi özel uygulamalarımız düzenlenmektedir. Bu uygulamalar 95 iş danışmanımız tarafından, bireysellik danışmanlık hizmeti ile devam etmektedir. Bu faaliyetlerde katılımcılardan ücret talep etmemekle birlikte tam tersi 30 ile 89 TL arasında günlük ücret veriyoruz. Bunun yanında iş ve meslek sigortası ve genel sağlık sigortası da yapılmaktadır. Biz bugün burada mili eğitim müdürlüğü halk eğitim merkezleri ile düzenlediğimiz meslek eğitim kurslarına Türk Kızılayı Kayseri Şubesi’ni de ekleyerek, dezavantajlı gruplara, engellilere, eski hükümlülere, kadınlara, gençlere, madde bağımlılarına, geçici koruma altındaki kişilere meslek eğitimi kursları düzenleyerek onlarla beraber istihdama katkı sağlamayı hedeflemekteyiz. Kurumlar olarak farklı alanlarda katkılarımız olacak. Biz zaten bu uygulamayı yapıyorduk ama Kızılay’ın da desteği ile ilk olarak engellilerimize yönelik başlatacağız. Engellilere yönelik kösele çanta yapımı kursu ile başlayacağız ve ilk etapta 15 engeli vatandaşımızla 28 fiili gün ile başlayacağız. 3 Mart 2020’de başlayarak, 4 Nisan 2020 tarihinde bitecek. Kursun hayırlı olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

Türk Kızılayı Kayseri Şubesi Toplum Merkezi Yöneticisi Ali Orhan ise proje çalışmalarının uzun süredir devam ettiğini ve daha fazlasını yapacaklarını ifade ederek şöyle konuştu. “Türk Kızılayı olarak, özelikle dezavantajlı gruptaki insanlara birçok alanda yardım ediyoruz. Toplum merkezleri nezdinde Avrupa Birliği Projeleri kapsamında, geçim kaynağı geliştirme adı altında zaten bu şekildeki çalışmalarımız uzun süredir devam ediyor. Bu da çalışmalarımızdan bir tanesi ve amaçladığımız şey, bu insanların kendilerinin iş yeterliliği kapasitelerini arttırmak. Bu çalışmalarda paydaş kurumlarımızla çalışmak daha fazla verim elde etmemizi sağlıyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum ve bu alanda daha yapacağımız proje aşamasında olan birçok çalışmamız mevcut. Bunu başlangıç olarak görüyorum ve İnşallah ilerleyen dönemde daha büyük çalışmalarımız olacak”

Konuşmaların ardından kurum yöneticileri arasında meslek edindirme kurslarının protokolü imzalandı.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ