KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

OSB YÖNETİM KURULU’NDAN ‘SAVURGANLIK’ İDDİALARINA SAVUNMA

“VERİLEN HABER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

BELLONA SANDALYE VE YATAK FABRİKASI AÇTI

GÜLAL: HOLDİNGİMİZ AKTİF OLARAK YÜZDE 90 SEVİYESİNDE BÜYÜDÜ

BÜYÜKŞEHİR’DEN SERVİSÇİ ESNAFINA 1 MİLYON TL’LİK DESTEK

SERVİS ESNAFINDAN 1 YIL VİZE ÜCRETİ ALINMAYACAK

BÜYÜKŞEHİR’İN ‘KAR’ TİMİ, İLÇEDE KAPALI YOL BIRAKMIYOR

87 MAHALLE YOLU ULAŞIMA AÇILDI

BAŞKAN PALANCIOĞLU'NDAN MİLLETVEKİLLERİNE BRİFİNG

2020 YILINDA YAPILAN HİZMETLERİ ANLATTI

KOCASİNAN’IN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜYLE 336 AİLE,

YENİ EVLERİNİN HEYECANINI CANLI YAYINLA YAŞAYACAK

MELİKGAZİ'DE FAALİYET RAPORU İÇİN HİZMET İÇİ EĞİTİM

“MELİKGAZİ OLARAK ÖĞRENMEYE VE ÖĞRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

BÜYÜKŞEHİR’DE ‘YEŞİLHİSAR’ TOPLANTISI

“BÜTÜN İLÇELERİMİZİN DOĞAL GÜZELLİKLERİ ÖNEMLİ”

KTO BAŞKANI GÜLSOY BABASINI HAKK’A UĞURLADI

95 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN HACI MEHMET GÜLSOY DUALARLA HAKK’A UĞURLANDI

ASKON, MHP İL BAŞKANI TOK’U ZİYARET ETTİ

BİZLER GÖNÜL İNSANLARIYIZ

KAYSERİSPOR TRANSFERDE GÖZÜNÜ KARARTTI

TEMSİLCİMİZ, MATTHİAS FANİMO KULÜBÜNE TEKLİFTE BULUNDU

HES KODU SAYESİNDE ‘RİSKLİ’ KİŞİLERE İZİN VERİLMEDİ, GÜVENLİ ULAŞIM SAĞLANDI

“KAYSERİ İYİ NOKTAYA GİDİYOR AMA YETMEZ”

BAŞKAN PALANCIOĞLU, KARLA MÜCADELE İÇİN SAHADAYDI

“EKİPLER 7/24 ESASINA GÖRE GÖREV YAPACAK”

DEVELİ’DE CAMİYE YILDIRIM DÜŞTÜ

YILDIRIMIN DÜŞME ANI KAMERAYA YANSIDI

KAYSERİ EMNİYETİ KADES VE UYUMA PROJELERİ İLE TEK DOKUNUŞLA VATANDAŞIN HİZMETİNDE

“2020 YILINDA 824 KADES İHBARI DEĞERLENDİRİLDİ

HACILAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

BAŞKAN ÖZDOĞAN: EKİPLERİMİZ HER AN HAZIR

Anahtar Kelimeler: 0
Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYSERİ TOPYEKÜN KALKINACAK”

ÖZHASEKİ: KAYSERİ TOPYEKÜN KALKINACAK” GESİ VE ERKİLET'DEKİ YÜRÜYÜŞLERİ UNUTMADIM” Kayseri Serbest Muhasebesi ve Mali Müşavirler Odası ziyaretinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Büyükşehir'in sınırlarının Yamula Barajından başla

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, son yıllarda Kayseri'de her şeyin iyi gittiğini diğer emsal illerle kıyaslandığında ise hareketin, üretimin ve bereketin yoğun bir şeklide yaşandığını belirterek, eğer bir şehirde üretim ve hareketlilik varsa herkesin pastadan alacağı payın büyük olacağını söyledi.

Başkan Özhaseki konuşmasına şöyle devam etti. Emsal şehirlerle kıyaslandığımız zaman buradaki ekonomik hareketlilik, bir takım aktiviteler, sosyal yardımlar, öbür şehirlere bakarak daha iyiye gidiyor. Tabi burada hareket oldukça, bereket oldukça, üretim oldukça da pasta büyüyor. Bu da dışarıya doğru yansımaları beraberinde getiriyor. Eğer bu gibi şehirlerde bu hareket ve bereket devam etmezse, birçok sektörün işleri kötüye gider. Herkesin pastadan aldığı dilim gün geçtikçe küçülür. O şehir yavaş yavaş gerilemeye başlar. Gerileyen şehirlerde ilk önce çocuklar okula gitmemeye başlar. İnsanlar daha sonra ekmek kazanmak için başka kapılarda iş aramaya giderler. Daha sonra işini yürütmek isteyenler para kazabilecekleri yerleri tercih etmeye başlarlar. Burada sadece yaşlılar kalır. O da ölü şehirler haline gelir. Anadolu da birçok şehir maalesef ki bu şekildeler. Onlar hamle yapamamış ve kalkınma için mücadele edememiş zayıf kalmış iller olurlar. Onların sonu çok da iyi gözükmüyor. Bu tür şehirleri Türkiye artık kaldıramaz” dedi.

Şükürler olsun ki Kayseri'de işler iyiye gidiyor. Ciddi yatırımlar yapılıyor” diye konuşan Başkan Mehmet Özhaseki, Erciyes Dağına yapılan yatırımlardan sonra tam anlamıyla Erciyes'in adeta bacasız sanayi konumuna geldiğini ifade etti.

Erciyes Dağında binlerce insanın iş bulduğunu ve yeni sektörlerin doğduğunu da dile getiren Özhaseki, Kayseri'de hizmet sektörü bu bakımdan daha da canlanacak. Avrupa'nın birçok yerinde sadece kayak merkezlerinden geçinen şehirler var. O şehirlerde fabrika yok. Üretim yok. Başka bir sosyal aktivite yok. O şehirlerin kendine has başkan özellikleri yok. Sadece kayak merkezleri yapmışlar. 30 ya da 40 tane teleferik kurmuşlar ve onlara göre de bir planlama yapmışlar. Oteller, alışveriş merkezleri var. Şehrin geçimi bu sayede sağlıyorlar. Orada kayak merkezlerini kaldırsanız o şehirler bir anda çökerler” şeklinde konuştu.

Erciyes Dağından bu güne kadar yeterince istifade edilemediğini, işi bilenlere çok yüz verilmeyerek sözlerinin dinlenmediğini söyleyen Başkan Özhaseki, belde belediyelerin Türkiye'nin kalkınmasındaki en büyük handikaplardan biri olduğunu vurguladı. Belde belediyelerin ilçe belediyelere ve Büyükşehir belediyesine bağlanma sürecinde birçok kişi sokaklara çıkarak, pankartlar açarak tepki gösterdiklerini hatırlatan Özhaseki, ben Gesi ve Erkilet'deki eylemleri unutmadım” ifadesinde bulundu.

Bu süreçte belde belediye başkanları birkaç kendi adamını ayaklandırdı” diye konuşmasına devam eden başkan Özhaseki, Ellerinde birkaç pankartlarla yollara düştüler. Bağırmalar, hakaretler, ortalığı karıştırmalar yaşandı. Bizlere ellerinizi buradan çekin dediler. Ama ortada gerçekten bir şey yoktu. Geside'ki ve Erkilet'deki yürüyüşleri hatırlıyorum ben. Niye yapıldı, bu yürüyüşler. Belde başkanları maaşından olacak. Altındaki makam aracı elinden alınacaktı. Peki şimdi ne oldu. Hiç kimsenin eli oralarda olmadığı ortaya çıkmış oldu. Üstelik milletin menfaatine olduğu da vatandaşlar tarafından anlaşıldı. Kocaman bir Erciyes Dağını bir belde belediyesine vermişiniz. Belediye zaten maaş ödeyemiyor. O belde belediyesi Erciyes dağına gelen araçlardan sadece otopark parası alıyordu. Birileri orada yakınlarına ve meclis üyelerine baraka veriyordu. O da tahtadan ve sac'dan bir baraka yapıyor, ondan sonra o pisliğin içinde et kavurup vatandaşa satıyordu. Çirkinlik üzerine çirkinlikler yaşandı” dedi.

Başkan Mehmet Özhaseki konuşmasının sonunda bu tür belde belediyelerin Büyükşehir Belediyesi sınırlarına bağlandıktan sonra Erciyes Dağına yapılan devasa projelerin ortaya çıktığını ifade ederek, yeni çıkacak yasadan sonrada Kayseri, ilçeleriyle, beldeleriyle ve köyleriyle topyekün kalkınacağını vurguladı.

Büyükşehir'in sınırının bir ucu Yamula Barajında diğer ucu ise Erciyes Dağı'na uzandığını belirten Özhaseki, Şimdi hayvancılıkla ilgili tarımla ilgili buna benzer alanlarla ilgili planlama yapıyoruz. Şehrin hangi yerine koysanız sıkıntı çıkıyor. Çünkü konutlaşma gelmiş, vatandaşları koku geliyor diye itirazlar geliyor. Ama Büyükşehir'in planlaması şehrin tamamına oturursa ilçelerden buraya gelsin diye çabalayanlar var. İlçelerden tarımı ve hayvancılığı bizim buraya verin diye yalvarıyorlar. Şehrin her tarafından kalkınma olacaktır. Düzgün yasalar geliyor. Ondan dolayı da şehir faydasını görüyor” dedi.